Mühendisten organik fasulye

  • Harita Mühendisi Feza Tiryaki, “geleceğin bir numaralı sektörü” olacağını söylediği tarımın ilimizdeki gelişimine katkı vermek, öncülük edebilmek amacıyla çıktığı yolculuğun altıncı yılında ilk ürününü almanın heyecanını yazıyor.

Bir yılı aşkın süredir gazetemizde yazılarını da okuduğunuz Tiryaki, üç yıllık incelemeler sonunda organik tarıma uygunluk sertifikası aldığı, üç yılını da gerekli hazırlıklar için geçirdiği baba ocağı Daday’ın Bey köyündeki arazisinde ilk etapta “organik fasulye” üretti.

Tarım Bakanlığı’nın Tarla Bitkileri Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünden temin ettiği GDO içermeyen “Berrak Fasulye” tohumundan aldığı ilk ürünü “Kastamonu’nun zengin mutfağına sunmanın mutluluğunu yaşadığını belirten Tiryaki, düşünce ve hedeflerini şöyle paylaştı:

“Bir Harita Mühendisi olarak geleceğin bir numaralı yatırım sektörü olacak tarımın Daday’da ve tüm Kastamonu’da canlanarak çiftçinin refah seviyesinin yükselmesi, istihdam yaratılması, gıda ürünlerinde ülkenin dışa bağımlılığın ortadan kalkması için çaba sarf etmekteyim. Üryani eriği, yaprak üzümü ve fasulye üretiminde başarılı olarak diğer çiftçilere örnek olmak en büyük hayalim.”