KEAH’da “el üstünden” anjiyo

Kastamonu Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde (KEAH), yüzde yüz tıkalı kalp damarına el üstünden yapılan yeni trend anjiyo ile müdahale edildi.

Kardiyoloji  Uzmanı Dr. Zeki Çetinkaya ve ekibi, kalp anjiyosunda uygulanmaya başlayan yeni yöntemi, hastanede bir ilk olarak  başarıyla gerçekleştirdi.

 56 yaşındaki Celal Peşman, yüzde yüz kapalı sağ kalp damarı,Kastamonu Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde (KEAH) ilk kez uygulanan el üstünden yapılan anjiyoyla açılarak sağlığına kavuşturuldu.

Kardiyoloji Uzmanı Dr. Zeki Çetinkaya ilimizde ilk kez yapılan el üstü anjiyo ile ilgili şu bilgileri verdi:

“Bu vakayla birlikte, Dünya’da yeni trend olan el üstünden anjiyoyu hastanemizde de başlatmış olduk. Sayılı merkezlerde uygulanabilen bu yöntemdi… Artık hastalarımızın ileri kalp merkezlerine gitmelerine gerek kalmadan el üstünden anjiyolarını konforlu bir ortamda çok rahat bir şekilde yapabileceğiz.

56 yaşındaki hastamız Celal Peşman kalp krizi nedeniyle hastanemize başvurdu. Yaptığımız incelemede sağ kalp damarının yüzde 100 kapalı olduğunu gördük. Hemen karar verip el üstünden anjiyosunu yaptık. Anjiyografiler daha önce kasıktan ve son zamanlarda bilekten yapılmaktaydı. El üstünden anjiyo ise yeni başlayan bir uygulama ve artık bu hastanemizde de mümkün.

“Dünya varmış”

El üstünden yapılan anjiyoyla sağlığına kavuşan 56 yaşındaki Celal Peşmanda“ Oh be dünya varmış. Ankaralara gitmeden kalp damarımı açtılar. Sağlığıma kavuştum. Doktorlarımızdan Allah razı olsun” dedi.