Kastamonu Türk Dünyası’nın başkenti olmada kararlı

  • 2018 Türk Dünyası Kültür Başkenti olarak Türkiye’nin aday göstereceği Kastamonu’da çalışmalara hız verildi. Geçtiğimiz günlerde Kültür ve Turizm Bakanlığı’nda gerçekleşen toplantıda belirlenen yol haritasından yola çıkılarak dün Vali Karadeniz başkanlığında ikinci bir toplantı gerçekleştirildi.

 

2018 Türk Dünyası Kültür Başkenti adaylığı için Türkiye’nin aday göstermeye hazırlandığı Kastamonu’da dün koordinasyon toplantısı düzenlendi.

Vali Yaşar Karadeniz başkanlığında gerçekleşen toplantıya, milletvekilleri Metin Çelik ve Murat Demir, Vali Yardımcısı Ünal Kılıçarslan, Belediye Başkan Vekili Eşref Can, Kastamonu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Ayhan Biber, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri T.Zafer Karahasan, İl Kültür ve Turizm Müdürü Ziver Kaplan, KUZKA Genel Sekreteri Serkan Genç, KATSO Meclis Başkanı Mehmet Pattaban katıldı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nda geçtiğimiz günlerde gerçekleşen toplantının ardından çalışmalarına hız veren Kastamonu, adaylık sürecindeki eksiklikleri yerine getirmek için hazırlıklıklarını sürdürüyor.

Türk Dünyası Kültür Başkenti unvanın önemine değinen Vali Yaşar Karadeniz, “Türk Dünyası Başkenti adaylığına ilimiz Türkiye’nin adayı olarak ilan edilecek. Bununla ilgili bizden hazırlık yapmamız istendi. Geçtiğimiz  Salı günü bir toplantı yapıldı Ankara’da, bu toplantı da yapmamız gereken hazırlıklar konusunda bizlere bilgi verildi. Bugün burada bu hazırlıkların startını verip kısa sürede sonuçlandırmak üzere bir araya gelmiş bulunuyoru” dedi.

Vali Karadeniz, Kastamonu, tarihi, dini ve kültürel yapısının Türk Dünyası’nda Türkiye’yi en iyi şekilde temsil edeceğine inandığını da söyledi.