Mevzubahis olan vatansa…

20160311Çanakkale Savaşı döneminde 120 öğrencisi cepheye giden Kastamonu Abdurrahmanpaşa Lisesi, 1914-1918 yıllarında hiç mezun veremedi.

Lise’nin Onursal Müdürü Dönmez: “Öğrencilerimiz 1914-1918 yıllarında vatan savunması için cepheye gitti. Okulumuz bu yıllarda mezun veremedi. 30 öğrencimiz ile 6 öğretmenimiz savaşta şehit oldu.”

 

RECEP BİLEK

Anadolu’nun ilk devlet lisesi olan Kastamonu Abdurrahmanpaşa Lisesi, Çanakkale Savaşı’nın yaşandığı dönemde 120 öğrencisinin cepheye gitmesi nedeniyle 1914-1918 yılları arasında hiç mezun veremedi.

Dönemin Kastamonu Valisi Abdurrahman Nurettin Paşa tarafından 1885 yılında Kastamonu İdadi Mektebi adıyla hizmete açılan lise, cumhuriyetin ilanının ardından, önceKastamonu Lisesi, 1963 yılından sonra da kurucusunun adı verilerek Abdurrahmanpaşa Lisesi adıyla hizmet vermeye devam etti.

Çanakkale Savaşı’na 120 öğrencisi katılan Abdurrahmanpaşa Lisesi’nde, savaşa giden öğrencilerin isimleri ile savaştan dönenlerin silah, üniforma ve malzemelerinin bulunduğu bir köşe yer alıyor.

20160313Lisenin onursal müdürü İsmail Dönmez, Kastamonu Abdurrahmanpaşa Lisesinde öğrencilik ve öğretmenlikten sonra 33 yıl müdürlük yaptığını söyledi.

Emekliliğinden sonra valilik tarafından kendisine okulun onursal müdürlüğü verildiğini bildiren Dönmez, okulun öğrencisi, öğretmeni ve müdürü olmaktan gurur duyduğu dile getirdi.

– “30 öğrencimiz ve 6 öğretmenimiz şehit oldu”

Okulun Anadolu’da açılan ilk lise olduğunu belirten Dönmez, “Okulumuzun 120 öğrencisi 1914-1918 yıllarında vatan savunması için cepheye gitti. Okulumuz bu tarihlerde mezun veremedi. 30 öğrencimiz ve 6 öğretmenimiz şehit oldu” dedi.

Çanakkale Savaşı döneminin lise için hüzünlü yıllar olduğunu vurgulayan Dönmez, şunları kaydetti:

“O yıllarda mezun vermeyen okullardan biri de KastamonuAbdurrahmanpaşa Lisesidir. Kastamonu, 1. Dünya Savaşı’nda ve Çanakkale Savaşı’nda en çok şehit veren iller arasında yer alıyor. Okulumuzun öğrencileri, o yıllarda koşarak cepheye gidip vatan savunmasına katıldılar, seve seve canlarını feda ettiler. Onları her zaman rahmetle, saygıyla anıyoruz.” AA