Şerife Bacı Meclis’te anıldı

CHP Parti Meclisi Üyesi ve Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı, Kastamonu’nun kadın kahramanlarından Şerife Bacı’yı şehadetinin 100’ncü yılında Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) yaptığı konuşmayla andı.

Gündem dışı söz alan Baltacı, Kastamonu’nun Cumhuriyet kenti olduğuna vurgu yaptığı konuşmasında, Kastamonuluların, Şerife Bacı’nın ve binlerce isimsiz kahramanın açtığı İstiklal Yolu’nda Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün izinde yürümeye devam ettiğini belirtti.

Baltacı şöyle konuştu:

“1921 kışının en soğuk, Kurtuluş Savaşının en sıcak zamanlarında, kağnısına sadece mermi değil umut yükleyen, tereddüt etmeden attığı her adımda milli mücadelenin kaderini değiştiren, kucağında daha 9 aylık olan bebeğiyle İnebolu’dan aldığı cephaneyi taşırken donarak şehit olan Şerife Bacı’yı aramızdan ayrılışının 100. yılında saygıyla anıyorum.Kurtuluş mücadelesine güç veren Şerife Bacı’nın torunları, Cumhuriyet kenti Kastamonu’da¸ İstiklal Yolu’nun en ön safında,Mustafa Kemal Atatürk’ün izinde, bağımsızlığın peşinde, eşit bir dünyayı inşa etmek için demokrasi mücadelesini sürdürmeye devam ediyor, edecek.”