Kırık Barajı nisanda ihale ediliyor

Şehrin içme suyu ihtiyacını karşılaması ve bu konuda gelecek yıllarda sorun yaşanmaması bakımından büyük önem taşıyan Kırık Barajı projesinde ihale tarihi belli oldu.

Belediye Başkanı Tahsin Babaş, yakın takipçisi olduğu projenin ihalesinin, bir aksilik olmadığı taktirde, 29 Nisan’da yapılacağını açıkladı.

 

Ekonomik kriz döneminde çıkarıldığı yatırım programına yeniden alınması büyük uğraşlar sonucu mümkün olabilen Kırık Barajı’nın ihale tarihi Belediye Başkanı Tahsin Babaş tarafından açıklandı.

Babaş, kendisinin ve milletvekillerinin büyük uğraşları sonucunda Kalkınma Bakanlığı 2015 yılı Revize Yatırım Programına aldırıldığını belirttiği projenin, bir aksilik olmadığı taktirde, 29 Nisan’da ihale edileceğini açıkladı.

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun, geçtiğimiz aylarda gerçekleşen Kastamonu ziyaretinde kendisine verdiği‘Kırık Barajı hızla ihaleye çıkacak’ sözünün tutulduğunu belirtti ve şehrin içme suyu ihtiyacını gelecek yılları da kapsayacak şekilde karşılayacak olan barajın 11 bin 553 hektar tarım arazisini sulayacağını ve şehre 9 bin 800 metreküp de içmesuyu sağlayacağını kaydetti.

“HIZLI ADIMLAR ATIYORUZ”

Babaş, konuyla ilgili açıklamada bulunurken şunları da söyledi:

“Kastamonu gerçekten gelişen Türkiye’nin gelişen ili olma yolunda hızlı adımlar atmaktadır. Bu adıma hem yerel yönetimler hem de genel hizmetlerle hızla ulaşmaktayız.

Büyük uğraşlar sonunda Kalkınma Bakanlığı 2015 yılı Revize Yatırım Programına aldırmayı başardığımız Kırık Barajımızın ihalesi son dakika bir değişiklik yaşanmaz ise 29 Nisan 2016’da yapılacak. Biz bu baraj için çok uğraştık. Çok maliyetli bir işti. Büyük mücadeleler sonucu programa alındı. Bölge ve ilimiz açısından çok önemli olan bu projenin hızla yapılması için elimizden gelen gayreti gösterdik. Hükümetimizde bunu gördü ve hızla faaliyetler başlandı. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Baraj ile birlikte Kastamonu-Ankara kara yolumuzun yapımıyla ilgili gelişmeleri de milletvekillerimizle birlikte yakından takip ediyoruz. Yeni yol yapımına da ciddi bir ödenek ayrılacak ve barajla birlikte yol yapımına başlanacak. Kastamonu’ya en iyi hizmeti getirmek için temaslarımız bundan önce olduğu gibi bundan sonra da hızla devam edecektir. Tüm isteklerimizi tek tek alacağımızdan şüphem yoktur. ”

BELEDİYEYE DÜŞEN HİSSEYİ 30 YILDA ÖDEYECEĞİZ

Belediye Başkanı Babaş, proje maliyetinin Belediye tarafından ödenecek bölümüyle ilgili olarak da şöyle konuştu:

“Kırık Barajıyla ilgili geçtiğimiz ay içerisinde kamuoyuna yanlış bilgilendirmeler yapıldı. Bizler Ekim ayı Belediye Meclis toplantımızda Kırık Barajımızın yapımıyla alakalı Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü İçme Suyu Daire Başkanlığı Kırık Barajı protokolünün imzalanmasını kararlaştırmıştık. Konu tüm yerel gazetelerimizde yer almıştı. Gerçekleştirdiğimiz toplantıda Baraj yapıldıktan sonra Kastamonu Belediyesi’ne düşen hisseyi 30 yıla yayarak belediye olarak geri ödeyeceğimizi ve tüm Türkiye’de barajların bu sistem ile yapıldığını hatta Karaçomak Barajı’nda da böyle bir protokol sonrası yapıldığını açıklamıştık. Araştırmadan yapılan açıklamalar veya yazılar sanki biz bunları dememişiz gibi lanse edilmek istendi. Kastamonu’nun projeleriyle ilgili herkes bana ulaşıp konuyu sorabilir. Biz yapacağımız projeleri anlatmaktan mutluluk duyarız. Yapılacak barajımızın yüzde 40’ı ilimizin içme ve kullanma suyuna ait olacak. Sayın Orman ve Su İşleri Bakanımız Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun ilimize gerçekleştirdiği ziyarette bizlere büyük müjdeler verdi. Kendisine Kırık Barajı ve Kastamonu’nun istekleri doğrultusunda bizlere verdiği desteklerden ötürü çok teşekkür ediyorum. Sayın Bakanımız şehiriçi isale hattının son teknolojiyle yapılması için de gerekli talimatları verdi. Zaten projemizle de bizzat kendisi ilgileniyor. Kırık Barajı tamamlandığında vatandaşlarımız memba kalitesinde su içecekler. Kırık Barajı’nın ilimize kazandırılmasıyla ilgili bugüne kadar bizlerden desteğini esirgemeyen Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a, Sayın Başbakanımız Ahmet Davutoğlu ile Orman ve Su İşleri Bakanımız Prof. Dr. Veysel Eroğlu’na şükranlarımı sunuyorum.”