“Mahalle kültürünün yaşaması lazım”

Belediye, mahalle konakları projesinin ilk adımını dün Esentepe’de attı. Esentepe Mahalle Konağı’nın temel atma töreninde konuşan Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu, “Seçim döneminde mahalle konaklarının öneminin üzerinde durmuştuk. Çünkü mahalle kültürünün yaşaması lazım” dedi.

Vidinlioğlu konuşmasında , meydana gelen büyük su arızası ile ilgili, “Gönül isterdi daha erken bitsin. Meydana gelen arızanın büyüklüğü göz önüne alındığında olabilecek en hızlı sürede onarım gerçekleştirildi” derken, ekiplerin gece gündüz sahada olduğunu söyledi.

“Söz verip de yapmayacağımız veya yarım bırakacağımız iş olmaz” diyen Vidinlioğlu, eski belediye binasının gelecek ay yıkılacağını, ayrıca, polemiğe girdikleri Kayseri Ticaret Borsası Başkanı’yla birbirlerine karşılıklı pastırma gönderdiklerini açıkladı.

Esentepe Mahalle Konağı’nın temeli dün düzenlenen törenle atıldı.

Temel atma törenine Belediye Başkanı Opr. Dr. Rahmi Galip Vidinlioğlu, Başkan Vekili ve Başkan Yardımcıları, MHP İl Başkanı Emin Çınar, MHP Merkez İlçe Başkanı Ayhan Özmen, Esentepe Muhtarı Recai Karandı, Belediye çalışanları ile vatandaşlar katıldı.

Belediye Başkanı Vidinlioğlu törende yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Bugün hayırlı bir iş için bir araya gelmiş bulunuyoruz. Hep söylediğimiz ve yaşatmaya özen gösterdiğimiz mahalle konaklarımızdan ilki olan Esentepe Mahalle Konağı’mızın temel atma törenine hoş geldiğiniz. Seçim döneminde mahalle konaklarının öneminin üzerinde durmuştuk. Çünkü mahalle kültürünün yaşamasılazım.  Eskiden her hangi birimizin kömürü gelirdi, odunu gelirdi bütün mahalleli yağmur falan yağmadan içeri atıverelim derdik. İmece usulü vardı. Nikah, nişan, düğün merasimleri yine topluca yapılırdı. Özellikle teknolojiyle birlikte git gide mahalle kültürümüzden uzaklaşan bir hal alıyoruz. Mahalle Konakları’nın bu anlamda çok büyük önemi var. Yeniden mahalle kültürünü yaşatmamız lazım. Yeniden çocuklarımızın bir arada oyun oynama alışkanlığını kazandırmamız lazım.

“MAHALLE SAKİNLERİNİN FİKİRLERİ ALINARAK PLANLANDI”

“Bundan birkaç ay önce temelini attığımız Oyuncak Kütüphanesi ve Çocuk Bakımevi bitmek üzere. Esentepe Mahallemizde de mahalle konağının temelini atıyoruz. Bunların devamı gelecek. Esentepe Mahalle Konağı’mız 300 metrekare alan üzerine inşa edilecek ve 170 metrekare kapalı alana sahip olacak. Zemin katında muhtarlık hizmetleri birinci katta ise mahalle halkımızın özel günlerinde kullanabileceği çok amaçlı salon olacak, mutfak ve asansör sistemi de projemizde yer alacak.

Projemizi mahalle sakinlerimizin de fikirlerini alarak planını programını yaptık. Bundan sonrasında da tüm mahallelerimizde olmasa bile iki üç mahallemizin birleşme noktalarında bu tarz mahalle konaklarının yapımına hız vereceğiz.

“EKİPLERİMİZ GECELİ GÜNDÜZLÜ SAHADAYDI”

“Sayın İl Başkanım konuşmasında bahsetti. Geçtiğimiz haftalarda ana ishale hattında arıza oldu. Hemen sosyal medya üzerinden bir algı operasyonu yapılmaya çalışıldı. Ben bu algı operasyonlarına alıştım ve çok fazla dikkate almıyorum. Çünkü ben sabaha kadar ekiplerimizle sahadaydım. Özellikle KASKİ ve Fen İşleri müdürlerimiz, başkan yardımcılarımız ile belediye meclis üyelerimiz arızanın olduğu noktalarda incelemelerde bulunduk. Gönül isterdi ki arıza daha hızlı onarılabilsin. Ancak sudaki basınç ile birlikte borularda tekrar tekrar arızalar meydana geldi. Onarımın yapılması için Bursa’da özel imalat yapıldı ve parça hızla ilimize getirilerek arıza giderildi. Ekiplerimiz geceli gündüzlü çalıştı. Gönül isterdi daha erken bitsin. Meydana gelen arızanın büyüklüğü göz önüne alındığında olabilecek en hızlı sürede onarım gerçekleştirildi. Bu bir hizmet işi. Geceli gündüzlü bütün ekiplerimiz sahadaydı. Ve sürekli vatandaşlarımıza bilgilendirme yaptık. Kim ne demek istiyorsa desin.

“SÖZ VERİP DE YAPMAYACAĞIMIZ VEYA YARIM BIRACAĞIMIZ İŞ OLMAZ”

“Biz seçim döneminde ne dediysek hepsini bir bir yerine getiriyoruz. Bizim söz verip yapmayacağımız iş olmaz. Söz verip yarım bırakacağımız işte olmaz. Allah ömür verdikçe. Buradayız, hizmetteyiz. Hepsini de hakkıyla yerine getirmeye devam edeceğiz.

“ESKİ BELEDİYE BİNASI ÖNÜMÜZDEKİ AY YIKILACAK”

“Şehrin yeşil alanlara ihtiyacı var. Önümüzdeki ayla birlikte inşallah hem eski belediye binasının yıkımı gerçekleşecek. Yine Botanik Park ile ilgili girişimimiz oldu. İnşallah orada da derli toplu bir yer yapacağız.

“KASTAMONU’YU GASTRONOMİ ŞEHRİ YAPMAKTA KARARLIYIZ

“Eski belediye binasının yanı başında Acem Hanı’nın da işlemlerine başlıyoruz. Biz Kastamonu’yu bir gastronomi şehri yapmakta kararlıyız. Coğrafi işaretli ürün sayılarımız da arttıkça bununla ilgili biz de çalışmalarımıza hız veriyoruz. Pandemi bazı çalışmaların önüne geçti. Bizim dağınık bir yerleşim şeklimiz var. 1050 köy ve 4 binin civarında yerleşim yerimiz var. Bazı şeyleri ortaya çıkartmak zaman alıyor. İnşallah Turizm Fakültemiz ile birlikte bütün yerleşim yerlerimizdeki tecrübeli nüfustan unutulmaya yüz tutmuş damak lezzetlerimizi, yemeklerimizi kayıt altına alıp bunları açığa çıkaracağız ve Kastamonu’yu gastronomi noktasında hak ettiği yere inşallah birlikte kavuşturacağız.

PASTIRMA GÖNDERDİK, PASTIRMA GELDİ

“Dün itibariyle Kayseri Ticaret Borsası Başkanı’ndan pastırma geldi. Pastırmalarını tattım. Bizde buradan oraya pastırma gönderdik. Kayseri’de yayın yapan iki televizyon kanalı teşekkür için aradılar ve pastırmamızı lezzetli bulduğunu söylediler. Dün de yüzde bir iki üretimimizden bahsediliyor. Kayseri’ye oranla böyle bir üretimden bahsediliyor. Telaş edilecek bir nokta yok dedim. Ancak yüzde bir iki ile yüzde 45 oy aldıysak yüzde 5 üretim olsa ne olacak bu işin sonu? Pastırmadan bahsettik kimyanız bozuldu sucuk faslına girmedik onu da önümüzdeki günlerde bahsederiz dedim. Hepinize hayırlı günler dilerim. Mahalle konağımız hayırlı uğurlu olsun. ”

Emin Çınar

Milliyetçi Hareket Partisi İl Başkanı Emin Çınarda törende yaptığı konuşmasında şunları söyledi:

“Yine anlamlı, güzel bir günde, Belediyemizin Esentepe Mahallemiz sakinleri için seçim dönemi içinde ortaya koyduğu projelerden bir tanesinin temel atma törenindeyiz. Buradaki projemizi gerçekleştiren ve bugün sizlerin desteğiyle, sizlere hizmet etmekte olan kıymetli Belediye Başkanımıza ve onun çalışma heyetine bir kere daha huzurlarınızda teşkilatlarım adına teşekkür ve şükranlarımı sunuyorum. Seçim dönemi içinde yapmış olduğumuz kampanyada her mahallemize yapmayı planladığımız ve bugün burada ilkini gerçekleştirdiğimiz bu projemizin öncelikle Esentepe Mahallemize, burada bulunan sakinlerimize, her türlü alanda hizmet verecek olan bu binamızın hayırlı ve uğurlu olmasını yüce Mevla’dan niyaz ediyorum.

“GEÇMİŞ DE EKSİK BIRAKILAN ÇALIŞMALARI YAPARAK HİZMET EDİYORUZ”

“Milliyetçi Hareket Partisi olarak bizler belediye hizmetlerine geldiğimiz günden bu tarafa, gece gündüz demeden, geçmiş de eksik bırakılan bütün çalışmaları da yaparak hizmet etmeye gayret gösteriyoruz. Bu esnada bazı aksiliklerde olabiliyor. Geçtiğimiz günlerde hepinizin malumu Kastamonu’nun ana besleyici hatlarından bir tanesinde bir problem çıktı. Bazı mahallelerimizde su sıkıntısı yaşandı. Ama şunu çok iyi biliyoruz ki, görev yapan başta KASKİ ve Fen İşleri Müdürlerimiz ve Belediye Başkanımız dahil olmak üzere o akşam o arızanın olduğu her noktada sabahlara kadar bulundular. Gönlüm şuna çok üzüldü: Hiçbir şekilde arızadan etkilenmeyen bazı insanlar da sosyal medya üzerinden burada yapılan çalışmalar üzerinde haksız ifadeler kullandığını sizlerin de bilmesini istiyorum. Bu samimiyetsiz kişileri Kastamonu’da Milliyetçi Hareket Partisi’ne güven duyan o samimi halkın vicdanlarındaki yargıya bırakmak istiyorum. Bugün burada gece gündüz demeden bütün varlıklarıyla çalışan, bütün belediye dış birimlerimize, meclis üyelerimize, belediye başkan yardımcılarımıza ve bu ekibin başında bu koordinasyonu yapan değerli Belediye Başkanımız Op. Dr. Galip Vidinlioğlu’na şahsım ve teşkilatlarım adına bir kere daha şükran ve teşekkürlerimi sunuyorum.”

Cengiz MUHZİROĞLU