Zirvede bayram

27 Ekim 2019 saat 03.00’te iki araç ile Kastamonu Dağcılık ve Doğa Sporları Derneği’nden (KADASK) altı, Kastamonu Doğa Gezileri ve Off Road Kulübü’nden (KASDOFF) dört olmak üzeretoplam 10 sporcu Ilgaz Dağına doğru yola çıktık. Bu seferki hedef, Cumhuriyet Bayramımızı zirvelerde kutlamak. Faaliyete işadamı Yılmaz Uzan, Kurşunlu Han İşletmecisi Cem Dilimenve eşlerinin destek vermesi hem bu zor faaliyeti kolaylaştırdı, hem de bundan sonra bu iki Kastamonu kulübünün ortak faaliyet yapmasının önünü açtı.

04:30’da KASDOFF ekibinden ayrılarak başlayan yürüyüş 16.30 da sona erdi. 12 saat süren yaklaşık 24 kilometrelik güzergâh ise oldukça hareketliydi. 06.30’da altı KADASK sporcusu Büyükhacet zirveye ulaştık. Yoğun sis, güneşin doğuşunu görmemize müsaade etmedi. Güneş olmasa bile gölgesini hissettiğimiz bayrağımızın altında Büyük Önder Atatürk, silah arkadaşları, tüm şehitlerimiz ve hayatını kaybetmiş olan dağcı dostlarımızın ruhuna fatihamızı ve İstiklal Marşımızı okuduk, saygı duruşumuzu yaptık.

Sis bizi çok sevdi ki, Büyükhacet eteklerine kadar yolcu etti. Çok da hakkını yemeyelim, arada sırada dağılıp manzarayı gösterdi. Ilgaz Dağı’na göre yazdan kalma bir günde tam iki zirve arasında Ankara Gezginler Rotası ekibi ile karşılaştık. Yaklaşık 20 kişilik grup bizim gibi iki zirve arası trans yürüyüşü yapıyor. Ayaküstü sohbet ve karşılıklı tebrikler ile yollarımıza devam ettik.

12.30 civarında ise Küçükhacet zirveye ulaştık. Müthiş manzara (Büyükhacetle çok meşgul olduğu için sis bizi unutmuş olmalıydı) karşısında kısa bir mola verdik. Tam zirve inişi yaparken tek bir dağcı bize yanaştı. Sonradan öğrendik kiKoç Üniversitesi öğrencisi ve Koç Üniversitesi Dağcılık Kulübü (KUDAK) üyesi iki genç Küçükhacet zirve tırmanışına gelmişler. Dönüş yoluna beraber devam ettik.

Ayrıca birçok dostumuzdan oluşan Çankırı Dağcılık, Doğa Sporları ve Arama Kurtarma Kulübü (ÇANDAK) dördü Ankara’dan dördü Çankırı’dan sekiz dağcı ile Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Dağcılık Kulübü (AYBÜ DSK) ise tam39 katılımcı ile aynı gün farklı saatlerde aynı zirvedeydik. Göklerden bize eşlik eden turna sürüsü de ayrı bir sürpriz oldu hepimize.

Ilgaz Dağı zirvelerinde bu mevsimde bu kalabalık… Kulüpler, dernekler, şehirler farklı,ama hedef aynı: Cumhuriyet Bayramını zirvede kutlamak.

Anlaşıldı ki; statlarda, camilerde, basında anılmasa da, kutlanmasa da bu millet gider Cumhuriyet Bayramını Ilgaz Dağı zirvesinde yine kutlar.

Türkiye Cumhuriyetinin Bayramı bu, zirvede kutlanmayacakta nerede kutlanacak?

•••

Not: Kastamonu’da 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı yine Cumhuriyet Meydanında kutlandı. Öğrenciler, öğretmenler, askerler, sivil toplum örgütleri, veliler, protokol, halk her şey mükemmeldi. Tek kusur kutlama alanıydı… Yine koca stadı pas geçip iki şeritli caddeye binlerce insanı topladık. Gelmek isteyenlerin bir bölümü de ihtimal bu yüzden orada değildi. Protokol gölgede oturdu, halk güneşte ayakta kaldı. Ne öğrenciler gördü kutlamaları, nede veliler çocuklarını. Yaşlı başlı amcalar, teyzeler ayakta 2 saat sadece gökyüzünü görerek bekledi. Protokol arkasından sandalye aşırmak zorunda kaldılar.

Stadımız var bizim.Ne olur seneye statta buluşalım.

 

Feza TİRYAKİ