Kocaeli Milletvekili Kastamonu için istedi

  • İYİ Parti Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkan, Kastamonu’nun sorun ve beklentilerini TBMM’de dile getirdi.
  • Kastamonu’da demiryolu ihtiyacının kaçınılmaz bir hale geldiğini söyleyen Türkan, özelleştirilen SEKA sigara kağıdı fabrikasının atıl duruma düştüğünü belirtip yeniden devlet tarafından işletilmesi gerektiğini savundu, sağlık personeli sıkıntısına değindi.

 

İYİ Parti Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkan, Kastamonu’nun sorun ve beklentilerini TBMM’de dile getirdi.

Türkan, Meclis’te yaptığı konuşmanın son bölümünü ilimize ayırırken şunları söyledi:

“(…..) Son olarak Kastamonu’dan söz etmek istiyorum: Kastamonu, Karabük’e 114 kilometre, Samsun’a ise 290 kilometre uzaklıkta bir kentimiz. Kastamonu’nun demiryolu ihtiyacı artık kaçınılmaz bir hâle geldi. Karabük ve Samsun illerimizdeki demiryolu ağına Kastamonu’nun da bağlanması Kastamonu’dan göçü ve genç işsizliği aşağıya çekecek, ayrıca, ağır tonajlı kamyonların orman yollarını ve kara yollarını daha fazla bozmasından da kurtaracaktır.

1984 yılında kurulan Taşköprü SEKA kâğıt fabrikası 2003 yılında özelleştirildi. Şu anda fabrikada 75 personel çalışmakta ve fabrika âdeta atıl duruma düşmüş durumdadır, kendir üreticisi ve nakliyeci esnaf bundan olumsuz etkilenmektedir.

SEKA kâğıt fabrikasının özel sektörden alınarak devlet eliyle işletilmesi veya orada, özelleştirildikten sonra fabrikayı alan şirketin daha çok desteklenerek üretiminin artırılması konusu hem ilçedeki gençlere iş imkânı sağlayacak hem de ilçeye katma değer katacaktır.

Daha önce sağlık personeli konusunda sıkıntı yaşamayan hatta Batı Karadeniz’in merkezi konumunda olan Kastamonu Covid-19 hastalığı sonrası ne yazık ki bu konuda sıkıntı yaşamakta ve hastalar artık diğer illere sevk edilmektedir. Bu nedenle, Kastamonu’daki vatandaşlarımızı ciddi anlamda mağduriyet yaşamaktadır. Bu konuları Hükûmetin dikkatine sunuyoruz.”