Kongre öncesi hareketli saatler

  • “Yeni sezon için 12 milyon liraya ihtiyaç var. 8 milyonluk bir bütçe yaptık. Geri kalan 4 milyon için de şehirden destek bekliyoruz”

 

GMG Kastamonuspor’un önceki dönem başkanlarından Erkan Özcan, önceki akşam katıldığı TV366 programında, 31 Temmuz’da yapılacak olan olağanüstü kongre öncesinde önemli açıklamalarda bulundu.

16 Temmuz’daki ilk kongrede çoğunluk sağlanamaması ve kulübe de henüz bir taliplinin çıkmaması üzerine Cengiz Aygün ile bir toplantı gerçekleştirdiğini söyleyen Erkan Özcan, “Görüşmede belli bir aşamaya geldik ama sonra yine tıkandık” dedi.

Bir bütçe oluşturduklarını, bu bütçede Cengiz Aygün ve kendisinin eşit miktarda, bir miktar da sponsorluk desteklerinin yer aldığını söyleyen Erkan Özcan, “Transferi açıp, takımı lige hazırlayıp, ligde o takımı mayıs ayına kadar götürecek bütçe hemen hemen 12-13 milyon lira. Cengiz Aygün ile  birlikte yaptığımız çalışma sonrasında 8 milyon lira gibi bir rakamı biz ikimiz hemen hemen oluşturduk. Şehirden de 4 milyon lira gibi bir beklentimiz var. Bu beklentinin yüzde birlik kısmını bile karşılayacak bir oluşumun olmadığını gördük maalesef. O yüzden 31 Temmuz’daki kongre için iyimser bir yorum yapamıyorum. 31 Temmuz’da başkanlığa adayız ya da biri çıkacak başkanlığa aday olacak gibi bir yorum şu anda bizlerden çok uzak” diye konuştu.

Şehrin önde gelenlerinin konuya duyarsız olduğunu söyleyen Erkan Özcan, “Bazıları nasıl olsa Erkan Özcan, Cengiz Aygün çıkar bu işi götürür diye hafiften alıyorlar. Biz çözüm bulamazsak bu işin en büyük bedeli şehri yönetenlere olacak. İlla ki bunun zararı dokunacaktır. Biz taraftarız. Kastamonuspor’un kötü gidişatı bizi üzer ama en büyük zarar onlaradır” dedi.

Erkan Özcan’ın programdaki açıklamaları şöyle:

“Valilik’te hesap açılsın. Açığımız olan 4 milyon lira para oraya konsun. Gerisine karışmayın, biz bu takımı Play-Off oynatalım. 4 milyon yatırılsın gerisi bizde. Transferi de yapıyoruz, takımı da oluşturuyoruz, lige de başlıyoruz. Zaman daraldı belki ama biz bunun üstesinden gelebiliriz. Daha önceden de yaptık zaten. Transfer yasağını yüzde 70’lere falan bitirmeyi hedefliyoruz. Kurulacak takıma 2 milyon lira peşinat dağıtılır. 2 milyon liraya yakın prim öngörülür. 1 milyon lira da diğer giderler olur. Maç başı kısmını ise mayıs ayında ödemeyi düşünüyoruz. Mayıs’ta 2,5 milyon civarında ödeme olur. Alacaklı futbolcularla ön görüşmeler yaptık. 7 milyon 800 bin lira futbolcu borcumuz var. Alacaklı birçok futbolcuyla görüştüm ve olumlu yanıt aldım. Birkaç tanesinde ufak pürüzler var. O borç miktarını da hatırı sayılır bir şekilde aşağı düşürdük. Bu bizim 12 milyonluk bütçemizi kapsayan bir durum. Gönül isterdi ki bunları bir an önce halledelim. Ama cuma akşam mesai bitimine kadar -3 puan yememek için federasyona sunmamız gereken bazı evraklar var. Cuma’ya kadar sunmazsak -3 puan alacağız.”

“KULÜBÜ KİMSE KAPATAMAZ”

“Şehirde sorumluluk sahibi olabilecek kişiler, takımı kapatırız bir iki hafta konuşulur ondan sonra unutulur algısında. Futboldan o kadar uzaklar ki… Türkiye’de bunun bir tane örneği yok. Ona kimse müsaade etmez. Öyle bir şeyi yapacak siyasi veya bürokratik idareyi de ben göremiyorum. Türkiye’de sadece Gaziantespor lige başladı, ligi bitiremedi, takımı kapattılar. Ama onlarında ligde başka takımı vardı.”

“SPONSORLUK GÖRÜŞMELERİMİZ OLDU”

“Sponsorluk noktasında görüşmelerimiz oldu. Daha önce bahsettiğim 8 milyonluk bütçemizin içinde bu gelir kalemi de var. 4 milyonu nakit olarak 4 milyonu yıla yayılacak şekilde planlandı. Ağustos sonuna kadar acil lazım olacak para 8 milyon lira. Bunun 4 milyonu biz çıkaracağız, 4 milyonu da şehir çıkarsın.”

“BENİM ADAY OLMAM ŞART DEĞİL”

“İlla ki benim aday olmam şart değil. Eğer derlerse ki ‘Biz Valilik hesabına 4 milyonu yatırıyoruz yolun açık olsun’ aday olurum, seve seve şehre hizmet ederiz. ‘Biz 4 milyonu bulacağız ama kafamızdaki isim sen değilsin’ derlerse de, sonuç ne olursa olsun biz yeni yönetime 5-6 milyonluk destek sağlayabileceğiz. İçinde olsak da olmasak da. Ben bu kulüpte başkanlık yaptım, başka bir yönetimde görev almam. Başka birinin başkanlığını kabul edecek yapıda değilim. Bu şehirde kim var ki futbolu benden daha iyi bilecek de ben altında çalışacağım. Belki ukalaca ama bu da bir gerçek. O yüzden içinde olmam mümkün değil, maddi manevi destek sağlayabiliriz. Sözünü buradan verebilirim.”

ALT YAPI KONUSU

“Alt yapı denemelerinden kadromuza dahil olan Atakan Akyol, Ömer Faruk, Bekircan Sönmez, Recep Kutun, Sıddık Çelik, Muhammed Öztürk, Mert Arabacı, Yavuz Buğra’nın futbol grafikleri belli. Profesyonel yaptığımız Oğuzhan Doğan’ın performansı belli… Eski Başkanlardan Salim Arpacıoğlu’nun kurmuş olduğu Akademi Ligi’ni biz geliştirmeye çalıştık. Akademi Ligi’ne giriş yapmak çok büyük atılım, çağ. Salim Arpacıoğlu, Kastamonuspor için çok ciddi girişimde bulunmuş, güzel bir yere getirmiş biz bunu devam ettirmeye çalıştık ve ettik de. Buradan futbolcular çıkardık. Yine Hazar Daşcı’yı, Sümer Odabaşı’yı çıkardık. İsmi aklıma gelmeyen, unuttuğum oyuncular da var. Ama biz o denemelerden takıma çok ciddi katkı sağlayan 9-10 ismi çıkardık.”

“OLUMLU DÖNÜŞ OLMAZSA ÇALIŞMALARIMIZI DURDURACAĞIZ”

“Olumlu dönüş olmadığı takdirde biz de çalışmalarımızı durduracağız. Sorumluluk sahibi kişiler rahat bir şekilde formül bulabilir. Bizim bulduğumuz para haricinde 4 milyon lira bulunmazsa ben kongreye dahi katılmayacağım. Şartlar oluşur ve beni de oraya layık görürlerse adaylığımızı açıklarız. Seve seve hizmet ederiz. Ben illa ki aday olmak için çıkmadım. Varsa bir aday, 6-7 milyonluk destek sağlıyoruz. Ayrıca futbol anlamında ihtiyaçları varsa yardımcı da oluruz. Çıksın aday olsun. Biri adayım derse ben kongre yaptırmam, bu şehri ikiye böldürmem. Çekilirim kenara aday olan başkan olur. Ben aday olmam, şehir uygun görürse çıkarım kongrede başkan olurum. Birileri varsa çıksın.”

“BURADAN VURMASINLAR”

“Ben hiç inkar etmedim: Kulübe ilk borç verdiğim gün de bugün de bu parayı borç olarak verdim dedim. İnkar etmedim. İnsanlar artık bundan vurmaktan da vazgeçsin. Ama bugün diyorum, biri gelir transfer yasağını açarsa alacağımı da siliyorum, hepsini. Buradan vurmasınlar.”