“Kıbrıs Türk’tür, Türk kalacaktır”

TÜRKİYE Muharip Gaziler Derneği Kastamonu Şubesi Yönetim Kurulu, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın son açıklamalarına tepki gösterdi.
Kıbrıs’ta Türk varlığı için senelerce kan ve gözyaşı döküldüğünü hatırlatan Yönetim Kurulu, açıklamasında, “KKTC’ye zarar veren ve Kıbrıs Türkünü, Rum himmetine reva gören Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’yı şiddetle kınıyoruz” cümlesine yer verildi.
Açıklama aynen şöyle: “KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın Türkiye aleyhindeki beyanları ve Rum tezlerine verdiği destekten dolayı 1974’de Kıbrıs Barış Harekâtı’na katılan gaziler adına hicap duyduk. Mustafa Akıncı Cumhurbaşkanı olarak, -Devletin varlığını, bağımsızlığını ve egemenliğini koruyacağına- dair yemin etmiştir. Anayasa’ya göre; Akıncı’nın en önemli görevi devletin devamlılığını sağlamaktır. Buna rağmen Mustafa Akıncı’nın yemininden ve görevinden uzaklaştığını, Rumlara hoş görünme gayreti içerisinde olduğunu esefle müşahede etmekteyiz. Kıbrıs’ta Türk varlığı için senelerce kan ve gözyaşı dökülmüştür. Yüzlerce Kıbrıslı Türk bu uğurda şehit olmuştur. Bu dönemlerde Kıbrıs, Türk’ün başında olduğu Dr. Fazıl Küçük ve Rauf Denktaş gibi yurtsever kahramanlar, devlet adamları vardı. 1974 Kıbrıs Barış Harekâtı, Kıbrıs sorununu kökten çözmüştür. Mehmetçiğin ve mücahitlerin kanlarıyla kurulan KKTC’de Türkler, Türkiye Cumhuriyetinin garantörlüğünde Mustafa Akıncı’ya rağmen hür ve özgürdür. KKTC’ye zarar veren ve Kıbrıs Türkünü, Rum himmetine reva gören Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’yı şiddetle kınıyoruz. -Kıbrıs Türk’tür, Türk Kalacaktır.-”