“Kastamonu’ya yine gitmek isterim”

Almanya’da bağımsız olarak girdiği seçimlerde Walzbachtal kasabasının ilk Türk belediye başkanı seçilen Hanönülü Timur Özcan, tatil dönemlerini Türkiye’de geçirdiğini, bu kapsamda Kastamonu’ya da bir kez gittiğini belirtti.

Timur Özcan “Babam Hanönülü. Türkiye’de severek tatil yapıyoruz. Kastamonu’ya hayatımda bir kez gittim. Fırsat bulduğumda yine gitmek isterim.” dedi.

Wenis

Geçtiğimiz temmuz ayında Almanya’nın kuzeybatısındaki Karlsruhe bölgesindeki Watzbachtal kasabasının belediye başkanı seçilen Timur Özcan, “8 yıl süreyle şeffaf bir politika sürdürmek istediğini” dile getirdi.

Kastamonu asıllı Alman vatandaşı olan Walzbachtal Belediye Başkanı Timur Özcan, uluslararası arenada Almanya ve Türkiye politikalarını önemsediğini bildirerek, “Yaklaşık 10 bin kişinin yaşadığı Watzbachtal’de Türk vatandaşı nüfusu neredeyse yok. Ben de Alman vatandaşıyım. Türk asıllı olmam dolayısıyla Almanya’da bu zamana kadar hiçbir problem yaşamadım. Benim için de uyruk önemli değil. İnsani bakış açısıyla yaklaşım gösterilmeli her yerde. Almanya ile Türkiye köklü bir geçmişe sahip, siyasi, ekonomik, askeri ve beşeri boyutları olan çok yönlü ilişkilerimiz bulunuyor. Bu ilişkileri önemsiyorum ve daha çok gelişmesini diliyorum.” diye konuştu.

Walzbachtal tarihinin en genç belediye başkanı olan 28 yaşındaki Timur Özcan, görev süresinin 8 yıl olduğunu anımsatarak, “Güçlü bir idare, vatandaşlar, tüccarlar ve derneklerden destek ve iyi işleyen ve uyumlu bir yerel konsey ile iş birliği yaparak mümkündür. Halkı motive eden şeffaf ve vatandaş odaklı bir politika izleyeceğiz. Geleceğe sürdürülebilir ve ileriye dönük bir şekilde yatırım yapmayı hedefliyoruz. Finansal olarak çok az gelire sahip olmamıza rağmen işsizliğin en az yaşandığı bölgelerden biriyiz. Trafik ve alt yapı, dijitalleşme adımlarını atacağız. Daha az bürokrasi ve gelişmiş ekonomik kalkınma hedefimiz. Walzbachtal gelecekte aile dostu olmaya devam etmeli. Genç aileler topluluk içinde kendilerini rahat hissetmelidir. Yaşlıların arkadaşlığını da arttırmaya devam edeceğiz. Bu kapsamda hali hazırda yaşlılar meclisi olarak yaşlıların temsili ve idareye ulaşması sağlanıyor. Ortak projeler için sabırsızlanıyorum. Yerel mecliste objektif ve hedef odaklı bir çalışmayı her kesimi bir araya getirmeyi dört gözle bekliyorum.”