“Maslak, 4-5 binlik istihdam sağlayacak”

Maslak Yeni Küçük Sanayi Sitesi’nin 2019 yatırım programına alınması üzerine düzenledikleri toplantıda konuşan Belediye Başkanı Tahsin Babaş, “Bugün itibariyle yaklaşık 300 milyon TL’nin üzerindeki bir yatırımdır. Bu yatırımda yaklaşık 4 bin veya 5 bin kişiye istihdam sağlanacaktır. Yine günlük 8 bin kişilik giriş ve çıkış yapabilecek bir yerleşim yeri de olacak. Büyüklük bakımından da Kastamonu’daki en büyük yatırımlardan birisidir” dedi.

Yeni Sanayi Sitesinin yatırım programına alınmasıyla ilgili S.S. Maslak Yeni Küçük Sanayi Sitesi Kooperatifinde gerçekleştirilen toplantıya katılan Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin Babaş, “Yaklaşık 50 yılı aşkın süredir Kastamonu’da faaliyet gösteren şehrimiz içerisinde kalmış olan sanayi sitesinin birbirinden uzak olduğu, öncelikle depreme karşı dayanıklı olmayışı yani riskli oluşu yeni açılmak istenen iş yerlerinin taleplerini karşılamayışı gibi nedenlerle bu karar alınmıştır. Bu nedenle tarafımdan isminin verildiği S.S. Maslak Küçük Sanayi Kooperatifi, 10 Aralık 2015 tarihinde çeşitli meslek odalarının başkanları, belediye meclis üyeleri ve sanayi esnaflarından oluşan 14 kurucu üye tarafından kurulmuş, esnaflarımızın yoğun katılımıyla 77 meslek dalında bugün itibariyle 608 üyeye ulaşmıştır. Şu anda kayıtlı ortak sayımız Türkiye’de kendi dalında en büyük kooperatifidir” dedi.

   “300 milyon liralık yatırım

Yeni sanayi sitesinin yapılması planlanan Batı çevre yolunda kamulaştırma çalışmalarının Belediyesi aracılığıyla devam ettiğini söyleyen Başkan Babaş, “2019 yılı yatırım müracaatını 11 Ocak 2019 tarihinde gerçekleştirdik ve 2019 yatırım programlarında 18 Şubat 2019 tarihli Resmi Gazetede yayınlanmış şekliyle yayımlanmıştır. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a Kastamonu halkı adına şükranlarımızı sunuyoruz” diye konuştu. Bugün itibariyle yaklaşık 300 milyon TL’nin üzerindeki bir yatırımdır. Bu yatırımda yaklaşık 4 bin veya 5 bin kişiye istihdam sağlanacaktır. Yine günlük 8 bin kişilik giriş ve çıkış yapabilecek bir yerleşim yeri de olacak. Büyüklük bakımından da Kastamonu’daki en büyük yatırımlardan birisidir” diye konuştu.

  “Katı Atık Yönetim Projesi de yatırım programına alındı

Kastamonu Mahalli İdareler Birliği tarafından yürütülen Katı Atık Yönetim Projesinin de Resmi Gazetede yayınlanarak 2019 yatırım programına alındığını da düzenlenen toplantıda açıklayan Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin Babaş, şunları söyledi:

“Burada da mevcut vahşi depolama şeklinde geçen çöplüklerin rehabilitasyonu ele alınmıştır. Yani 21 adet vahşi depolama merkezi bunun yanında katı atık transfer istasyonu 6 adet ve yaklaşık 93 bin 800 metrekarelik bir alanda proje uygulanacaktır. Projenin ilk etaptaki yatırım, yönetim maliyeti 9 milyon 227 bin TL’dir. Bu 2019 yılı yatırım miktarıdır. Bu da Kastamonu’daki çevre açısından çok büyük önem arz etmektedir. Özellikle Kastamonu’muzda vahşi depolama olarak kullandığımız TAŞIKO’nun üzerindeki alan vardı. Bu alanda devamlı Kastamonu’yu rahatsız edecek kokular gelirdi ve burada yangınlar olurdu. Bunların önlenmesi amacında biz, Çevre ve Şehircilik Bakanlığımıza zamanında Avrupa Birliği projeleri üzerinden müracaat ettik. İşlerimizi takip ettik ve projelerimizi bitirdik. Şu aşamada da bunun yatırım programına alınmasına da kısa zamanda bu çalışmalar başlayacaktır. Yani çevre yönetimi açısından çevre temizliği açısından çok önemli bir proje olduğuna inanıyorum. İlimize yapılan projelerin ardı arkası kesilmeyecek. Çok azimli bir şekilde ekip ruhuyla çalışıyoruz ve çalışmaya da devam edeceğiz. Ama şunu da belirteyim: Ne projeler söylüyorsak illaki de sonuçlandırıyoruz.”

  “Söz verilen projeler, tek tek hayata geçiriliyor

Babaş’ın ardından söz alan AK Parti Kastamonu İl Başkanı Doğan Ünlü de Fizik, Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesinin de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından imzalanarak Resmi Gazetede yayınlandığını belirtti. Ünlü, “Yeni hastane, eski Devlet Hastanesinin olduğu yere yapılacak. Yaklaşık 50 bin metrekareden oluşan bir inşaat alanını içerecek. Bununla birlikte 250 yataklı bir hastane olacak. Bununla birlikte Küre, Çatalzeytin, Bozkurt, Abana ve Cide’de de sağlık alanında yatırımlarımız devam ediyor. Bu yıl içerisinde Kastamonu için güzel gelişmeler oluyor. İnşallah bundan sonrada yatırımlar devam edecek” ifadelerini kullandı.

Ünlü, “Türkiye’de proje olarak geçen ve kararı alınan iki ilden biri Kastamonu oldu. , bunlar da Rize ve Kastamonu tabi ki bu işler kolay olmadı. Hem milletvekillerimizin hummalı çalışmaları, kooperatif yönetimimizin sürekli takip etmesi işleri, belediye başkanımızın özellikle bu süreçte birebir bakanlıklarımızdan takip etmesiyle sonuçlandı. Bütün argümanları denedik. Bütün yapacağımız, çalacağımız kapıları birlikte çaldık. Ama sonucunda mutlu sona ulaştık. Kastamonu’muza, sanayi esnafımıza hayırlı uğurlu olsun” dedi.

“Manipülasyonlara rağmen yatırımlarımız sürüyor”

2019 yılının bütün ekonomik manipülasyonlara rağmen Kastamonu için çok iyi başladığını da ifade eden Başkan Doğan Ünlü, “2019 yılı aslında bütün ekonomik manipülasyonlara, ekonomik olumsuz söylemlere rağmen ilimiz içinde yatırımlar noktasında çok güzel bir şekilde bir seyri var. 2019 yılına baktığımızda Çevre ve Şehircilik Bakanımız geldiğinde bize ilimize yaklaşık 300 milyon liralık bir proje bedeli olan projelerin ilimize kazandırılması talimatını verdi. Bunlar bir bir gerçekleşiyor. Onun akabinde baktığımızda         Sayın Cumhurbaşkanımızın gelişi ile birlikte Kastamonu’da, ilimizde çok güzel yapacağımız projenin de sözünü almış olduk. Sayın Cumhurbaşkanımızın ağzından bunları duyduk ama bunları sadece duymakla yetinmedik. Hemen akabinde bakın yaklaşık bir hafta gibi bir süre içerisinde hemen sanayi kooperatifimizin işlerinin tamamını bitirerek resmi gazetede yayınlandı. Şükürler olsun kendilerine teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

 “5 ilçemizde de sağlık alanında yatırımlarımız sürüyor”

Doğan Ünlü sözlerinin devamında şöyle dedi:

“Sağlık alanında 5 ilçede de yatırımların kesintisiz devam ediyor. Sağlık alanında ilçelerimizde devam eden projelerimiz de var. Küre, Çatalzeytin, Bozkurt, Abana ve Cide’de sağlık alanında yatırımlarımız devam ediyor. Bunların Küre, Cide ve Çatalzeytin’in proje yerleri bitti. Abana ve Bozkurt’un proje yerleri devam ediyor. İnşallah önümüzdeki süreçte onların ihale çalışmalarının hızlı bir şekilde başlayacağını düşünüyoruz. Dedik ya bu yıl içerisinde Kastamonu için güzel gelişmeler oluyor. Bunlar sürekli proje üreterek ve bu projeleri belediye başkanımızla, milletvekillerimizle birlikte bu projeleri takip ederek oluyor. Biz bunları birebir takip ediyoruz. Sonuç alıyoruz Allaha şükür. Gittiğimiz hiçbir bakanlıktan geri dönmedik.

2019 yılının Kastamonu için bereketli geldi. Geldiğimiz noktada Kapalı Spor Salonumuzu yaptık. Türkiye’de ilk ve tek spor salonu çok fonksiyonel 50 milyon lira bedelli ihale edilen projesi tek olan Kastamonu’da aynı anda 3 tane takımın antrenman yapabileceği bir salon. Bununla bitmedi aynı bakanlık yine bin 300 kişilik öğrenci yurdu ihalesi gerçekleşti. İlimize yatırımlar inşallah bundan sonrada devam edecek”

  “Sanayi Sitemizin 2019 yatırım programına alınması büyük bir başarıdır

S.S Maslak Yeni Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi Başkanı Mehmet Sirkecioğlu ise, toplantıda yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Kooperatifimizi kuralı yaklaşık 3 yıl oldu. Bu süreçte biz epeyce bir yol kat ettik. Şu anda elle tutulur bir şey olmadığından esnafımız tarafından da bizlere temeli ne zaman atıyoruz diye soran oluyor. Biz de gerekli icraatları veriyoruz. Şimdi burada kooperatifimiz yarın Allah kısmet ederse tekrar Ankara’ya Sanayi Bakanlığına gidiyor bu konuyla ilgili randevumuzu aldık. Biz boş durmuyoruz. Çünkü çok büyük Kastamonu için önemli olan bir yatırımın başındayız. Sağ olsun arkamızda desteklerimiz olmasa, başkanlarımız olmasa, vekillerimiz olmasa hakikaten biz hiçbir adım ilerleyemeyecek durumdayız. Çünkü çok zor işleri başarıyoruz. Arazimizi aldık ve bu çok büyük bir başarı. 2019 yatırım programına girebilmek çok büyük bir başarı. Sağ olsun Cumhurbaşkanımız burada da seslendiği üzere inşallah kısa zamanda da sonuçlara varacağız diye temenni ediyorum.

Yeni Sanayi Sitesi Kastamonu için büyük bir projedir, kooperatifimiz için büyük bir projedir. Çok heyecanlı bir şekilde çok kısa sürede bir şeyleri başarıp, çıkmak istedik. Ancak sistemin bu kadar kolay olmayacağını anladık. 11 Ocak’ta müracaatımızı yaptık. 18 Şubat’ta hızla yatırım programına girdik. Ankara ziyaretlerimizde gelişen bir fırsattı. Bu fırsatı başkanımız ve vekillerimiz sayesinde Rize Küçük Sanayi Sitesi’nin ardından Maslak Yeni Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifimizde girmiş oldu. Bizler çok çabalar sarf ediyoruz, memleketimize hizmet etmek için yola çıktık, kazmayı vurmak için çabalıyoruz. Belli bir miktar paramızı topladık. Maddi bir sıkıntımız yok. Başkanımız, bizi her gördüğünde dozerle birlikte hafriyatlara başlamamızı istiyor. Bakanlığımız ise, hali hazır araziyi görüp, teslim alacaklarını söylüyor. Biz, araziyle ilgili çalışma yapamıyoruz. Kamulaştırmaların sonuna geldik. Sadece 9 arkadaşımız vefat ettiğinden bununla ilgili prosedürler sürüyor. Sanayi esnafından ricam; sabırlı olup, bizlere güvenmeleridir. Bu projelerde yüzde 100 kredi ve yüzde 70 krediyle gidiyoruz.  Bakanlığımızdan virajı hangi yönde alırsak, o yönde ilerleyeceğiz.”

CENGİZ MUHZİROĞLU