Örencik TOKİ donuyor

  • 16 blok 316 daireden oluşan Örencik TOKİ’de eksiklikler bir türlü son bulmuyor. Hak sahipleri evlerine oturdukları günden bu yana sürekli yeni sorunlarla boğuşuyor. Son olarak da, TOKİ tarafından sitenin yönetimiyle görevlendirilen Ankara merkezli firmanın zamanında yeterli miktarda kömür tedarik edemediği için kaloriferler üç gündür yanmıyor. Dondurucu soğukta elektrik sobalarına mahkum kalan TOKİ sakinleri tam anlamıyla isyanda.

 

Geçtiğimiz aylarda anahtarların dağıtıldığı Örencik TOKİ’de eksiklikler bir türlü tamamlanamıyor. 16 blok 316 daireden oluşan Örencik TOKİ’de şimdi de ısınma sorunu ortaya çıktı. Çoğu ev sahibinin oturduğu konutlarda kışın ortasında kömür alınmadığı için kaloriferler yanmıyor. Dar gelirli olan TOKİ sakini vatandaşlar elektrik sobaları ile ısınmaya çalışırken ay başında gelecek faturaları nasıl ödeyeceklerini kara kara düşünüyorlar.

TOKİ tarafından sitenin yönetim işi verilen Ankara merkezli firmanın gerekli kömür tedarikinde bulunmayışı, bu arada daire başına sezonluk 6 bin 500’er lira olarak belirlediği kömür giderine 2 biner lira daha zam istemesi oluşan tepkileri bir kat daha artırdı.

Site sakinleri kömür parasının ilk taksitlerinin yatırıldığını, 15 Şubat olan ikinci taksit ödemelerini dahi süresi gelmeden ödeyen daireler olduğunu söylerken, kimi bloklar kendi imkanlarıyla kömür satın alıp kaloriferleri yanar hale getirme girişiminde bulundu.

Elektrikli soba ile bir tane odayı ısıttıklarını söyleyenler ise, “Elektriğe gelen zamdan sonra da Allah yardımcımız olsun. Zaten adı üstünde TOKİ dar gelirli insanların oturduğu bir site. İlimiz yetkililerinden beklentimiz bu konuya el atmaları” diyerek sabır göstermeye çalışıyor.

Bir site sakini, “Biz buraya taşınalı 5 ay oldu. 5 aydır verdiğimiz paralar, yakıt paraları, aidatlar nereye gitti. Hiçbirinden bir bilgimiz yok. Biz burada paramızla kepaze oluyoruz. Biz insanca yaşamak istiyoruz. Valimizden, belediye başkanımızdan bizlerin sesini duymaları ve bizim sorunlarımızı çözmelerini istiyoruz” dedi.

Bir çok blokta patlakların oluştuğunu ve kanalizasyonun taştığını da belirten vatandaşlar, TOKİ konutlarına oturdukları günden bu tarafa eksiklerin bir türlü tamamlanmadığını, sürekli yeni sorunlarla uğraştıklarını söyledi.