Mortan’dan övgü ve çağrı

Prof. Dr. Kenan Mortan, konferans için geldiği kentimizdeki gözlemlerini İŞ’te KOBİ portalındaki köşesinde “Kadın  girişimciler sahnede başlıklı yazısıyla değerlendirirken, “Kadınlar  ciğeri  yanmış durumda.  Kendilerini evlere tıkılmış  hissediyorlar. Evden çıkıp iktisadi  yaşama  katılmak  en büyük arzuları” dedi.

Kastamonulu kadınların girişimciliği ve bir şeyler yapma, örgütlenme arzusundan övgüyle söz eden Mortan, kooperatifçiliğe en yatkın olanların kadınlar olduğu vurgusunu yaptı ve “Bu nedenle bir üst birliğin ya da destek kuruluşunun varlığı çok önemli” diyerek erkek girişimcilere dayanışma çağrısında bulundu.

 

 

Kenan Mortan                                                             

7 GÜNDE 1 / İŞ’te KOBİ

 

KADIN  GİRİŞİMCİLER SAHNEDE…

Sarı Konak Kadın Girişimciler Kooperatifi : SarıKonakKooperatifi 10 Aralık 2018 ‘de kuruldu. Başkanı Mihriban Tüfekçi.  10 Aralık önemli. Türkiye’nin kurtuluşunda ilk kadın mitinginin günü. Kastamonu ‘da yapıldı. Bu yüzden simge bir gün.  Bu kooperatif önce  Kastamonu Belediyesi ‘nden bir konak kiralamış. Böylece  önce  cari giderini   karşılamayı hedef almış. Şimdi ise  Kastaoınu ‘ya  has  ürünleri  üretip   yurt genelinde pazarlamak istiyor.   Kastamonu  Köy- Koop  arkalarında. Bir anlamda  onlara  örgütlenme ve  pazarlama deneyini  anlatacak , fazla  yanlışlık yapmasını önleyecek.

Altını çizeyim , bu  kooperatifler  tüm çocukluk   hastalıkları yaşayacaklar. Ama  önemli olan bazısını  aşı vb. yolla  önlemek.

Bunun gibi  bir girişim  Siyez Evi .  Kurucusu öğretmen Sevim  Özsoy  Azdavay’lı. 2017 ‘de  Kastamonu ‘ya  geri dönmüş.  Bir konak kiralamış.  Siyez  tohumunu sergiliyor, anlatıyor.  Sevim öğretmen   yöresel ürünlerin psazarlasması için   kurduğu  oluşuma  ”Sümerbank” adını vermiş.Bu arada öğreniyorum ki siyez  buğdayından üretim Kastamonu ‘da 10  bin tona varmış.   Hiç bir pazar sorunu yaşanmıyor.  Şimdi yurdun 6 ilinde ekim   yapılması  hepimizin gurur  kaynağı olmalı. Zira  bu yolla  ülke ilk kez  kendi atalık tohumuna sahip çıkmış oluyor.

Bu bir ilk  değil : Yıl 1944.  Vali  Dr.   Mithat Altınok  bir  Kastamonu Kadın Dokuyucu ve Dokutturucu Kooperatfi ” nin kurulması için öncülük ediyor. Sonrasını  Köy-Koop  Başkanı Erol Akar‘dan dinleyelim :

Bakanlar   Kurulu 1941 ‘de   Kastamonu   Dokuyucular ve Dokkuturucular  Küçük Sanat Kooperatifi  adında bir kooperatifin kıruluşunu onaylıyor. Kurucusu Vali Dr. Müthat Altınok. 600 ortakla  kurulan kooperatifin  üye sayısı  bir yıl içinde 2.100 ‘e çıkmış,   tezgah sayısı 22.899 ‘a ulaşmıştır.Binlerce kadın ve kız kooperatif sayesinde önemli bir gelire  kavuşmuş savaş yıllarında   muhtaç olmaktan kurtulmuştur.

Dar ve orta  gelirli insanların  emeğini   ve sermayesini bir araya getirerek  müşterek iş yapma  çbalarını desteklemekten başka ne  yapılabilir ki ?

Bir buluşmada yanan meşale :Kastamonu  Ticaret ve Sanayi Odası ‘nda  buluşuyoruz. Açıkçası, beklediğim  sayı 20-25. Oysa salon tıklım tıklım dolu . 100 ‘ü aşkın , ağırlığı  kadın olan  insanlar var.  Kooperatif ve yerel kalkınma üstüne  3-5 şey anlatıyorum.  Sonrasında kadınların soruları yükseliyor. Hem de ne yükselme. Soru… soru… soru…. Sarı  Konak  Koopersatifi  sadece  orada  sanırken, eller  yükseliyor.  Anlıyoruz ki Taşköprü ‘lülü kadınlarımız gelmişi Yine eller  kalkıyor bu kez Hanönü ‘lü kadınların varlığını anlıyoruz. Sonra Devrekani sonra sonra  Daday…. 14 ‘de başlayan toplantı  16 ‘ya ulaşmış ” tıs ” yok. Kadınlar sorgulamada devamda.  Oturumun kolaylaştırcısı olarak    ”çay salonuna  geçelim , birebir  soruları cevaplandıralım ” önerisini getiriyorum. Yan salona  geçiyoruz.   Bu kez Köy Koop Başkanı  Sn. Akar  söz alıyor,  kadınları rekabetçi davranışlara karşı uyarıyor. Bu arada  Köy Koop  katkısını bir güzel anlatıyor, kimsenin aklında bir soru kalmıyor.

Çıkardığım  sonuçlar :Kadınlar  ciğeri  yanmış durumda.  Kendilerini evlere tıkılmış  hissediyorlar. Evden çıkıp iktisadi  yaşama  katılmak  en büyük arzuları.  Hepsi ellerinden iş geldiğini   biliyor.  Bunları bile değerlendirse  ” anlamlı ”  olacağını  kestirmiş durumda.  Bildikleri bir  nokta  daha  var :   Bu işler bir başına  yapılamaz !  Bunun için   kooperatifçilik konusuna  en yatkın onlar. Zira iyi bir süt  kooperatifinin neler   yapabileceğini   görüyor  ve  blliyorlar.Bu uzun yolculukta  bir  korkuları  var :  Maliye ve haciz  konusu. Bu nedenle  bir  üst birliğin  ya da  destek kuruluşunun   varlığı çok önemli.  Buna  bir tampon kuruluşu  adını da  verebilirsiniz.

Evet erkek  girişimciler… Böylesi  bir üst kuruluşta yer alarak bu dayanışma  görevini yerine  getirebilirsiniz.

Ne de olsa onlara ödenmemiş çok borcumuz var.