“Yaşama yol ver”

112 Acil Sağlık hizmetinin kentsel ve kırsal alanda yüzde 100 erişim ile sunulmakta olduğunu belirten İl Sağlık Müdürü Dr. Metin Öztürk, Kastamonu’da 2015 yılı için yaklaşık 30 bin vaka taşıma kabiliyetine ulaştıklarını açıklarken, asılsız ihbarlardan ve hasta yetiştirmeye çalışan ambulanslara yol vermeyen sürücülerden yakındı.

 

Sağlık Bakanlığı tarafından yürütülen “Yaşama Yol Ver” kampanyası kapsamında

İl Sağlık Müdürlüğü’nce 112 bilincinin arttırılması hedefiyle Barutçuoğlu AVM’de dün tanıtım standı açıldı.

Sağlık hizmetlerinin ulaşılabilirliği ve kalitesinin arttırılmasına yönelik çalışmalar kapsamında acil sağlık hizmetleri, 112 acil çağrı hattının gereksiz aranmasının önlenmesi ve trafikte ambulansın geçiş önceliğine özen gösterilmesini duyarlı hale getirmek amacıyla yürütülen kampanya kapsamında düzenlenen etkinliğin açılışında konuşan İl Sağlık Müdürü Dr. Metin Öztürk, acil sağlık hizmetlerinin yurt genelinde en uç noktalara kadar yayılmış, kesintisiz hizmet veren büyük bir sistem olduğunu vurguladı ve 112 acil sağlık hizmetlerinin amacının günün 24 saatinde acil sağlık hizmeti oluşan vatandaşlara kısa sürede ulaşarak tedavisinin en uygun şekilde yapılabileceği sağlık merkezine ulaştırmak olduğunu söyledi.

112 Acil Çağrı Hattı’nın hayati tehlike oluşturan durum ortaya çıktığında aranması gereken önemli bir hat olduğuna dikkat çeken Öztürk, 112 Acil Çağrı Hattı, hayati tehlike oluşturan durum ortaya çıktığında, aranması gereken önemli bir hattır. Hayati tehlike durumu olmayanlar tarafından meşgul edilmesi nedeniyle gerçek acil sağlık yardımına ihtiyacı olan hasta ve vakalara ulaşmada geç kalınmaktadır.

Diğer yandan ambulansın vakaya ulaşmasında önemli sıkıntılar yaşanmaktadır. Yollarda ambulanslar ve diğer geçiş öncelikli araçların kullanımı için güvenlik şeridi olmaması, diğer sürücülerin ambulansa yol vermemesi/verememesi, bazı saatlerde yaşanan trafik yoğunluğu, ambulansların vakalara ulaşmasını zorlaştırmaktadır Sağlık hizmetlerinin ulaşılabilirliğinin ve kalitesinin artırılmasına yönelik çalışmalarımız kapsamında acil sağlık hizmetlerinin sunumunda“112 Acil çağrı hattının gereksiz aranmasının önlenmesi ve trafikte ambulansın geçiş önceliğine özen gösterilmesi”konularında gerçekleştirilmesi hedeflenen toplumsal farkındalığın artırılması amacıyla medya kampanyası planlanmıştır” dedi

ÇAĞRILARIN YÜZDE 87’Sİ ASILSIZ
Kastamonu İl Sağlık Müdürlüğü olarak acil sağlık hizmetleri kapsamında 43 ambulans, 7 hasta nakil aracı ve 2 UMKE aracı ile hizmet verdiklerini kaydeden Dr. Metin Öztürk, “Kastamonu’da 112 hizmetleri olarak vakaya ulaşabilirlik oranımız yüzde 100 olup, bu hizmetler için kişinin sosyal güvencesi olsun veya olmasın herhangi bir ücret talep edilememektedir. 2015 yılı için yaklaşık 30 bin vaka taşıma kabiliyetine ulaşmış bulunmaktayız. Bu 30 bin vakaya karşılık 112 Komuta Kontrol Merkezimize 202 bin 722 kere arama yapılmıştır. Neredeyse her bir vaka için 7 arama gerçekleştirilmiştir. 12 ay boyunca 28 bin 381 vaka için görevlendirme yaptık. Ancak 1 yıl boyunca yapılan 202 bin 722 çağrının ne yazık ki yüzde 87’si asılsız ihbarlardan oluşuyor. Bu rakamlar ise 112 hizmetlerinde asılsız ve gereksiz aramaların ne derece yüksek olduğunun göstergesidir” diye konuştu.

BAVM’da düzenlenen etkinliğe Vali Yardımcısı Şenol Kaya, Vali Yardımcısı Hasan Erkal, Belediye Başkanı Tahsin Babaş, İl Müftüsü Osman Aydın, İl Sağlık Müdürü Dr.Metin Öztürk, İl Sağlık Müdür Yardımcısı Dr.Kıvanç Özdemir, İl Sağlık Müdür Yardımcısı Dr.Kürşat Özbey, Acil ve Afetlerde Sağlık Hizmetleri Şube Müdürü Dr.Özer İlçin, Yönetim Hizmetleri Şube Müdürü Erdal Dirgenci, sağlık çalışanları ve vatandaşlar katıldı.

Belediye Başkanı Tahsin Babaş ve Dr. Metin Öztürk 112 Acil Sağlık montu giydi ve Başkan Babaş,” 112 Acil Sağlık hizmeti’nin yaşamımız için çok önemli olduğunu, hastaların yaşamlarının acil giden bu ambulanslara bağlı olduğunu, bu konuda da konulan kurallara da mutlaka herkesin uyması gerektiğini söyledi. • CENGİZ MUHZİROĞLU