KEAH’ta ilk Bypass ameliyatı

* Kastamonu’da ilk Bypass ameliyatı gerçekleştirildi. Kastamonu Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi cerrahları Op. Dr. Burak Tamtekin, Op. Dr. Nurcan Ayabakan Eski, Op. Dr. Gülsen Ersoy ve Op. Dr. Hilal Özlü’den oluşan ekip, böbrek yetmezliği ve şeker hastalığı olan 73 yaşındaki Cideli Muzaffer Kaya isimli hastaya Bypass ameliyatı gerçekleştirdi.

* Hastanın üç damarının değiştirildiğini söyleyen Kalp Damar Cerrahi Uzmanı Dr. Öğr. Gör. Burak Tamtekin, “Hastamızın böbrek yetmezliğinin yanında şeker hastası olduğunuda tespit ettik. Ekibimizle birlikte tıbbi bir teknikle böbreklerini korumaya alarak açık by-pas ameliyatını gerçekleştirdik” dedi.

Kastamonu Üniversitesi Tıp Fakültesi Kastamonu Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi ilimizde bir ilke daha imza attı. Kalp Damar cerrahları Op. Dr. Burak Tamtekin, Op. Dr. Nurcan Ayabakan Eski, Op. Dr. Gülsen Ersoy ve Op. Dr. Hilal Özlü’den oluşan ekip, böbrek yetmezliği ve şeker hastalığı olan 73 yaşındaki Cideli Muzaffer Kaya isimli hastaya Bypass ameliyatı gerçekleştirdi. Bu ameliyat ilimizdeki ilk By-Pass ameliyatı olarak kayıtlara geçti.
Kalp Damar Cerrahi Uzmanı Dr. Öğr. Gör. Burak Tamtekin, 73 yaşındaki hastayla ilgili şu bilgileri paylaştı:
“73 yaşındaki Muzaffer amcaya yaptığımız ilk muayenede üç kalp damarının çok kötü durumda olduğunu gördük. Ancak hastamızın diğer raporlarında böbrek yetmezliğinin yanında şeker hastası olduğunuda tespit ettik. Ekibimizle birlikte ameliyata almamız gereken hastamızın bir tıbbi teknikle böbreklerini korumaya alarak açık Bypass ameliyatını gerçekleştirdik. Hastamızın 3 kalp damarın değiştirdik” dedi.
Yapılan bu tür başarılı ameliyatların ve tedavilerin kentte güven duygusunu da artıracağına inandıklarını söyleyen Tamtekin, “Vatandaşlarımızın ileri merkezlere gitmeden, güven duyduğu Kastamonu Eğitim ve Araştırma Hastanemize gelip kapımızı çalmaları, doğrusunu söylemek gerekiyorsa hastane yönetimimizi ve biz doktorları mutlu ediyor” diye konuştu.
Kastamonu Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ndeki başarılı ameliyattan 6 saat sonra Muzaffer Kaya solunum cihazından ayrıldı. Aynı gece yürütülerek ağızdan beslenmeye başlayan Kaya, iki günlük yoğun bakım ünitesindeki tedavi sonrasında normal odaya alınacak.