“Kastamonu Günleri gerçek hedefine ulaştı”

13. Kastamonu Günleri’ni değerlendiren KASDERFED Başkanı Şen, “Kastamonu Günleri gerçek hedefine ulaştı. Şimdi yeni projeleri, ortak bir komisyonu da hayata geçirmeliyiz. Kastamonu’nun üç önemli teması var, Sağlık Merkezi, Eğitim Merkezi ve Turizm Merkezi olması, bunları da başarmalıyız. Kastamonu bizim, Kastamonumuza her alanda sahip çıkacağız” dedi.

Ankara Kastamonu Dernekler Federasyonu (KASDERFED) Başkanı Hasan Şen Ankara’da yapılan 13. Başkent’te Kastamonu Günlerini değerlendirdi.
“Kastamonu Günleri gerçek hedefine ulaştı. Şimdi yeni projeleri, ortak bir komisyonu da hayata geçirmeliyiz. Kastamonu’nun üç önemli teması var, Sağlık Merkezi, Eğitim Merkezi ve Turizm Merkezi olması, bunları da başarmalıyız. Kastamonu bizim, Kastamonumuza her alanda sahip çıkacağız” diyen Hasan Şen, değerlendirmesinde şunları söyledi:
“Kastamonu Günlerinin 13’üncüsünü yapabilmek ayrı bir gurur kaynağı. Çünkü mermeri delen suyun gücü değil, onun devamlılığıdır diye bir söz var. Tüm zorluklara rağmen 13’üncüsünü gerçekleştirdiğimiz Kastamonu Günleri hepimizin gururudur. Kastamonu Dernekler Federasyonu olarak 2000’li yıllarda Kastamonu’nun nesi eksik sorununa cevap ararken daha çokta tanıtım eksikliğini gördük. Yine bu gönüllü arkadaşlarımızla birlikte yola çıktık ve bu günlere hep birlikte getirdik. Bu gurur hepimizin gururu, başta Siyasilerimiz Bakanlarımız, Valilerimiz, Kaymakamlarımız, Kastamonu Belediye Başkanları, Kastamonu Basını, Kastamonu esnafı ve çok sayıda yüzlerce, binlerce Kastamonu’muzun burada emeği var. Sadece biz bir öncülük ettik, bu öncülükte bizi yalnız bırakmadıkları için tüm herkese de şükranlarımı sunuyorum.
Özellikle Kastamonu Günlerinin Ankara için çok önemi var, Ankara bizim için çok önemli, bunun altını özellikle çiziyorum, çünkü Ankara Ilgaz Tüneli’nin de açılması ile birlikte çok yakınlaştı. Tünelin açılması ile birlikte Kastamonu makûs tarihini biraz daha yenecek ve Orta Anadolu’ya bağlanan bu can damarı yolla artık bir şekilde sele dönüşmesi, artık çok kişilerin ilimize gelerek, ilimizin nimetlerinden de yararlanmalarını istiyoruz. Bunun için Kastamonu olarak bizim de hazırlıklı olmamız gerekiyor.
Yeni Kastamonu’nun üç teması var, bunları her yerde dile getirmeye çalışıyoruz. Buradan bir kere daha söylemeye çalışıyorum, Kastamonu bölgesinin sağlık merkezi olması konusunda çok müsait bir il, bununla ilgili Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin yeni adı ile Kastamonu Üniversitesi Tıp Fakültesi ile birlikte bu örneği yakalayacaktır. Burada da bir sekte oldu, umarım ileriki günlerde bunu çok çabuk düzeltiriz.
Yine Kastamonu Bölgesi’nin Eğitim Merkezi olmasında da büyük bir potansiyeli var. Bunun için üniversitemize de çok görevler düşüyor. Üniversite bu işi başarabilirse ki, başarabileceğinden de eminim, güzel kadrolarla birlikte bölgenin yine Eğitim Merkezi noktasında birimi de var. Anadolu’da ilk açılan lise Abdurrahmanpaşa Lisesi, diğer liseler olan Sanat Okulu, Kız Meslek Lisesi gibi liseleri de üstüne koyduğumuzda geçmişte Kastamonu gerçekten birikimli üniversite konumundaydı. Biz Kastamonu’da üniversite konusunda geç kaldık.
Ama İnşallah önümüzdeki yıllarda daha farklı bir ivmeyle açığımızı kapatırız, orada asla da bir kuşkum yok. Şimdi yeni Devlet Hastanesiyle işte buna bağlı Tıp Fakültemizle birlikte yine bölgeye sağlık konusunda çok ciddi hizmetler verileceğine de inanıyorum.
Geriye turizm kalıyor. Turizmde önemli, turizm için de ciddi alt yapıya ihtiyacımız var, bununla ilgili bizim kendi vatandaşlarımızı en iyi şekilde bilinçlendirmemiz gerekiyor. İsterseniz şöyle bir hayal kuralım, fuar ve insanlarla iletişim konusunda Kastamonulu esnafımız, bu günlerde bir diyalog yaşıyor, şimdi kendilerine geldikleri vakit Kastamonu’da bir alt yapıyı oluşturabilirsek, buradaki birikim ve tecrübeleri Kastamonu’ya taşıyabilirsek biz turizm konusunda acemiliklerimizin hepsini atlatacağız ve gerçekten Kastamonu bu anlamda hoşgörünün kendi olacak bir doğa harikası olan ve büyük şehirlerde bunalan binlerce insan sığınabileceği, huzur bulabileceği doğal ortamı yaşayabileceği bir mekan olacağı konusunda da asla hiçbir şüphem yok.
Kastamonu Günlerine 250 civarında stant açıldı, ilk iki gün soğuk nedeniyle katılım biraz düşük olsa da diğer günlerde büyük kalabalık ve yoğunluk yaşandı. Biz Ankara’nın yıllardan beri bunları yaşadığımız gibi süreyi uzun tutarak 5 gün yaptık. Bizde bu yüzden esnafımıza ve katılımcılarımıza 5 günlük bir çalışma diyoruz. Kastamonu’dan gelenlerin, stant açanların emeğinin karşılığını alabilmeleri için süreyi uzun tuttuk. Bu işi Mart ayına almamızın sebebi de kış ayı Kastamonu’da ağır geçiyor, bu yüzden de ekonomik sıkıntılar da yaşanabiliyor. En azında turizmin de alt yapısına katkı sağlasın, yaza hazırlık olsun diye bu ayı seçiyoruz. Ankara’daki birikimlerini Kastamonu’da da geliştirerek yapsın istiyoruz. Diğer yörelerde bu aylarda ürünler bozulur, ama Kastamonu soğuk memleket olduğu için ürünlerde bozulma olmaz bu da bizim bir avantajımız.
Kastamonu Günleri’nin, büyük kentlerde yaşayan insanlarımız baharla birlikte kendilerini dışa atma istekleri olduğu zaman gelmesi de ziyaretçi akının olmasını sağlıyor. Kastamonu Günlerine bu yılda büyük beklenenin de üzerinde bir katılım oldu.
Etkinliklerin ticari boyutu mutlaka önemli ama bir o kadar da tanıtım boyutuna çok önem vermeliyiz. Kastamonu’ya daha çok yabancı çekmeliyiz, ilimiz ekonomisini de ayağa kaldırmalıyız.
Bununla ilgili de Valiliğimizce, Belediyelerimizce, Kamu Kurum ve Kuruluş ile STK’larımızla, Federasyonlarımızla birlikte bir komisyon kurup, tüm herkes birikimlerini bir arada birleştirmeliyiz. Bundan da herkes, tüm Kastamonu kazanır, Bize rakip olan illerin birçoğu bu işi yapamıyor, yapamamalarının neden de hep ikiliktir. Biz her şeye rağmen sıkıntılar da yaşasak, hoş görülü davranarak, hoşgörüyü ortaya koyarak sorunlarımızı aşmasını biliyoruz. Biz tanıtım atağını gerçekleştirmekte çok profesyonel düşünmek zorundayız, acemilik, kalfalık dönemi bitti. Şimdi ustalık dönemindeyiz. Şimdiye kadar da birlikteliklerimizle adım attık, bugünlere kadar geldik. Biz bir ve beraber olduğumuz sürece, ne kadar örnek olursak o kadar çevremizde saygı görür, bu saygınlık ülkemize yansır, ülkemizdeki birliğe yansır. Çünkü biz ilimizi, Kastamonu’muzu seviyoruz. Bu yüzden de artık Kastamonu’yu daha da üst seviyelere taşımak için çalışmalarımızı ona göre yapacağız. Kastamonu bizim, Kastamonu’muza her alanda sahip çıkacağız. Kastamonu Günlerinin yapılmasında büyük emekleri ve katkıları geçen Valimize, Belediye Başkanımıza, Milletvekillerimize, Kamu Kurum ve Kuruluş Müdürlerine, STK’larımıza, Derneklerimize, Kastamonulu hemşerilerimize ve tüm emeği ve katkısı geçenlere de Federasyonumuz adına ayrı ayrı teşekkür ediyorum.”