“Yollara ayrılan paralar nerede?”

İl Genel Meclisi (İGM) 2018 yılı bütçe görüşmelerine devam edildi. Özel İdare Yol ve Ulaşım Hizmetleri Müdürü İbrahim Sağlık’ın Meclis’i bilgilendiridiği oturumda AK Partili Taşköprü üyesi Osman İnce’nin sert çıkışı gündeme damga vurdu.
25 milyon 580 bin TL olan bütçelerinin ayrıntılarını aktaran Yol ve Ulaşım Hizmetleri Müdürü İbrahim Sağlık, “Mahkeme harç ve giderleri için 20 bin TL, ilan giderleri için 35 bin TL, diğer hizmet alımları için 600 bin TL, diğer iç borç faiz giderleri için 550 bin TL, kontrol giderleri için 25 bin TL, yol sanat yapıları için 750 bin TL, yol bakım ve onarım giderleri için 3 milyon TL, yol yapım giderleri için 20 milyon TL, köylere kilitli parke yapımı için 600 bin TL ayrıldı. Yol sanat yapıları ise kanayan bir yaradır. 15 milyonluk yol sanat yapısı yapmaya ihtiyacımız var” diye konuştu.
İbrahim Sağlık’ın açıklamasının ardından söz alan AK Parti Taşköprü İGM üyesi Osman İnce, “Maksadım kırıcı olmak değil. Lakin kafamda sorular var. 2017 yılında yapamadıklarımız 2018 yılına aktarılmaya çalışılıyor. 2018 programını yapmasanız, 2017 yılında yapmadıklarınızı yapsanız yeter. 2016 yılında ihalesi yapılmış yollarımız vardı. Vali beyin huzurunda yapılmayan yollar 2017 yılında mutlaka yapılacak dediniz. Genel sekreterimiz söz verdi. Sonrasında hiç Meclis üyelerine sorulmadan 90 kilometre yol 35 kilometreye kadar düştü. Meclis üyeleri işin kriterine ve nüfusunu göz önüne alarak fikirlerini beyan etmek isterlerdi. Biz bu programları beğenmiyoruz. Yollara ayırdığımız paralar nereye gitti? Programlanmış, ihalesi yapılmış paralar nerede? 35 kilometre yolun ise 22 kilometresi yapıldı. Paralar yapılması gereken program yerine, programsız projelere gidiyor” şeklinde konuştu.
“PARA SATHİ KAPLAMALARDA KULLANILDI”
İnce’nin sorunlarına cevap veren Sağlık, “Yol ile ilgili ayrılan para sati kaplamalarda kullanıldı. 90 kilometre yolun iptal olup ertelenmesi konusunda haklısınız. Program yaklaşık 36 kilometre yola dönüştü. Yolla ilgili bir sıkıntımız oldu. Tek başımıza verebileceğimiz karar değil. Kalan yolların listesi var. Gerekirse Valimize ve Genel Sekreterimize durumu anlatalım. 2016’dan kalan işimiz de var. Bununla ilgili çalışmayı yapayım ve 2018 yılında işin takipçisi olalım. Program bitmeden program dışı çalışmıyoruz” ifadelerini kullandı.
YOL YÖNETMELİĞİNİN AKIBETİ
İGM Başkanı Mehmet Kayıkcı ise 2 dönemdir İl Genel Meclisi’nde konuşulan yol yönetmeliğinin akıbetini Yol ve Ulaşım Hizmetleri Müdürü  İbrahim Sağlık’a sordu. Kayıkcı, “ Meclisimizin 2 dönemden beri yol yönetmeliğiyle ilgili çalışması var. İl Özel İdaresi bu çalışmayı yapıyor mu, yapıyorsa hangi aşamada eğer çalışma yapmıyorsa ne yapmamız gerekiyor?” dedi.
Yol ve Ulaşım Müdürü Sağlık ise konuyla ilgili çalışmaya başladıklarını belirtti. Sağlık, “İnşallah kış sezonunda aldığımız notlar ve ilave çalışmalar ile yol yönetmeliğimizi yaparız” ifadelerini kullandı.