KATSO Başkanı’ndan ekonomi değerlendirmesi

  • KATSO Yönetim Kurulu Başkanı Oğuz Fındıkoğlu; yeni yatırım teşvik sistemi, Kastamonu ekonomisi ve Kastamonu ihracat verileri ile ilgili değerlendirmelerini içeren bir açıklamada bulundu.Yeni teşvik düzenlemesinde bölge illerinden Düzce’nin bizim de yer aldığımız 4. bölgeden 3. bölgeye yükseldiğine işaret eden Fındıkoğlu, Düzce’ye yönelen yatırımcıların ilimize çekilebileceğini söyledi.
  • İhracatta madencilikle yakalanan yükselişe işaret eden KATSO Başkanı, “Demir ve demir dışı metaller başta olmak üzere birçok sektörde artan ihracat oranlarını, önümüzdeki dönemlerde ‘hububat, bakliyat’, ‘kuru meyve ve mamulleri’, ‘meyve ve sebze mamulleri’, ‘mobilya, kağıt ve orman ürünleri’, ‘yaş meyve ve sebze’ sektörlerinde de görmeyi arzuluyoruz” dedi.

 

Kastamonu Ticaret ve Sanayi Odası (KATSO) Yönetim KuruluBaşkanı Oğuz Fındıkoğlu; yeni yatırım teşvik sistemi, Kastamonu ekonomisi ve Kastamonu ihracat verileri ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Fındıkoğlu, açıklamasında, Yatırım kararını veren bir müteşebbisin birçok faktörü araştırdığını belirtti ve Türkiye’ de yapılan yatırımlarda, yatırım kararını etkileyen ilk 10 faktörü; Şehirlerarası otobanlara erişim, nitelikli işgücünün varlığı, işgücü maliyetleri, merkezi ve yerel teşvikler, inşaat maliyetleri,Kurumlar Vergisi oranı, diğer vergisel indirimler, enerji maliyetleri, boş yatırım arazilerinin varlığı ve pazarlara yakınlık olarak sıraladı.

Fındıkoğlu, yeni yatırım teşvik sistemi ile ilgili şunları söyledi:

“Yeni yatırım teşvik sistemini analiz ettiğimizde; 5. bölge sınıfındaki komşu illerimizSinop, Çankırı’nın yerleri değişmedi;Bizimle birlikte 4. bölge sınıfındaki komşu illerimizBartın, Çorum, Amasya’nın yerleri ‘değişmedi’; 3. bölge sınıfındaki bölge illerimizDüzce, Zonguldak, Samsun illerimizden Düzce 4. bölgeden 3. bölgeye yükseldi ve ilimize göre teşvik avantajı kaybetti.Özellikle Düzce’ye yönelen yatırımcıları ilimize çekebiliriz. 2. bölge sınıfındaki bölge illerimizKarabük ve Bolu 3. bölgeden 2. Bölgeye yükseldi; Düzce, Karabük ve Bolu yine ilimize göre teşvik avantajlarını kaybettiler.”

19 ilçeye sahip olan Taşköprü, Tosya ve Seydiler ilçelerimizdeki OSB’lerde yatırım yapan firmalar teşviklerde 5. bölge sisteminden yararlandırılacak.

KATSO olarak, Ankara’ da Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) çatısı altında yapılan 8. 9. ve 10. Ticaret ve Sanayi Şuralarında Cumhurbaşkanımıza ve ilgili bakanlarımıza, üyesi olduğum TOBB Ticaret ve Sanayi Odaları Konseyinde, Kastamonu’nun komşu illeri olan Çankırı ve Sinop illeri gibi 5. bölge teşvik sisteminden yararlandırılması ve teşvik sisteminin ilçe bazlı olması talebimiz yazılı ve sözlü olarak iletilmiştir.

Son olarak 2019 yılında Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve ekonomiden sorumlu bakanların katılımı ile gerçekleşen 10. Ticaret ve Sanayi Şurası’nda, ilimizin birincisorununun‘Kastamonu’nun,teşvik sisteminde 4. bölgede yer alması” olduğunu belirttik.

İlimizin yeni teşvik sisteminin uygulamaya konulmasından bu yana yatırımcılardan gerekli ilgiyi görememekte olduğunu ifade ettik ve ilimizin sınır komşu illeri gibi 5. bölgede yer alması gibi bir beklentide olduğumuzu ilettik. Bu sayede genişleme ve kurulum aşamasında olan OSB’lerimize yatırımcı çekmenin daha kolay olacağını vurguladık. Teşvik sistemi uygulamasının ise sadece il değil, il merkezi ve ilçe bazlı olarak uygulanmasının toplu kalkınmayı getirecek olduğu görüşünü de belirttik ve ‘Bu sayede ilimiz ticaret ve sanayi yatırımlarında hak ettiği ilgiyi görecektir’ ifadeleri ile çözüm önerilerimizi sunduk.

Yeni düzenleme çerçevesinde; Daday, Cide, İhsangazi, Hanönü, Azdavay, Pınarbaşı, Şenpazar, Doğanyurt olmak üzere 8 ilçemiz yeniden umutlanacak, yatırım heyecanı yaşayacaktır.

Yapılan düzenleme ile şehirlerin bir bütün olarak ülke kalkınmasına destek vermelerinin önü açıldı.

Hedefimiz ilçelerimizle beraber topyekûn kalkınmadır.

Organize sanayi bölgesine sahip Tosya, Taşköprü, Seydiler, Devrekani ilçelerimizin debelirlenen bu ilçelerimizin arasına alınması tabii ki özellikle ilimiz iş dünyası tarafından çok daha büyük bir coşku ile karşılanırdı, ama yılmadan usanmadan çalışmalarımıza devam edecek, ileride bu ilçelerimizin de kapsama alınması için gereken çabayı ve gayreti göstereceğiz.”

AÇILAN KAPANAN ŞİRKET

KATSO Yönetim Kurulu Başkanı, açıklamasının devamında ilk sekiz aydaki kapanan/açılan şirket, ticari işletme ve kooperatif sayılarıyla ilgili şu bilgileri verdi:

“1 Ocak 2020 -31 Ağustos 2020 tarihleri arasında; Ticaret ve Sanayi Odamıza kayıtlı 26 ticari işletme kurulmuş, 7 ticari işletme kapanmıştır.8 kooperatif kurulmuş, kapanan kooperatif olmamıştır.36 şirket şubesi kurulmuş, 11 şirket şubesi kapanmıştır.13 anonim şirket kurulmuş, kapanan anonim şirket ise olmamıştır.77 limitetşirket kurulmuş, 2limitet şirket kapanmıştır. Toplamda 160 işletme kurulmuş ve 24 işletme kapanmıştır. Hedefimiz; Kastamonu’ da rekabet gücü yüksek sektörlerin sayısını artırmak, daha fazla iş ve aş imkanı sağlamaktır.”

İHRACAT

Fındıkoğlu, açıklamasının ihracat verilerine ve pandemi sürecine de değindiği son bölümünde şunları dile getirdi:

“Türkiye İhracatçı Meclisi’nin (TİM) ulusal basına da yansıyan son verilerine göre, ilimiz ihracatında geçen yıla göre % 600’lere varan artış oranları dikkati çekmektedir.

Demir ve demir dışı metaller başta olmak üzere birçok sektörde artan ihracat oranlarını, önümüzdeki dönemlerde ‘hububat, bakliyat’, ‘kuru meyve ve mamulleri’, ‘meyve ve sebze mamulleri’, ‘mobilya, kağıt ve orman ürünleri’, ‘yaş meyve ve sebze’sektörlerinde de görmeyi arzuluyoruz.

Pandemi sürecinde yaşanılan zorlukları da düşündüğümüzde bu zorluklara rağmen ekmeğini ticarette arayan müteşebbislerimizin önünü açmak için çalışmalarımızı gayretle sürdürüyoruz. Hayatı her yönüyle olumsuz etkileyen KoronavirüsCovid 19 salgınından en yakın zamanda kurtulmayı ve işletme sahiplerimizin normal koşullarda ticaret yapmalarını, tüketicilerimizin normal koşullarda ihtiyaçlarını karşılamalarını temenni ediyorum.

KoronavirüsCovid-19’u yenmeliyiz…

Yeni Tip Koronavirüs Covid-19 bir taraftan sağlığımızı ve hayatımızı tehdit ederken bir taraftan da ticaretimizi olumsuz yönde etkilemeye devam ediyor. Eski günlerimize dönmek için işverenlerimiz, çalışanlarımız ve tüketicilerimiz ile hep birlikte disiplin içerisinde hareket etmeliyiz.

Kastamonu İş dünyasının temsilcileri olarak yapıcı olan tüm eleştirilere açık olduğumuz gibi bazen Ticaret ve Sanayi Odamızın, iktidarıyla muhalefetiyle siyasilerimizin, bürokratlarımızın, kanaat önderlerimizin çalışmalarını ve gayretlerini itibarsızlaştırma çabasına dönüşen, araştırılmadan ve bilgiden yoksun olarak yapılan eleştiri maksatlı ifadelerin Kastamonu ekonomisine yarardan çok zarar vereceği kanaatindeyim.

Bu gayrette olanlar bilsinler ki, ilimiz ülke ekonomisinde ve gelişmişliğindeki hak ettiği yeri er ya da geç alacaktır.

Kastamonu’da doğdukları toprakları terk etmeyen, başta İstanbul olmak üzere çeşitli illere yerleşmek yerine ekmeğini memleketinde arayan, memleketimize iş ve aş imkanı sağlayan tüm girişimci hemşerilerimize minnettarız. Kastamonu’da faaliyet gösteren veya ileride yatırım yapmayı düşünen tüm müteşebbislerimizin ilimizin yatırım alanlarındaki avantaj ve dezavantajlarını biliyor, sık sık gündemimizde tutuyor ve çalışmalar sürdürüyoruz.

İnanıyorum ki; Kastamonu Valimiz, Belediye Başkanımız, milletvekillerimiz, siyasilerimiz, bürokratlarımız, basınımız ve kanaat önderlerimiz ile birlikte ilimizin ve bölge halkımızın yararına olan her çalışmada ve bundan sonraki teşvik sistemi düzenlemelerinde, ekonomik faaliyetlerinde, ihracatta Kastamonu iş dünyası temsilcilerinin çatı kuruluşu olan Kastamonu Ticaret ve Sanayi Odası (KATSO) bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da ilimiz ekonomisi yararına olan çalışmalarını hassasiyet ve tutarlılıkla sürdürecektir.”