TABİP ODASI ‘TAM KAPANMA’ İSTEDİ

“Esnafa destek sağlanarak…”

Kastamonu-Çankırı Tabip Odası Başkanı Dr.Yusuf Öztürk, vaka sayısındaki yükselişin dizginlenebilmesi için tam kapanma gerektiğini belirtti ve                               “Pandemi sürecinde ramazan ayını fırsata çevirerek tam kapanma sağlanmalıdır” önerisini yaptığı açıklamayla dile getirdi.

 Oda Başkanı Dr. Öztürk, “Bu kapanma döneminde zarar görecek olan esnafa ekonomik ve sosyal destek sağlanarak sürece sert müdahale edilmelidir. Yoksa pandemi freni patlamış kamyon gibi yokuş aşağı gitmekte olup maske ve sosyal mesafe, hafta sonları sokağa çıkma yasağı gibi mevcut kısıtlamalar ile sorunu çözemezsiniz” dedi.

Öztürk, açıklamasının devamında, “İllere göre renklendirilmiş haritalar ile değil ancak toplumun tüm katmanlarını kapsayan daha güçlü ve acil önlemler ile salgın sürecinde başarıya ulaşılması mümkündür” dedi ve bunun için öncelikle yapılması gerekenleri şöyle sıraladı:

“1.Aşılama uygulamaları hızlandırılmalıdır. (Toplumun en az %70inin aşılanması)

2.Tam kapanma kararı alınmalıdır. (En az 21-28 gün süreyle)

3.Günlük test sayısı arttırılmalıdır. (Günde en az 250.000 test ile)

4.Ülkemize girişte test ve karantina uygulamalıdır.

5.Filyasyon çalışmaları en etkili şekilde yapılarak ‘’Etkili İzolasyon’’sağlanmalıdır.”

Kastamonu-Çankırı Tabip Odası Başkanı Dr.Yusuf Öztürk, “Maalesef bu tedbirler acilen alınmazsa Türkiye’yi kötü günler bekliyor.Daha çok insanımızın hastalanması ve ölmesinin engellenmesi, hızlandırılmış, erken bir normalleşme yerine ancak daha güvenli ve etkin bir normalleşme ile sağlanabilecektir” dedi.