Kılıçarslan’dan HES kodu uyarısı

Vali Yardımcısı Ünal Kılıçarslan dün Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Yurt ile birlikte Kovid-19 salgınıyla ilgili alınan tedbirleri yerinde denetledi. Kılıçarslan, “Kurumlarımıza HES kodu olmadan girilemiyor. Artık bu uygulama hayatımızın her anında olacak. Vatandaşlarımız bu duruma hassasiyet göstersinler” dedi.

Cumhuriyet Meydanı ve Nasrullah Meydanı civarlarında denetimlere katılan Vali Yardımcısı Ünal Kılıçarslan, Vali Avni Çakır’ın sağlık durumu ve denetimlerle ilgili şu açıklamalarda bulundu:

“Valimizin sağlık durumunda herhangi bir olumsuzluk yok. Dün görüştüğüm kadarıyla, semptom dahi Sayın Valimizde görülmemiştir.

Sağlık Bakanlığımızın Covid-19 salgını ile mücadele kapsamında kısa süre önce çıkardığı “Hayat Eve Sığar (HES)” uygulamasına geçildi, vatandaşlarımız artık kurumlara HES kodu olmadan giremeyecek ve işlerini de yaptıramayacaklar. Bu yüzden vatandaşlarımız mağdur olmaları için HES kodlarını kurumlara gitmeden önce yanlarında bulundursunlar. Otel ve konaklama yerlerinde, şehirlerarası otobüslerde HES kodu uygulamasına daha öncesinden geçilmişti. Denetim faaliyetlerinin etkinliği ve görünürlüğü farklılık yaratarak en üst seviyede tutulacak. Kurallara ceza yememek için değil, kendimiz, çevremizdekilerin ve ailelerimizin sağlığı için uymalıyız.”

Mehmet Yurt

Halk otobüslerinde kartlı sistem ve HES koduyla ilgili olarak Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Yurt da şunları söyledi:

“Kartlı sistemle alakalı hazırlıklarımız var. Belki yılsonu itibariyle aktif olacak. Kartlı sistem için anlaştığımız firmayla çalışıyoruz. Herkesin mutlak suretle HES kodunu alması lazım. Otobüslerde şu anda elektronik sistem yok, o sistemin oluşması lazım. Bizim o sistem alt yapımız olmayınca uygulama şansımız yok. Büyük ihtimalle tamamen kartlı sisteme döneceğiz.  Belediye girişlerinde HES kodunu sorguladığımız kişilerin pozitif olduğunu gördüğümüzde polise bildiriyoruz, onlar da yurtlara yerleştiriyorlar. Yine halk otobüslerimizin tamamına da vatandaşların yararlanacağı hijyen ekipmanı konuldu.”

Cengiz MUHZİROĞLU