Orman yangınlarına karşı erken hazırlık

2021 hazırlıklarına şimdiden başlandı

  • Orman yangınları noktasında 2020 yılında zor bir süreç geçiren ilimizde 2021 yılının çalışmaları şimdiden başladı. İklim değişikliklerinin yarattığı sıcak ve kurak havaların, yöremizde giderek etkisini artırdığı, bunun sonucunda olası yangınlara karşı ilave tedbirlerin alınması gerektiği, gerek yangınla mücadele gücünün, gerekse müdahale imkân ve kabiliyetlerinin gözden geçirilmesi konusunda planlamalar yapıldı.

Orman yangınları noktasında 2020 yılında zor bir süreç geçiren ilimizde 2021 yılının çalışmaları şimdiden başladı.

Kurumun sosyal medya hesaplarından da söz konusu çalışma, “Yangın hassasiyeti, 2021 yılı hazırlıklarına 2020 yılından başlattı” şeklinde duyuruldu.

Orman Bölge Müdürü Fahri Sönmezoğlu’nun talimatı ile Bölge Müdür Yardımcısı Mahmut Şentürk, ilgili şube müdürleri ve teknik ekiple 2021 yılı öncesinde orman yangınları ve tedbirleri konusunu masaya yatırdı.

İklim değişikliklerinin yarattığı sıcak ve kurak havaların, yöremizde giderek etkisini artırdığı, bunun sonucunda olası yangınlara karşı ilave tedbirlerin alınması gerektiği, gerek yangınla mücadele gücünün, gerekse müdahale imkân ve kabiliyetlerinin gözden geçirilmesi konusunda planlamalar yapıldı.

Orman yangınlarıyla mücadele noktasında yapılması gereken iş ve işlemler gözden geçirilerek ihtiyaç duyulan yangın su havuzları ve yangın emniyet yolları yapımı ve arazöz ekiplerinin bulunması gereken yerler de istişare edildi.

2021 yılı talepleri ve yapılacak yangın eğitimlerinin de konu edildiği toplantıda, eksik yanların giderilmesi, zayıf yanların güçlendirilmesi sonucu 2021 yılı stratejisi belirlendi. Bölge Müdür Yardımcısı Mahmut Şentürk, “Üç adımda eylem planımız hazır. Birinci adım planlaması yapıldı. İkinci adımda, kış ve ilkbahar aylarında eğitimler ile mal ve malzeme eksiklikleri varsa tamamlanacak. Üçüncü adımda tatbikatlar ile hareket kabiliyet hızı artırılacak. 2021 yılında inşallah daha etkin daha hazır olarak Kastamonu Orman Bölge Müdürlüğü Yangın Şubesi ve işletmelerde bulunan yangın ekipleri olarak ülkemizin hizmetinde olacağımızı belirtiriz” dedi.