OGM’ye şeffaflık çağrısı

“Yanan orman alanlarının miktarı küçük gösterilmeye çalışılıyor”

2020’de orman yangını sayısının ve yanan alan miktarının geçmiş yıllara göre artış gösterdiğini belirten Ormancılar Derneği, yaptığı açıklamada, yanan orman alanı miktarlarının küçük gösterilmeye çalışıldığını iddia etti.

“OGM’nin şeffaflık ve kamusal denetim açısından yanan alan verilerini mümkün olan en kısa sürede, her yanan orman alanı için ayrı ayrı ve doğru rakamlarla paylaşması gerekmektedir” çağrısında bulunan Ormancılar Derneği ayrıca OGM’nin sözleşmeli personel alımlarından vazgeçmesini ve orman yangın işçilerinin daimi kadroya alınmasını istedi.

Türkiye Ormancılar Derneği, orman yangınlarının sayısının ve yanan alan miktarının önceki yıllara göre 2020’de arttığını açıkladı.

Bu yılın ilk 8 ayında 2 bin 279 orman yangınının rapor edildiği belirtilen açıklamada, “Sadece Ankara, Kastamonu ve Antakya’da çıkan yangınlarda yaklaşık 5 bin hektar, Adana Kozan ve Pozantı ile Osmaniye yangınlarında da 6 bin hektarın üzerinde orman ekosistemi yandı” dendi.

Yanan orman alanı miktarlarının küçük gösterilmeye çalışıldığı iddia edilen açıklama şöyle:

“Yanan alanların gerçeğinden az olarak bildirilmesi mesleki güvenilirliği ve saygınlığı azalttığı gibi orman mühendislerinin ve görevli diğer tüm personelin fedakârca çalışmasına gölge düşürmekte. Yapılan tüm çalışmaları değersiz ve önemsiz kılmakta, hatta itibarsızlaştırmakta.

OGM’nin şeffaflık ve kamusal denetim açısından yanan alan verilerini mümkün olan en kısa sürede, her yanan orman alanı için ayrı ayrı ve doğru rakamlarla paylaşması gerekmektedir. Yangında görev yapan personel için Orman Genel Müdürlüğü bazı adımlar atmalı ve sözleşmeli personel alımlarından vazgeçmeli, orman yangın işçilerini daimi kadroda işlendirmeli. Uzmanlaşmaya önem vermeli, yangınlarda görev olan tüm personele sürekli eğitim vermeli. Meslek içinde ehliyet ve liyakat şartlarının uygulanması ise sorumluluğun bir gereğidir.”