Mil-Sağlıksen İl Temsilciliği kuruldu

Kuruluşlarının tamamlanmasının ardından düzenledikleri basın toplantısında yönetim kurulu üyeleriyle birlikte gazetecilerin karşısına çıkan ve “Biz gerçekten doğrular için herkesin sendikası olmak istiyoruz. Kastamonu’dan bir ateş yaktık” diyen  Mil-Memursen’e bağlı Mil?Sağlıksen’inİl Temsilcisi Turgay Civelekoğlu, Mil-Sağlıksen’in hedeflerinden bahsetti, sağlık çalışanlarının sorunlarına değindi, sürece ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Mil-Sağlık-Sen’in maneviyatı esas aldığını,ilkeli olmayı vazgeçilmez bir unsur yaptığını ve liyakati her türlü vasfın önüne koyduğunu kaydeden Civelekoğlu, “Mil-Sağlık-Sen sendikamızı Kastamonu’da bizler niçin kurduk?” sorusunun cevabını beş madde halinde sıraladı.

Çalışmalarının Sağlık-Der ile başladığını hatırlatan ve “O dönemde iz bıraktığımız en önemli çalışma ve bizim hiç unutamadığımız çalışmamız; mesleğini kaybetmiş olan 7000 civarında vekil ebe ve hemşirenin mesleğine yeniden dönüşün sağlayarak kadro almalarına vesile olduğumuz çalışmadır” diyen Civelekoğlu, “Yine sıkıntı içerisinde olan ve hakkı verilmeyerek mağdur edilen vekil hemşire arkadaşlarımızın da dertlerinden bir tanesi olan döner sermaye ücretleri için çalışma başlattık ve öncülüğünü yaptığımız bu konudaki davaları kazanarak arkadaşlarımızın mağduriyetini giderip yüzlerini güldürdük” dedi.

“Biz gerçekten doğrular için herkesin sendikası olmak istiyoruz” diyen Civelekoğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

“Üyelerimizin e tüm sağlık çalışanlarımızın yönetime istedikleri zaman rahat bir şekilde ulaşabilmelerini istiyoruz. Normal bir üyenin veya sağlık çalışanının bir sendika şubesi başkanına ve yönetimine ulaşamamasından daha vahim bir şey düşünülemez. Kaldı ki bu menfi durum ülkemizde bizim dışımızdaki sendikaların acı gerçeğidir. Bu sebeple Mil Sağlık Sen’i kurmamız gerekiyordu.”

Bütün toplumun yararına olacak marka projeler gerçekleştirmek istediklerini, bu doğrultuda  Kastamonu merkez ve bütün ilçelerinde hem muhtarlara hem de imam-hatiplere olmak üzere toplamda 3 bin kamu görevlisine yönelik ilkyardım eğitim programları düzenlediklerinikaydeden Civelekoğlu, “İşte bizler bu yaptığımız güzel hizmetin ve projenin çok daha ötesinde toplumumuzun hayatboyu istifade edebileceği marka projeler yapmak ve gerçekleştirmek için Mil Sağlık Sen’i kurmamız gerekiyordu” diye konuştu.

Civelekoğlu, “Herşey üyelerin gözleri önünde cereyan etmelidir.Gizli kapaklı hiçbir şey olmamalıdır. Henüz kurulalı 8 aylık bir zaman geçmesine rağmen sendikamızın bilançolarını kamuoyuyla paylaşarak Türkiye’de bir ilki gerçekleştirmiş olduk.Bundanda onur duyuyoruz.İşte bu şeffaflık içinde Kastamonu’da Mil Sağlık Sen’i kurmamız gerekiyordu” dedi ve şöyle devam etti:

“Bu çerçevede baktığımızda maalesefki ülkemizde memur sendikacılığı bitmiştir.Zira kolluk kuvvetlerinin bir sendikası olmamasına rağmen, birçok fedakarlık içerisinde bulunan sağlık çalışanlarından daha iyi bir gelire sahiptirler.Biz sağlık mensupları ise sözde hakkımızı korumak ve iyileştirmek için sözde sendikalarımız olmasına rağmen, bugüne kadar sağlık çalışanlarımızca istenilen, özlenilen, beklenilen iyileşmeler hiçbir şekilde sağlanamamıştır. Sendikaların yetkilileri gün geçtikçe sağlık çalışanlarının maddi kayıpları artmasına rağmen, birçok üyeye sahip teşkilat birliği olan sendikaların bu konularda bir kelime dahi ettiklerine şahit olmadık.Nitekim 2013 yılının dahi gelirinden daha az gelire sahip bulunmaktayız.Yani sağlık çalışanının geliri nerdeyse asgari ücret oranına düşmüştür.Bunu ben demiyorum.Bunu yetkili sendikanın genel başkanı söylemektedir.Bu durum dahi memur sendikacılığının bittiğini göstermektedir.”

Yine birileri çıkıp hayal sendikacılığı yapmadıklarını ifade etmektedirler.Bizde diyoruzki; onların aksine biz hayal sendikacılığı yapıyoruz.Çünkü gerçekleştirilecek her hedef hayalle başlar, idealle gerçekleşir. İşte bu sebeplede mevcut ruhunu kaybetmiş sendikalardan insanlarımızı kurtarıp, hep birlikte sendikamızı yöneterek birlikte hedefe yürümek için Kastamonu’da Mil Sağlık Sen’i kurmamız gerekiyordu.”

Biz Mil Sağlık Sen olarak mutlu bir toplum ve işinden, eşinden,yaşadıklarından hülasa hayatından mutlu olan sağlık çalışanları istiyoruz.Bunun mücadelesini vereceğiz.Yetkili sendikanın genel başkanı sağlık çalışanlarının %60’ından fazla bir kısmının memnun olmadığı için mesleğini değiştirecek pozisyona geldiğini ifade etmiştir.Buda kendileri yetkili sendika olmakla kendilerinin meydana getirdiği eserdir. Bunda da övünecek hiçbir yan yoktur.İşte biz çürümüş bu sendikaları ve sendikacılık anlayışını tarihin tozlu raflarına atarak hayalimizle,vizyonumuzla ve inancımızla yeni bir dönemi başlatmanın arzusundayız.”

Ülkemizde gördüğümüz acı manzaralardan bir taneside mevcut sendika yöneticilerinin sadece kendi mevki ve makamlarını korumanın ve basamak olarak kullanmanın gayretinde olmalarıdır.Nitekim bu konudaki üzücü haberleri hep beraber medyada görüyoruz.Biz böyle suiistimallerin olmasına hep karşıydık.Bunun içinde maksadı kendi menfaati ve kendi egoları olan kişilerle hiçbir zaman biraraya gelmedik, gelmemizde mümkün değildir.Zaten yıllardır yaptığımız mücadeleylede hep insanımız için çalıştığımızı gösterdik.Şimdi daha organize daha güçlü ve daha donanımlı bir şekilde çalışanlarımız için Mil-Sağlık-Sen ile yeni bir adım atmış oluyoruz.”

Umudun sendikasıyız. Sağlık alanında çalışanlarımızın mutsuzluk yaşadığı, umutsuzluk içinde olduğu, sendikalarından hiçbir şekilde memnun olmadığı bir zaman dilimindeyiz. Kendi menfaatleri olduğunda yetkiliyiz diye gezmesini bilenler, çalışanların menfaati söz konusu olunca bahanelerin ardına sığınmaktadırlar. İşte biz şerre fren hayra motor olarak bu umutsuzluğu, şikayeti, bahaneyi ortadan kaldıracağız.

“Kağıt parçasına değil gönüllere imza atmak için geliyoruz.Çünkü biliyoruzki belki baskıyla,zorla, güçle kişilerin iradesine muhalif bir şekilde yanına alabilirsin.Ama elinden o güç gidince bir yaprak bile yanında bulamazsın. Ama gönülleri kazanırsan her şartta o gönül sahipleri yanında olur.İşte biz gönüllere hitap ediyoruz ve son söz olarak şunu diyoruzki;Bu saatten sonra bu ülkede sadece İki tane memur sendikası vardır. Birincisi Mil-Sen,ikincisi diğerleri… Çalışanlarımız için bir alternatif değil zaruriyiz.Bu zaruretten dolayıda sendikacılıkta hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Bizler Kastamonu’dan ülkemizin sathına kelebek etkisi olduk. Bunun neticesi olarak da sağlık çalışanları için döner sermayenin emeklilik keseneğine yansıması için çalışmamızı başlattık.Yine nöbet ücretleri konusunda davamızı açtık.Yani hizmet etmenin yollarına bakıyoruz. Dolayısıyla tüm çalışanlarımızı Mil-Sağlık-Sen’e üye olmaya ve sahip çıkmaya davet ediyorum. Bu düşüncelerle toplantımızın hayırlara vesile olması temenni ediyorum.”

Cengiz MUHZİROĞLU