Köylü’den muhtarlara: Çocuk evliliklerine ve ihtilaflara engel olun

Türkiye Büyük Millet Meclisi Adalet Komisyonu Başkanı ve AK Parti Kastamonu Milletvekili Hakkı Köylü, Türkiye Muhtarlar Derneği Kastamonu Şubesi’nin kongresinde yaptığı konuşmada muhtarlara, cezanın yüksek olduğunu hatırlattığı çocuk evliliklerine engel olmaları ve köylerindeki ihtilaflı konuların çözümünde öncü olmalarını istedi.

 

Türkiye Büyük Millet Meclisi Adalet Komisyonu Başkanı ve AK Parti Kastamonu Milletvekili Hakkı Köylü, Türkiye Muhtarlar Derneği Kastamonu Şubesi’nin kongresinde yaptığı konuşmada muhtarlara, cezanın yüksek olduğunu hatırlattığı çocuk evliliklerine engel olmaları ve köylerindeki ihtilaflı konuların çözümünde öncü olmalarını istedi.

Köylü, erken yaşta evliliğin çok büyük cezaları olduğunu kaydederek: “15 yaşını bitirmeyen gençlerin evlenmesi şayet gündeme geliyorsa, mutlak suretle buna engel olun. Bunun çok ağır cezası var. Ondan sonra gençler biz hapiste çürüyoruz diye feryat ediyorlar” dedi.

Köylü, Türkiye Muhtarlar Derneği Kastamonu Şubesi olağan kongresinde konuştu.

Erken yaşta evlilik ve arabuluculuk konuları hakkında muhtarlara seslenen Hakkı Köylü, şunları söyledi:

“Muhtarlarımız bizim gözbebeğimiz. Özellikle köylerimizde herhangi bir sorun olduğunda bu soruna ilk önce el atan veya vatandaşımızın bir sıkıntısı olduğunda ilk önce ulaşmak istediği kişi olan, derdine derman aradığı kişi olan muhtarlarımızdır. Keza il ve ilçe merkezlerimizde de aynı şekilde… Muhtarlarla ilgili bazı değişiklik ve düzenlemeler olmuştur. Bazı görevler muhtarlardan alınmış ve başka kurumlara verilmişti. Bütün buna rağmen muhtarların görevi sadece bir belge düzenlemek şeklinde değildir. Muhtarların asli görevi, bulunduğu yörenin, köyün, mahallenin, semtin insanlarına destek olmak ve yardımcı olmaktır. Muhtarlarımız da bunu gayet güzel yapmaktadırlar, bundan çok memnunuz.”

“Erken yaşta evliliğin cezası büyük”

“Son zamanlarda bizi meşgul eden bir konu var. Erken evlilik konusu… Gayri resmi olarak 15 yaşını bitirmeyen gençlerin evlenmesi meselesi… Bu konu devamlı gündeme geliyor. Biz bu kanunu çıkartalı 2005’den bu tarafa 15 yıl geçti. O zamandan bu tarafa ben anlıyorum ki gençlerimiz yada onların aileleri bu kanundan çok da haberdar değiller. Muhtarlarımıza burada önemli bir görev düşüyor. 15 yaşını bitirmeyen gençlerin evlenmesi şayet gündeme geliyorsa, mutlak suretle buna engel olun. Bakın bunun çok ağır cezası var. Ondan sonra gençler biz hapiste çürüyoruz diye feryat ediyorlar. Çocuklar oluyor, onlar babasız kalıyor, analar kocasız kalıyor. Ama bu bilinen bir şey… Bunun için sizlerden rica ediyorum mutlak suretle böyle evlenmek isteyenler varsa buna engel olmaya çalışın. Eğer siz engel olamıyorsanız yetkililere haber verin engel olunsun. Bunu önlemek bizim görevimizdir. Belki son zamanlarda oldukça azaldı ancak başlangıçlarda bu suç fazlasıyla işlenmiştir.”

“İhtilafları önlemelisiniz”

“Bir başka konu; köylerimizde aralarında ihtilaf olan kişilerle görüşün ve bu ihtilafı çözmeye çalışın. Biz arabuluculuk yasası çıkardık. Mahkeme safhasında dahi bu arabuluculuğu önemsedik. İnsanlar her şeyi mahkeme yoluyla halletmeye kalkarsa bir tarafı kazanacak, diğer tarafı kaybedecek, kaybeden ile kazanan arasında ayrıca husumet doğacak. Bu husumete meydan vermemek için arabuluculuğu getirdik ki insanlar arabulucu vasıtasıyla gelsin aralarındaki ihtilafı halletsinler. Ama oraya da gelmeden önce mutlaka köylerimizde sizin bu konulara el atmanız ve insanların mahkemeye gelmeden önce aralarındaki bu anlaşmazlığı çözmeye gayret etmeniz lazım. Bunları yaparsak huzurumuz da devam eder. Köylerimizin de ayrıca sorunları elbette var. Yol, su, kanalizasyon sorunları var. Bunları da büyük ölçüde gidermeye çalışıyoruz. Epeyce bir kısmını hallettik ama halletmeye de devam ediyoruz. Bundan sonra da bütün gücümüzle köylerimizin sorunlarını gidermeye çalışacağız.”

Cengiz MUHZİROĞLU