Oda başkanları esnafın sesini duyurdu

Koronavirüs salgınıyla birlikte ticari hayatın da durma noktasına gelmesi üzerine oda başkanları esnafın sesini duyurmak için ilgili makamlara ulaşmaya çalışıyor.

Kastamonu Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası (KŞOF) Başkanı Mehmet Tiryakioğlu, Ticaret Bakanlığı’na  gönderdiği dilekçeyle, Kastamonu Kahveciler Odası Başkanı Murat Yazımcı ise Kastamonu milletvekillerine gönderdiği dilekçeyle temsil ettikleri esnafın son durumunu aktardı.

KŞOF Başkanı Mehmet Tiryakioğlu, Ticaret Bakanlığı’na gönderdiği yazıda “İlimizde faaliyet gösteren Özel halk Otobüsleri, okul servis araçları, taksiciler, nakliyeciler, oto galeri – oto kiralamanın bağlı olduğu Kastamonu Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odamızın esnafına ait araçların dezenfeksiyon çalışmaları özenle yapılmaktadır. Ticaret Bakanlığı tarafından açıklanan tedbirler kapsamında ‘Zorunlu olmadıkça toplu taşıma araçlarını kullanmayın’ uyarısı etkisini göstermiş ve şehrimizde faaliyet gösteren otobüslerimiz bu durumdan son derece olumsuz etkilenmiştir. Bu durum tüm şoför esnafımızın sıkıntısıdır. Özellikle şehir içi toplu taşıma yapan araçlarımız ve okulların tatil olmasından dolayı okul servis araçlarımız, taksicilerimiz, kamyoncu esnafımız ve oto galerici esnafımızın kaybı olmuştur. Esnafımız çok zor durumdadır. Her biri kredi borcu ödeyen esnafımız gelir – gider dengesi sağlayamamakta ve araçlarını çalıştırmakta zorlanmaktadır. Tüm bu nedenlerden ötürü odamızda faaliyet gösteren esnafımızın vergilerinin, bankalara ve kredi kefalet kooperatiflerine olan kredi borçlarının, sosyal güvenlik kurumuna olan prim ödemelerinin ertelenmesini; ayrıca esnafımızın bu zor süreçten çıkabilmesi için faizsiz kredi verilmesini istiyoruz” dedi.

Kastamonu Kahveciler Odası Başkanı Murat Yazımcı ise milletvekillerine gönderdiği yazıda odalarına bağlı bulunan işyerlerinin kepenk kapattığına dikkat çekti ve şu taleplerde bulundu:

“Esnafımıza en az 6 ay geri ödemesiz faizsiz kredi verilmesi; esnafımızın bankalara olan her türlü kredi borçları ve kredi kartı borçları ertelenmeli; esnafımızın vergi ve sigorta primleri ertelenmeli; esnafımızın ödemiş olduğu kira stopajı, KDV, Muhtasar Vergisi, Eğlence Vergisi, Tabela Vergisi, Çevre Temizlik Vergisi ertelenmeli; Elektrik, su, doğalgaz faturalarının en az üç ay süreyle ertelenmeli; Esnafa kira yardımı yapılmalı, Vakıf ve Belediye’ye olan kiralar yıl sonuna kadar ertelenmeli; Digitürk abonesi olan işyerlerimizin uğradığı maddi zarar telafi edilmeli; sektörümüz KOSGEB kredi kapsamına alınmalı.”