KEAH’ta başarılı beyin ameliyatı

Beyinciğinden portakal büyüklüğünde tümör alındı

Kastamonu Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde ilk kez Serebellar Hemangioblastom operasyonu başarıyla gerçekleştirildi. Cideli Raşit Sezgin’in beyinciğinde oluşan portakal büyüklüğündeki kanamalı tümör, Beyin ve Sinir Cerrahisi Kliniği ve Sinir Cerrahisi İdari ve Eğitim Sorumlusu Op. Dr. Eren Görkem Gün tarafından mikrocerrahi teknikleri kullanılarak alındı.

Op. Dr. Eren Görkem Gün,dört saat süren beyincik operasyonunun hikayesini şöyle anlattı:

“ 61 yaşındaki Cideli hastamız Raşit Sezgin, 20 gündür baş dönmesi,yürüyememe, dengesizlik, yere yığılma ve yüksek tansiyon  şikayetleriylehastanemizebaşvurdu. Çekilen beyin MR’ında beyincik bölgesinde 5×3 santimetre büyüklüğünde tümör olduğunu tespit ettik.

Kendisi farkında olmasada, tümörün bilinç durumunuolumsuz etkilediği, tepkisiz bir durumda olduğu görüldü.Hatta ameliyat olması gerektiğini söylediğimizde, hastamızın bilincinin bu duruma tepki veremeyecek kadar bozulduğunu gördük.

Tümörün büyüklüğü, beyinciğin ödemli olması nedeniyle beyin su yollarının tıkanmış ve beyin sapının da baskı altında olduğunu gördük ve hastamızı acilen ameliyata aldık.

Kastamonu Eğitim ve Araştırma Hastanesi Anestezi ve ReanimasyonKliniği İdari Sorumlusu Uzm. Dr. Ayşe Yılmaz tarafından yönetilen başarılı anestezi uygulaması ve Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Ömer Gökay Argadal’ında yardımıyla hastamızın ense bölgesinden kafatası kemiği ve beyin zarları, dikkatlice açıldıktan sonra beyincik bölgesine ulaşarak, kanamaya meyilli damarlardan oluşan portakal büyüklüğündeki tümörümikrocerrahi teknikleri kullanarak, beyincik dokusuna zarar vermeden, dört saat süren bir operasyonla başarıyla çıkardık.”

RAŞİT SEZGİN

Sağlığına kavuşan 61 yaşındaki Raşit Sezgin ise şunları söyledi:

“Ayakta duramaz, yürüyemez oldum. Buraya gelemeden başka hastanelere gittim. Gittiğim hastanelerde bir türlü sağlığıma kavuşamadım. Evde düşüp yere yığılınca ailem beni ambulansla Kastamonu’ya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne getirdil. Allah razı olsun, doktorumuz yaptığı muayenede beynimde tümör olduğunu belirlemiş ve ameliyatla tümörü beynimden almışlar. 3 gün yoğun bakımda kaldıktan sonra yataklı servise aldılar. Artık  yürümem düzeldi. Dengesizliğim, düşmelerim, yere yığılmalarım kalmadı. Yedi gün içinde sağlığıma kavuştum. Cide’ye sağlığıma kavuşmuş olarak dönüyorum. Beni sağlığıma kavuşturan doktorlarımıza, güleryüzlü  hemşirelerimize, ameliyathane ekibine teşekkür ediyorum.”