“Ne olursa olsun sandığa gidelim”

“Toplum ayrıştırılıyor”
CHP Genel Başkan Başdanışmanı Mehmet Bekaroğlu, “evet” kampanyası yapan partilerin toplumu kimlikler üzerinden kutuplaştırdığını, insanlarız “sizinkiler”, “bizimkiler” diye ayrıştırdığınısöyledi ve seçmenleri oy kullanmaktan kaçmamaya, sandık başına gidip oy kullanmaya çağırdı.

“Hepimiz birlikte yaşayacağız”
16 Nisan’da evet ya da hayır çıkması durumunda 17 Nisan’dan itibaren yine hepimiz birlikte yaşayacağız, kimse bir yere gitmeyeceğiz” diyen ve devlet imkanlarıyla evet propagandası yürütüldüğünü söyleyen Mehmet Bekaroğlu, “Bu yarış adil değil, adaletsiz bir şekilde devam ediyor.” dedi.

 

CHP Genel Başkan Başdanışmanı ve İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu, “Evet kampanyası yürüten partiler değiştirilmek istenen 18 maddeyi anlatmak yerine, hamaset yapıyor, toplumu kimlikler üzerinden kutuplaştırıyor, bizimkiler – sizinkiler diye insanları ayrıştırıyor. Çünkü 18 maddenin ne anlama geldiğini, halk tam olarak bildiğinde sandıktan hayır çıkacağını biliyorlar” dedi.

Bekaroğlu, referandum çalışmaları kapsamında Kastamonu’yu ziyaret etti. “Her fırsatta bu anayasa değişikliğine hayır denmesi gerektiğini açıklamaya çalışıyoruz” diyen Bekaroğlu, “Fakat şunun altını çizmemiz gerekiyorsa 16 Nisan’da evet ya da hayır çıkması durumunda 17 Nisan’dan itibaren yine hepimiz birlikte yaşayacağız, kimse bir yere gitmeyeceğiz. Bu nedenle tüm siyasetçilerin bu gerçeği dikkate alarak konuşma üsluplarını seçmelerini tavsiye ediyorum. Bizde buna uygun bir şekilde davranıyoruz. Germeden, ötekileştirmeden bir kampanya yürütmeye çalışıyoruz, herkesinde bu şekilde davranması gerektiğine inanıyoruz” diye konuştu.

Parti olarak yürüttükleri “hayır” kampanyası kapsamında şehrimize gelen Mehmet Bekaroğlu, “Nasıl olsa hile yapılacak” dedikodusu çıkartılarak vatandaşın oy kullanmaya gitmesinin engellenmeye çalışıldığını da söyledi ve “Her seçimde sandığa gitmeyen yüzde 15 ila 20 arasında bir kitle var. Bu kitlenin sandığa giderse “hayır” diyeceğini biliyorlar. Araştırmaları bunu işaret ediyor. Yapılan bu hile propagandası bir şehir efsanesidir. Lütfen herkesi sandığa gitmeye ikna edelim” dedi.

Gün içerisinde esnaf ziyaretleri gerçekleştiren Mehmet Bekaroğlu, parti binasında düzenlediği basın toplantısında değerlendirme ve açıklamalarda bulundu.

Kastamonu’nun Türkiye’nin tarihsel dokusu bozulmayan nadir şehirlerinden biri olduğunu ve TOKİ’ye kurban edilmeyip, tarihi kimliğini koruması gerektiğini söyleyen Mehmet Bekaroğlu, “Evet” kampanyası yapan partilerin değişitirilmek istenen 18 maddeyi vatandaşa anlatmak yerine, toplumu kimlikler üzerinden kutuplaştırırak ve içeride olmazsa dışarıda düşman yaratıp bu düşmanla savaşıyormuş havası vererek oy arttırmaya gayret ettiğine işaret etti.

“18 MADDEYİ HİÇ ANLATMIYORLAR”

Yapılmak istenen Anayasa’nın milletin hayrına olmadığını da söyleyen Mehmet Bekaroğlu, “Bu anayasa değişikliği milletin hayrına değildir ve bu nedenlede hayır denilmesi gerekmektedir. Biz kampanyamızı yürütürken 18 madde üzerinden gidiyoruz. 18 maddenin neler getirip, neler götüreceğini vatandaşlarımıza anlatmaya çalışıyoruz. AKP ise bu 18 maddeyi hiç anlatmıyor. 18 maddenin ne anlama geldiğini halkın tam olarak bildiğinde sandıktan hayır çıkacağını biliyorlar. Öteden beri gelen yöntemlerini kullanıyorlar. Hamaset yapıyorlar, toplumu kimlikler üzerinden kutuplaştırıyorlar. Bizimkiler, sizinkiler diye insanları ayrıştırıyorlar. İçeride ve dışarıda sürekli bir düşman gösterip bu düşmanlara savaş açmışlar gibi hava yaratıp oyları toplamaya çalışıyorlar” dedi.

“TRUMP’IN BİLE BÖYLE YETKİLERİ YOK”
Getirilmek istenen sistemin tek adamlık rejiminden başka bir anlam taşımadığını da söyleyen Mehmet Bekaroğlu, “Türkiye’de parlamenter demokratik sistem var. Bu sistemin Türkiye’ye en uygun sistem olduğunu düşünüyoruz. Demokrasilerde bir başika hükümet sistemi de başkanlık sistemidir. Bu sistemin en iyi şekilde uygulandığı ülke ABD’dir. Bizim 16 Nisan’da oylayacağımız 18 maddelik anayasa değişikliğinin ön görmüş olduğu hükümet şekli demokratik başkanlık sistemi değildir. Bu bir tek adam sistemidir. 5 yıllığına birini seçeceğiz. Bu kişi ülkeyi yönetecek ve hükümet görevlerinin tamamını üstlenecektir. Meclisin yetkisi olan kanun yapmaya karışabileceği gibi bağımsız olan yargıyı da o belirleyecektir. ABD başkanı Trump’un böyle yetkileri yoktur. Darbe yasalarıyla ülke yönetilmez ama 16 Nisan’da “evet” çıkarsa Türkiye 12 Eylül hukukunun çok gerisine düşecektir. Milletimizin bunu kabul edeceğini düşünmüyorum” diye konuştu.

“BU YARIŞ ADİL DEĞİL”
Devlet imkanlarıyla evet propagandası yürütüldüğünü de söyleyen Mehmet Bekaroğlu, “Evet ve Hayır kampanyaları eşit şartlarda yarışmıyor. Bu yarış adil değil, adaletsiz bir şekilde devam ediyor. Kastamonu halkına hükümeti şikayet ediyorum. Tüm devlet imkanlarıyla “evet” kampanyası yapılıyor. Devletin uçağı, arabasıyla, parasıyla, belediyesiyle, radyo ve televizyonu kullanılıyor. Bu çok büyük bir adaletsizliktir. Bunlar milletin vergileriyle yapılıyor” ifadelerini kullandı.

“NE OLURSA OLSUN SANDIĞA GİDELİM”
Sandığa gitmekte tembel olan seçmeni sindirme adına çalışmaların yoğunlaştığını da söyleyen Mehmet Bekaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Son düzlükte hile yapılacağı propagandası yapılıyor. Bu söylenti sandığa gitme konusunda tembellik yapan seçmeni etkilemek için çıkarılan bir söylentidir. AKP o kesimin sandığa gitmesini istemiyor. Her seçimde sandığa gitmeyen yüzde 15 ila 20 arasında bir kitle var. Bu kitlenin sandığa giderse “hayır” diyeceğini biliyorlar. Araştırmaları bunu işaret ediyor. Bu hile propagandası şehir efsanesidir. CHP Türkiye genelinde 300 bin kişiyle sandıkları sonuna kadar bekleyecektir. Asla göz açtırmayacağız. Hile yapmalarına asla müsaade etmeyeceğiz. SEÇBİS’te hile yapılması da mümkün değildir. Bu sistemde hile yapılması da mümkün değildir. Çoklu anahtarla girilen bir sistemdir. Kimse oyunun heba olacağını düşünmesin. Bu tür söylentilere, şehir efsanelerine prim vermeyelim.”
16 Nisan akşamında Cumhurbaşkanının bir balkon konuşması yapması tavsiyesinde bulunan Bekaroğlu, “Balkon konuşması sadece galibiyetlerde değil, mağlubiyetlerde de yapılır. Tabii ki bunu mağlubiyet olarak ta görmemek lazım. Çünkü bu bir seçim değildir” dedi.
CHP Kastamonu İl Başkanı Muzaffer Bıyıklı ise, 16 Nisan’da neden ‘hayır’ diyeceklerini çarşı pazar gezerek anlatmaya devam ettiklerini söyledi.