Ortak çalışmada ikinci etap

Konya Selçuk Üniversitesi Mimarlık Fakültesi, Kastamonu Belediyesi ile geçen yıl 7 konağın rölöve ve restorasyon projelerini hazırlayarak başlattığı ortak çalışma programını sürdürüyor. Aynı çalışmanın devamı niteliğinde bu yılda gerçekleştirilen incelemeler kapsamında 5 konağın daha rölöveprojesini tamamlamak için çalışmalara başladı.

Fakültenin Restorasyon Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Emin Başar başkanlığındailimize gelen öğrencileri, Belediye yetkilileriyle birlikte, belirlenen konaklarda incelemelerde bulundu.

Dünya Kültür Miras Listesi hedefi doğrultusunda mimari mirasın önemine değinen Belediye Başkanı Tahsin Babaş, tarihi ve kültürel projelerin tamamlanmasıyla kültürel turizm alanında ciddi bir gelişim beklediğini belirterek, çalışmalar hakkında şunları söyledi:

“Kastamonumuzun ufkunu açacak projeleri hayata geçirmek bizleri mutlu ediyor. Vizyonumuz budur. Gelecek nesillerimize eserlerimizi en doğru şekilde aktarmak istiyoruz. Türkiye’de bu işin ilmini yapmış hocalarımızdan hem destek alıyoruz hem fikir alıyoruz. Kastamonu Belediyemiz de kurduğumuz uzman ekiplerimiz ile değerli akademisyenlerimizi birlik içerisinde olmaları Kastamonumuza önemli kazanımlar sağlıyor. Geçtiğimiz yıl 7 konağın rölöve ve restorasyon çalışmalarını bu birliktelikle gerçekleştirdik. Bu yılda yine 5 konağımızın rölöve ve restorasyon çalışmaları içinKonya Selçuk Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nin değerli akademisyenleri ve öğrencileriyle birlikte çalışıyoruz. İnşallah en kısa zamanda bu projeleri de tamamlayacağız ve Kastamonumuzun mimari mirasına sahip çıkmaya devam edeceğiz.”

“TESCİLLİ BİNASINI ONARMAK İSTEYENİN

PROJESİ BELEDİYE TARAFINDAN ÇİZİLECEK”

Üç yıldır hummalı bir çalışma içerisinde olduklarını belirten Tahsin Babaş;konak, çarşı, türbe, tarihi ticaret alanlarını ve tarihi çeşmelerin onarımlarını gerçekleştirerek bu noktadaki geçmişten gelen eksikliği kapatmaya çalıştıklarını söyledi.Babaş ayrıca kentimizdekisivil mimari örneklerinin eski günlerine daha hızlı şekilde dönmesi için‘Proje belediyeden onarım tescilli bina sahibinden’ projesini başlattıklarını hatırlattı. Bu projede de Selçuk Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’yle işbirliğine gidildiğini kaydedenBaşkan Tahsin Babaş, “Bu kapsamda Kastamonu Belediyesi tescilli binasını onarmak isteyen vatandaşların rölöve ve restorasyon projelerini bedelsiz olarak hazırlanmasını sağlayacak. Kastamonu Belediyesi’nin rölöve ve restorasyon projelerini yapmak için tescilli bina sahibinden istediği tek şart projenin uygulaması olacak” dedi.