Kuzeykentlinin aklı dönüşümde

• Valilik tarafından Kuzeykent Mahallesi’ne yönelik düzenlenen halk toplantısında öne çıkan konu kentsel dönüşüm oldu.

• Ekonomik ömrünü dolduran binaların yıkılıp yenisinin yapılması çalışmaların sürdüğü Kuzeykent’te bu konudaki beklenti ve sorunlar dile getirildi.

• Belediye Başkanı Tahsin Babaş, bu konuda titiz davrandıklarını revize imar planı hazırladıklarını söyledi.

İçişleri Bakanlığı’nın, vatandaşların istek ve önerilerini dile getirmesinin ve aşağıdan yukarıya bilgi akışının sağlanması amacıyla başlattığı halk toplantıları dün Kuzeykent Mahallesi’nde sürdü.

Düzenlenen toplantıya Vali Vekili Yaşar Karadeniz, Belediye Başkanı Tahsin Babaş, Vali Yardımcısı Ünal Kılıçarslan, ilgili kurum müdürleri ile Kuzeykentliler katıldı.

Katılımın düşük kaldığı toplantıda öne çıkan konu ise, mahallede iş sezonu itibariyle ilk çalışmaların başlatıldığı kentsel dönüşüm projeleri oldu.
Vali Vekili Yaşar Karadeniz, Kuzeykentlilerin toplantıda öne çıkan konuların başında kentsel dönüşümün geldiğini, bu konunun mahalleyi ve mahalleliyi öncelikli olarak ilgilendirdiğini vurguladı.
Karadeniz, bunun yanı sıra Kuzeykentliler tarafından dile getirilen emeklilere yönelik projelerin bir an önce başlatılması, Jandarma Eğitim Alayının yolunun yapılması, Daday yolunun Karayollarının yatırım programında olduğu, Kuzeykentte başta öğrenci yurdu güzergahı olmak üzere aydınlatmanın eksik olan yerlerin bu ihtiyacının ve sinyalizasyon eksiklerinin giderilmesi, mezarlık yeri konusu, banka ve şubelerin açılması, Kültür Merkezi yapımıyla ilgili yer tesisinin yapılarak Kültür ve Turizm Bakanlığına sunulması talep ve konularının kendileri tarafından kayda alındığını kaydetti.

BABAŞ

Belediye Başkanı Tahsin Babaş, Kuzeykent’te Üniversite’nin ön plandaki etkisiyle yaşanan hızlı gelişmeye dikkat çektiği konuşmasında, kentsel dönüşümle ilgili çalışmalarını sıraladı, önerilerini dile getirdi.
Bu konuda titiz davrandıklarını revize imar planı hazırladıklarını hatırlatan Babaş, şöyle konuştu:
“Kuzeykent zor şartlarda yapıldı, büyük kooperatifler ve birlikler halinde yapıldı. Artık bugün geldiğimiz noktada artık bu binaların büyük bir bölümü ekonomik ömrünü tamamladıklarını görüyoruz. Buradaki binaların tahmin yüzde 90’ı da eski yapı, onun içinde bize talepler geldi, bu salonda bütün kooperatiflerle toplantılarda yaptık. Kuzeykentli bu kooperatfilerle görüştük, rsikli yapıları, ekonomik ömrünü tamamlayanları yıkmak istiyoruz, bir imar düzenlemesi de talep ettiler.

Bahçe tipi olanlarda da bizim ev ve bahçelerimize dokunulmasın dediler biz de onun üzerine bir imar revizyon planı yaptık. Biz bu konularda hiç ayrım yapmadan, herkesin de isteği doğrultusunda ve herkese eşit davrandık, evleri riskli ve depreme dayanıksız olanlara da kentsel dönüşümle yapılan binaların altına da her daireye araçları için yer yapılması ile herkesin de razı olması ile yeni bir imar planı uygulaması yaparız demiştik ve bunu yaptık. Şu anda çalışmalara da ada bazında başlandı. Bu adalar da en az 10 bin metrekarenin üzerinde olan adalar.

Yeniden hem depreme dayanıklı, hem riskli olmayan hem konforlu, hem çağdaş, ısı yalıtımlı, mailyeti az, konforu yüksek olan binalar yapılmaya başlandı, bizlerde bunun takipçileriyiz. En ufak bir sıkıntı olduğunda da hemen müdahale ediyoruz. Yeni tüm binalar depreme dayanıklı olarak yapılıyor.

Binaları deprem riski taşıyorsa, riskli ise bunlara da elimzden geldiğince bütün bina sahiplerine de elimzden geldiğince yardımcı oluyoruz.
Burada şunu da söylemek istiyorum, işi başka boyuta taşımak isteyenler, taşıyanlar da var, işten rant elde etmek isteyenler var, buna izin vermiyoruz, bizim amacımız bu değil, birinci derecede amacımız sizlerin, dar gelirli vatandaşlarımzın binalarını yenilemeleridir, deprem riskinden de kurtulmalarıdır. Onun içinde Kuzeykentte herkesin eşit yeni bir revize imar planını da faaliyete koyduk ve herkes de yapmaya başladı.

Ama bu yapılan işe herkesin razı olması gerekiyor, ve gidip noterden razı olduğuna dair herkes bir belge getirdiği zaman binanın yıkılıp yeniden yapılması da söz konusu. Bunu için de bu konuda çok titiz hareket ediyoruz. Bir de adaların birleşmeleri halinde, 50 bin metrekareyi geçtiklerinde de ev sahiplerine çok büyük avantajlar sağlanıyor, yeni yapılanmalarda da bina altına otopark, çevre düzenlemesi, hem binaların sağlığı, alt yapısı muazzam bir site olması da sağlanıyor. Gelen projeler estetik kurulunda bir bir inceleniyor, en ufak bir detay dahi atlanılmıyor. Daire başına otoparka çok önem veriyoruz.

Türkiyenin en büyük pazarlarından biri de Kuzeykent Pazarımız. Sebze, Meyve, Giyim olmak üzere en büyük pazaryerimiz, yanına da oto galericiler sitemiz yapılıyor. Burası da yakında hizmete girecek.

Burada yapamadığımız Vadi Park projesi ise bunun buradaki maliyeti çok yüksek, burada ciddi manada zemin iyileştirilmesi gerekiyor, buranın da projelerini hazırladık, her şeyini bitirdik, İnşaallah önümüzdeki yıllarda da burasını devreye sokma imkanımız olacaktır.”

Kastamonu Üniversitesi Rektörü Seyit Aydın “Kuzeykentte iç içe beraber yaşıyoruz. Üniversitemiz Kuzeykentte, gençlerin irtibatının en çok olduğu yer burası, esnaflarımızda memnun, bizde, Üniversitemizde eğitim gören öğrencilerimize iyi davranılmalı, ecv kiralarken de fayiş fyatla ev kiraya verilmemeli, onlar da sizin çocuklarınız, sizne evlatlarınız, bizler öğrencilerimizi daha iyi yerlrde görmek istiyoruz, bu yüzden de onlara büyük değer veriyoruz.” şeklinde konuştu.

TC. Ziraat Bankası Müdürü Esma Güleş, banka şubesi açılması isteğini Genel Müdürlüğe ilettiklerini ve cevap beklediklerini söyledi.

Emekliler Derneği Başkanı İsmail Butur, TOKİ’ye yönelik taleplerinin ihtiyacı karşılamaktan uzak kaldığını belirtirken, toplantıda konuşan Kuzeykentliler de Daday yolunun yapılmasını, Hacvıorta ile Subaşı arası yolunda kazaların arttığını, Kredi ve Kredi Yurtlar Müdürlüğü tarafının aydınlatmasının yetersiz olduğunu, bu alanın ışıklandırılmasını, Park AVM önündeki kavşağa Işıklı cihaz takılmasını, Kültür Merkezi yapılmasını, Emniyet Binasının kurulmasını, Kuzeykent Mezarlığını yapılmasını, Bankaların gelmesini, ve bazı isteklerini de açıklayarak yapılmasını istediler.
Mahalle Muhtarı Ayhan Kılıç ise mahallelerinin kurulup bugüne kadar gelmesinde emeği geçen herkese teşekkür etti. Kılıç, mahallelerine Emniyet binası yapılarak gittikçe büyüyen bu ihtiyacın giderilmesini istedi.
İlgili kurumların temsilcileri bu istekleri cevaplarken isteklerin yerine getirileceğini ve sorunların giderileceğini söylediler.