Kastamonu kadınının gurur günü

10 Aralık 96 yaşında

Yurdun işgaline tepki veren Kastamonu kadınının, tarihimize “İlk Türk Kadın Mitingi” olarak geçen eyleminin 96. Yıldönümünü, bağımsızlığa ulaşan yolda çok önemli bir bütünleşme adımının atıldığı yer olarak gururla ve onurla kutluyoruz.

Kurtuluş Savaşı’nın lojistik üssü Kastamonu’yu cumhuriyet tarihinde farklı bir yere koyan bu gurur verici başkaldırının yıldönümü dolayısıyla 10 Aralık Kadın Platformu yönetim kurulu ve üyeleri saat 10.30’da Atatürk Anıtı’na çelenk koyup saygı duruşunda bulunacak. Günle ilgili diğer tek etkinlik ise, yine aynı derneğin Gölköy Yaşam Resort’ta vereceği kutlama yemeği olacak.

vali günaydınVali Şahmus Günaydın’ın 10 Aralık mesajı

“Kurtuluş savaşımızın ve bağımsızlığımızın kazanılması yolunda, cephede mücadele ederek eşsiz fedakarlıklar yapan, Kastamonu kadınının gurur günü “İlk Türk Kadın Mitingi”nin,  96. Yıldönümünü büyük gurur ve coşkuyla kutluyoruz.

Vatan savunmasında erkeğinin yanında yer alan Şerife Bacılar, Halime Çavuşlar, Nene Hatunlar gibi nice kahramanlarımız, cephede, tezgâh başında, kağnı önünde, istiklalimizin kazanılmasında önemli görevler yaparak fedakarlığın ve cesaretin sembolü olmuşlardır.

Kurtuluş Savaşı’nda, eşini, oğlunu, yavuklusunu “Ya Şehit Ol, Ya Gazi” diyerek cepheye gönderen Türk kadını, 10 Aralık 1919 tarihinde 3 binden fazla kişiyle Kastamonu’da düzenlediği mitingde; vatan topraklarının işgal edilişini asla kabullenmeyeceklerini, vatan sevgisi konusundaki hassasiyetlerini ve milletimizin kurtuluşu uğruna, istiklal yolunda ölmeyi göze aldıklarını haykırarak, varlığını tüm dünyaya duyurmuşlardır.

96 yıl önce olduğu gibi, her türlü zorluğu yenme azim ve kararlılığında olan Türk kadını, ülkemizin yarınları için bizlere büyük bir güç vermektedir.

Kastamonu’da ‘İlk Türk Kadın Mitingi’ni gerçekleştirenleri rahmet, minnet ve şükranla anıyor, Kastamonu kadınının verdiği bağımsızlık mücadelesinin 96. yılını kutluyorum.”