Kastamonu Entegre, sektörün “çevreci” lideri

Ağaç bazlı panel sektöründe dünyanın en büyük üreticilerinden Kastamonu Entegre, tüm ürünlerine EPD belgesi almaya hak kazandı. Ürünlerinintamamını çevresel ürün beyanı ile tescilleyerek sektörde önemli bir adım attıklarını belirten Kastamonu Entegre CEO’su Haluk Yıldız, “Ürün standartlarını çevresel etkileri ölçerek oluşturmak bizim yarım asırlık kalite anlayışımızın bir parçası. Bağımsız doğrulayıcılar, ürünlerimiz için onayladıkları bu belgelerle çevre performansımızı tescilledi” dedi.

Ağaç bazlı panel sektörünün yarım asırlık global markası Kastamonu Entegre, Türkiye’de sektörünen fazla EPD belgesine sahip firmasıoldu. ISO standartlarına uygun biçimde hazırlanan ve uluslararası pazarda geçerliliği bulunan Yaşam Döngüsü Değerlendirmesi metoduna bağlı kalarak bağımsız doğrulayıcılar tarafından onaylanan  EPD belgesi almaya hak kazanan şirket, sektöründe yeni bir başarıya imza attı.

Üretim süreçlerinin tamamını çevresel etkilerinin farkında olarak, uluslararası standartlar doğrultusundayürüttüklerini belirten Kastamonu Entegre CEO’su Haluk Yıldız, “Bu belgeler çevresel performans karşılaştırması yapmanın yanı sıra, çevre yönetimi ve ürün performansının iyileştirilmesine büyük katkı sunuyor. Sürdürülebilirlik konusunda dünya genelinde oluşan farkındalık da yeşil satın alma ve ihale şartlarında bu belgeleri sıklıkla şart koşuyor” dedi.

“Avrupa Yeşil Mutabakatı ile EPD’lerin önemi artacak”

Ürün standartlarını çevresel etkileri ölçerek oluşturmanın Kastamonu Entegre’nin yarım asırlık kalite anlayışının bir parçası olduğunu ifade eden Yıldız şunları söyledi:“Türkiye’de şu ana kadar 200 ürünün hak kazandığı EPD Belgesi’nitüm ürünlerimiz için almamız, ağaç bazlı panel sektöründe önemli bir adım oldu. Bağımsız doğrulayıcılar ürünlerimiz için onayladıkları bu belgelerle çevre performansımızı tescilledi. Avrupa Yeşil Mutabakatı’nın etkisiyle EPD’lerin önemi daha da artacak. Sektöründe Avrupa’nın 4’üncü, dünyanın 6’ıncı büyük üreticisi konumundaki Kastamonu Entegre de bu süreci en iyi değerlendiren şirketlerden biri olacak.”

Kastamonu Entegre;MDF, melamin kaplı MDF, yonga levha, melamin kaplı yonga levha, parlak panel MDF, parlak panel yonga levha, boyalı panel MDF, boyalı panel yonga levha, kapı paneli, laminat tezgah, laminat parke ve süpürgelikolmak üzere tüm ürün grubunu EPD belgesi ile tescilledi.