KEAH’ta ilklere devam

Kastamonu Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde (KEAH) iki güzel sağlık haberine daha imza atıldı. Göz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Erdem Yüksel, 75 yaşındaki M. Ova isimli hastanın sağ gözüne kornea nakli yaparken, Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Ersan Özkardeşler de, cerrahi ekibiyle 57 yaşındaki bir kadın hastaya pankreas ameliyatı başarıyla gerçekleştirdi.

Göz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Erdem Yüksel, 75 yaşındaki hastaya yapılan kornea naklini şöyle anlattı:

“Hastanemiz göz kliniğimize müracaat eden 75 yaşında M. Ova isimli hastamız sol gözünü maalesef daha önce kaybetmiş. Ankara’da bulunan üniversite hastanelerinden birinde kornea nakli sırası olduğunu hastamızdan öğrendik. Hasta bize başvurduğunda sağ gözünün görme seviyesi el hareketi seviyesindeydi.  Günlük işlerinde başkalarına bağımlıydı. Hastamızla ilgili olarak Sağlık Bakanlığımız ile temasa geçtik. Bakanlığımızın da destekleriyle kısa sürede Konya Meram Tıp Fakültesi’nden kornea dokusu sağlandı. Hızlı bir şekilde hastanemize ulaştırılan göz korneası yaklaşık 1 saat süren ameliyat ile 75 yaşındaki hastamızın gözüne nakledildi. Artık bu tür ameliyatları ileri merkezlere gitmeden hastanemizde rahatlıkla yapabiliyoruz” dedi.

Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Ersan Özkardeşler de 57 yaşındaki kadın hastaya yapılan pankeras ameliyatı hakkında şunları söyledi:

“57 yaşındaki kadın hastamız göğüs ağrısı şikayetleriyle hastanemize başvurdu. Çekilen akciğer tomografisi ve batından geçen kesitlerinde tesadüfen fark edilen pankreas gövdesinde yaklaşık 3,5 cm’lik kistik özellikteki lezyon tespit edildi. Yapılan ayrıntılı görüntülemeler ve kan tetkikleri sonucunda  nadir görülen ve ileride kanser gelişme riski ile olan intraduktal papiller müsinöz neoplazm şüphesi nedeniyle distal pankreatektomi yapılmasına cerrahi ekibi olarak karar verdik. Hastamızın Karın içi organları arasında hassas dokusu ve yaygın kanlanma ağı ile dikkatli yaklaşılması gereken bir organ olan pankreas gerekli cerrahi ve anestezi hazırlıklarımızı takiben genel cerrahi kliniğimizde yapılan başarılı operasyonla lezyondan temizlenerek ileri inceleme amaçlı, patoloji birimimize teslim edildi. Ameliyat sonrasında genel durumu iyi olan hastamızın genel cerrahi servisinde takibine devam edilmektedir. İleri merkezlerde yapılan bu tür ameliyatlar artık Kastamonu Eğitim ve Araştırma Hastanemizde de yapılabiliyor” diye konuştu.