Kar teyakkuzu

Uzunca süredir yaşanan kuraklığın ardından bol kar yağışlı günlerin eşiğindeyiz. Balkanlar üzerinden gelecek soğuk hava dalgası öncelikle bölgemizde etkili olacak.

Kar kalınlığının kent merkezlerinde 50 santimi, yüksek kesimlerde 1 metreyi bulabileceği yönündeki tahminler, karla mücadele ekiplerini teyakkuz durumuna geçirdi.

Soğuk ve yağışlı hava dalgasıyla birlikte, mevsim normalleri üzerinde seyreden ve adeta baharı yaşatan hava sıcaklıklarında da 6 ila 15 dereceyi bulacak sert düşüşler yaşanacak.

 

Meteorolojiktahminlere göre ülkemiz son yılların en yoğun kar yağışı ile karşı karşıya kalacak. Kar yağışından ilimizde fazlasıyla etkilenecek. Bugün itibariyle yurdumuza girmesi beklenen soğuk hava yarın akşamdan itibaren kara dönüşecek. Pazar gününden başlamak üzere de yoğun kar yağışı bekleniyor.

Bu konuda yapılan uyarılar karla mücadele ekiplerini alarma geçirmiş durumda. Kastamonu Belediyesi ekipleri kent merkezi için, Özel İdare ekipleri köy yolları için, Karayolları ekipleri de şehirlerarası bağlantı yollarında oluşabilecek olumsuzlukların önüne geçmek için hazırlıklarını yoğunlaştırdı.

Kar yağışından ilimizin hemen hemen tüm köylerinin etkilenmesi bekleniyor. Uzmanların tahminlerine göre kent merkezlerinde 50 cm civarında beklenen kar kalınlığının kırsalda 1 metrenin üzerine çıkabileceği belirtiliyor. Yağışların önümüzdeki hafta boyunca devam edeceği tahmin ediliyor.

Halen mevsim normallerinin 6 ila 12 derece üzerinde seyreden hava sıcaklıklarının,bugün kuzeybatı kesimlerden başlayarak azalacağı, hafta sonunda kuzey, iç ve batı kesimlerde hissedilir derecede (6 ila 15 derece) azalarak, mevsim normalleri civarına ve yer yer altına inmesi de tahminler arasında.

Pazar günü Karadeniz üzerinden gelecek sistemin ve kuvvetli poyrazın etkisiyle Marmara ve Batı Karadeniz başta olmak üzere kuzey ve iç bölgelerin tamamının kar yağışının etkisi altında kalması bekleniyor.Pazartesi gününden itibaren kuzey, iç ve doğu kesimlerde soğuk havanın etkisini artırması ile birlikte kar yağışlarının aralıklarla devam etmesi bekleniyor.