Şehit Şerife Bacı İstanbul’da da anılacak

Şehit Şerife Bacı’yı şehadetinin 100. Yılında İstanbul’da düzenleyecekleri etkinliklerle anacaklarını açıklayan İstanbul Kastamonu Kadın Derneği Başkanı Emine Çelik, “Kastamonu’da kendi içimizde yaptığımız programlar kendi içimizde kalıyor, bizim amacımız Kastamonu’yu ve Kastamonulu kadınları geçmişimizi tüm Türkiye’ye duyurmak” dedi.

 

İstanbul Kastamonu Kadın Derneği Başkanı Emine Çelik, Kurtuluş Savaşı’nın sembol isimlerinden Şehit Şerife Bacı’yı şehadetinin 100. Yılında İstanbul’da düzenleyeceği etkinliklerle de anacaklarını açıkladı.

Yönetim Kurulu üyeleriyle birlikte dün Penbe Han’da bir basın toplantısı düzenleyen Çelik,  “Derneğimizin kuruluşunun 5. yılı kapsamında düzenlenecek ‘Kurtuluştan Kuruluşa Kastamonu Kadını” anma programı Sarıyer Belediyesi iş birliğinde 19 Şubat’ta Ayazağa Şehit Şerife Bacı Parkında gerçekleşecek. Pandemi koşulları sebebiyle Şubat ayı boyunca çeşitli dijital etkinlerle de Şehit Şerife Bacı anılacak” dedi.

Başkan Emine Çelik açıklamasının devamında, 9 Şubat 2015 tarihinde kurulan Kastamonu Kadın Derneği’nin kadınların eğitiminden, sosyal yaşamına kadar pek çok alanda sürdürülebilir katkı sunmayı hedeflediğini vurgulayarak manevi değerlerin unutulmaması için seferber olduklarını dile getirdi.

Mustafa Kemal Atatürk’ün öncülüğünde başlatılan Kurtuluş Savaşı’nda 9 aylık bebeği ile cepheye silah taşırken donarak şehit olan Kastamonulu Şerife Bacı’nın Türk kadınının İstiklal Harbindeki sembol isimlerinden biri olduğunu anımsatan Emine Çelik, “Kastamonu’nun, Kastamonuluların ve Kastamonu kadını Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun temel taşıdır. Asla unutmayacak bir destanın yazılmasına canını hiçe sayarak katkı sunan Şehit Şerife Bacı da bu temelin harcıdır. Bu sene Şehit Şerife Bacı’nın vefatının 100. Yıl dönümü. Şerife Bacı’yı ondan ilham alan kadınlarımızla birlikte vefatının 100. yılında saygıyla anacağız.” dedi.

Çelik, derneğin kuruluşunun 5. yılı kapsamında düzenlenecek “Kurtuluştan Kuruluşa Kastamonu Kadını” etkinlikleri çerçevesinde Şubat ayı boyuncafarklı alanlardaki başarılarıyla öne çıkan kadınlar ile dijital platformlarda programların yapılacağını da kaydetti.

“Kastamonu Kadın Derneği olarak Kastamonu adına başarılı faydalı olmak için mücadele ediyor, çalışmalar yapıyoruz” diye konuşmasını sürdüren Emine Çelik, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kastamonu’ya geliş sebebimiz Şerife Bacı’nın ölümünün 100. Yıldönümü… Bununla ilgili İstanbul’da bir program gerçekleştiriyoruz. Hatta 1 haftayı biz Şerife Bacı haftası ilan ettik. Bunun duyurusunu da 19 Şubat’tan sonra yapacağız.

Bütün programlar Kastamonu’da yapılmalı bu konuda da zaman zaman eleştiriler alıyoruz ama  Kastamonu’da kendi içimizde yaptığımız programlar kendi içimizde kalıyor, bizim amacımız Kastamonu’yu ve Kastamonulu kadınları geçmişimizi tüm Türkiye’ye duyurmak, çünkü bizim geçmişimizdeki savaşçılarımız  Milli Mücadele kahramanlarımız kadını ile erkeği ile Kastamonu büyük mücadeleler vermiş. Türkiye için vermiş, bizim ilimiz işgal altında olmamış, vatan için bu kadar mücadele etmiş geçmişimizi yaptığımız mücadeleyi biz  herkese duyurmalıyız. Bunun için bu programı İstanbul’da gerçekleştirmek istedik.

  1. yıl önemli idi. İstanbul’da Kastamonu kadınlarımız var, bunlardan bir tanesi Seydilerli 102 yaşında Cadde Bostan’da Kastamonu’dan uzaklaşmış, ailesinden hiç kimsesi kalmamış biz teyzemiz, biz bununla Seydiler Belediye başkanımız vasıtasıyla tanıştık. İstanbul’da etkinlik yapılınca Kastamonu reklamlarını görünce vatan aşkı memleket aşkı ile bakıcısıyla bu etkinliklere katılıyor. Bizde bu teyzemizi ziyaret ediyoruz. Kastamonu’yu sürekli çok özlediğini söylüyor. Bu tür ziyaretlerimizi gerçekleştiriyoruz. Kastamonu’yu il dışında İstanbul’da tanıtmaya devam ediyoruz. Kastamonu’yu biz çok seviyoruz. Doğduğumuz yer Kastamonu, doyduğumuz yer İstanbul. Sarıyer’de bir önceki dönem belediye başkanımız Erhan Eroğlu Kastamonulu idi. Orada bir Şerife Bacı Parkı açmıştık. Daha sonra o parkın tabelası kaldırılarak Recep Tayyip Erdoğan Parkı yapıldı. O dönemde bunun için mücadelede zayıf kalındı. Bu yüzden de Şerife Bacı Parkı ismi değiştirildi. Bütün Kastamonu mücadele vermiş  olsaydı o tabela oradan  kaldırılamazdı. Siyaseti de çok iyi yaparım, dernekçiliği de siyaset karıştırmadan en iyi şekilde yaparım. En kötüsünde siyaseti bırakırım Kastamonu’yu bırakmam. Benim için her zaman Kastamonu birinci ve ön plandadır. Konya’nın Mevlana Vakfı uzun yıllardı senede bir kere İstanbul’da bir etkinlik yapıyor. 1 Kasım’da yaptıkları etkinliklerine en az 15 bin kişi katılıyor. Onlar da Mevlana tanıtımı ile ilgili etkinlik yapıyorlar. Bizde çok özelliği barındıran ilimiz ile ilgili etkinliklerimizi daha etkili yapmalıyız.  ” diye konuştu.

Emine Çelik,basın toplantısında bugüne kadar yaptıkları çalışmaları da sıraladı.

DERNEĞİN FAALİYETLERİ

2015-2020 yılları arasında Kastamonu ağırlıkta olmak üzere 800 bot ve mont yardımı

2015-2020 yılları arasındaKastamonu ağırlıkta olmak üzere 150 adet tekerlekli sandalye- 50 adet akülü sandalye ve 1 adet akülü motosiklet yardımı.

2015-2020 yılları arasında 50 öğrenciye burs

Koranavirüs salgını sonrası uzaktan eğitime başlanmasıyla 60 öğrenciye tablet hediye edildi.450 aileye erzak yardımı yapıldı.

10 Aralık 2019- Kastamonu Kadın Mitingi’nin 100. Yılında Kastamonu’da düzenlenen programa bin 200 kadının katılımını sağlamış ve mitingin Türk tarihindeki önemi hakkında bilgilendirme yapmıştır. 100. yıl etkinleri kapsamında Kastamonu valiliği himayesinde gelecek yüz yıllara örnek olacak “Ufuk Açan Kadınlar” ile söyleşi programı düzenlendi.Kastamonu şehir turunun Kastamonu Üniversitesi Turizm Fakültesi öğrencileri rehberliğinde gerçekleşmesi ile de öğrenciler ilk kez saha tecrübesi edindi.

9 Şubat 2019 Farkındalık yılı kapsamındaAretVartanyan’ın Kastamonu’da otizmli ve engelli aile bireyleriyle bir araya gelmesini sağlayan program düzenlendi.

25 Aralık 2019 – Mardin’in Midyat İlçesinde şehit olan Araçlı Polis Memuru Şehit Şerife Özden Kalmış’ınAraç’ta mezarı başına anma programı düzenlendi ve köyde iftar programı tertip edildi.

4 Kasım 2018Atatürk ‘ün izinde Adım Adım Anadolu ResimSergisi Kastamonulu Mülki İdare Amiri Nevzat Sinan ile gerçekleşen söyleşi programında, Sinan’ın eserleri sergilendi.

10 Haziran 2018Kastamonu merkez huzurevi, İnebolu huzurevi ve Kastamonu Çocukevleri Sitesi sakinlerinin katımıyla Nesiller Buluşması iftar Programını tertip edildi.

25 Nisan 2018 İkinci El Festivali ile Kastamonu’da pazarda satılan kıyafetlerden elde edilen gelir ihtiyaç sahiplerine aktarıldı.

11 Mart 2017 Geçmişin İzi Geleceğin Yüzü programı ile İstanbul Fulya Göster Merkezinde Kastamonu’nunMillî Mücadeledeki kahramanları Şehit Şerife Bacı, Halime Çavuş, Rahime Kaptan ve Necibe Nine ile Şehit Polis Memuru Şerife Özden Kalmış ve 15 Temmuz Şehidi Ayşe Aykaç’ın hayat hikayeleri anlatılırken ailelerine teşekkür plaketi sunuldu.  Programda Sanat, siyaset, spor, iş, eğitim camiasından Kastamonulu kadınlara ödül verildi.  Şapka İnkilabının Kastamonu’da yapıldığını anlatmak adına Kastamonu Şapka Müzesinde sergilenen şapkalar Asil Çağıl koreografisiyle defilede tanıtıldı.

5 Şubat 2016 1. Yıl kuruluş etkinliği Kastamonu kıyafetleri halk eğitim merkezinin desteği ile defile ile sergilendi.

Spor’a destek

TagRagbi sporu müsabakalarda Türkiye Şampiyonu olan TaşköprüSeka Ortaokulu Yıldız Kızlar ile turnuvayı 4. sırada tamamlayan Yıldız Erkekler takımını İstanbul’da ağırladı. Tebrik Yemeği düzenlendi.

Kastamonu Futsal İl Birinciliği Müsabakalarında namalup şekilde şampiyon olan   Çatalzeytin Şehit Engin Açıkgöz Çok Programlı Anadolu Lisesi kız futsal takımına İstanbul’da ağırlandıve konser  etkinliğine götürüldü.

Eyüpsultan Kemer Kız Futbol Takımına Moral Yemeği düzenlendi.

Eğitime Destek

Taşköprü Bekdemir Ekşi Köy Okulunda Okul Kütüphanesi ve bilgisayar laboratuvarı yapıldı.

Taşköprü Seka İlk ve Ortaokulu Resim ve Müzik Labaratuarı malzemeleri temin edildi.

Okuma yarışması düzenlenerek, dereceye girenler ödüllendirildi.

Taşköprü YİBO bilardo masası hediye edildi.                               Cengiz MUHZİROĞLU