Safranbolu’da 3 günde 2 yüksekokul temeli

Kastamonu Üniversitesi’nin gelişmesi için yıllar yılıdır yazar dururuz, tıp fakültesinin ilimize taşınması için yanar tüteriz, teknokentin hayata geçmesi için yanıp biteriz…

Kastamonu konuşur, Safranbolu yapar.

Ekim 22 ve Ekim 25 tarihlerinde Safranbolu’da…

3 günde 1 fakülte, 1 MYO binası temeli atıldı.

Her ikisi de hayırseverler tarafından yaptırılacak…

Safranbolu’nun evlatları.

25 Ekim 2019…

“Safranbolulu ‘Bay Sinema’ lakaplı ünlü yapımcı Türker İnanoğlu tarafından yaptırılacak ve kendi adını taşıyacak Karabük Üniversitesi Türker İnanoğlu İletişim Fakültesi binasının temeli düzenlenen törenle atıldı.Belediye Başkanı Elif Köse de eğitim kültür ve sanat alanındaki yatırımların önemine vurgu yaparak şu açıklamalarda bulundu: ‘Bu önemli yatırım için Türker Bey’e çok teşekkür ediyorum. Yine bu inşaatta eğitim için yapılan bir yatırım. Eğitim, kültür ve sanat için yapılan her yatırım o kentin insanlarına yapılmış en önemli yatırımlardandır diye düşünüyorum. İletişim Fakültesinin de bu bağlamda çok önemli katkıları olacak. Özellikle eğitim için yatırım yapan iş adamlarına çok teşekkür ediyorum iyi ki varlar’”. 5 kattan oluşacak iletişim fakültesinde 16 adet derslik, 350 kişilik çok amaçlı salon, akademisyen odaları ve idari ofislerle fuaye alanı bulunmakta. Öğrencilerin teorik eğitimin yanında pratik de yapabilecekleri radyo ve televizyon odaları ile kurgu birimleri de eğitimlerine katkı sağlayacak.

22 Ekim 2019…

“Karabük Üniversitesi’nin Safranbolu’da bulunan eski rektörlük konutunun yerine inşa edilecek Karabük Üniversitesi Safranbolu Meslek Yüksekokulunun inşaatı için temel atma töreni düzenlendi.İnşaatı ile ilgili her türlü harcama ve giderlerinin Safranbolu Kültür ve Turizm Vakfı Başkanı iş adamı Şefik Yılmaz Dizdar tarafından karşılanacak. Safranbolu Meslek Yüksekokulu bin metrekare kapalı alan ve 4 bin 800 metrekare inşaat alanına sahip. Bina içerisinde bilgisayar laboratuarı, 17 derslik, 3 çizim sınıfı, 70 kişilik konferans salonu, 34 eğitmen odası olmak üzere toplam 5 katta 2020 – 2021 Akademik Yılı’nda öğrencilere ve akademisyenlere hizmet vermeye başlayacak.”

Safranbolu…

İlçe.

Kastamonu…

Vilayet merkezi.

Niye Kastamonu geri kalıyor?..

Cevabı yukarıda.

Safranbolu’nun hedefi “Sanat Üniversitesi”

Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Refik Polat’ın temel atma törenindeki konuşmasını aktarıyorum…

“Bu marka ilçe için elimizden ne geliyorsa yapmamız gerekiyor. Üç buçuk yıl önce bu ilçe güzel bir butik üniversiteyi hak ediyor demiştim, ‘Safranbolu Sanat Üniversitesi’ diye. Bunun için de yerel düzeyde çabalar olduğunu biliyorum. Bu hayalin bir gün gerçek olacağını düşünüyor ve bu ilçeye güzel bir sanat üniversitesi kurulacağını ümit ediyorum. Bu bina da o üniversitenin bir binasına dönüşecek inşallah. Hayırlı olsun temennisiyle katılımlarınız için teşekkür ediyorum.”

 Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse’nin konuşması…

Safranbolu elbette çok kıymetli bir şehir. Dünya Miras Listesi’nde nadir kentlerden biri. Rektörümüz, ‘Sanat Üniversitesi’nden bahsetti. Bu bizim de hayalimiz, inşallah kısa bir süre içinde olur. Biz bu konuda Rektör hocamla da neler yapabiliriz diye görüşüyoruz. En kısa sürede de Sanat Üniversitesini Safranbolu’ya kazandırmak istiyoruz. Kendimi şanslı görüyorum. Nedeni de göreve geldiğimden itibaren hep eğitim kurumlarının temel atma töreni yapılıyor. Bu da çok hoşuma gidiyor.”

Safranbolu’nun “Sanat Üniversitesi” hedefi var…

Kastamonu’nun ne hedefi ve bu yolda gayreti var?

Üniversite alanında Karabük rakibimiz değil…

Zaten aldı başını gitti.

Kastamonu’nun rakibi Safranbolu…

Acı ama gerçek.

 

 

MUSTAFA AFACAN