Otogar’da hastane bereketi beklentisi

Yeni hastanenin sağlık hizmeti vermeye başlaması ve taşınma işlemlerinin birkaç gün içerisinde tamamlanacak olması en çok Otogar esnafını heyecanlandırıp umutlandırmış durumda.
Açıldığından bu yana beklenen yolcu sirkülasyonuna kavuşamamanın sıkıntısı içindeki Otogar esnafı, yeni hastanenin dertlerine deva olacağına inanıyor.
Esnafın bu umutlarını katlayacak beklentisi ise Otogar’la Kastamonu Devlet hastanesi arasındaki yaya trafiğini kısaltacak olan bir yürüyen merdivenin inşa edilmesi.
Yeni hastanenin sağlık hizmeti vermeye başlaması ve taşınma işlemlerinin birkaç gün içerisinde tamamlanacak olması en çok Otogar esnafını heyecanldırıp umutlandırmış durumda.
Yeni hastanenin Otogar’deki sirkülasyonu artırıp dertlerine deva olacağını düşünen esnafların görüşlerini aldık.
Hasan Yılmaz
Otogar Esnaf temsilcisiHasan YılmazOtogar’da hizmet veren esnafların temsilcisi olan Hasan Yılmaz şunlları söyledi:
“Yeni Devlet Hastanemizin Otogarımızın yanına açılması ile birlikte bizlerin de çok büyük umutları var. Hastanenin otogarımıza, esnafımıza büyük bir hareketlilik ve canlılık getireceğine inanıyoruz ve düşünüyoruz. Belediye Başkanımız da otogarımıza büyük ilgi gösteriyor, uzun yıllar büyük güçlük ve özveri ile bugünlere gelen otogar esnafımız ve burada hizmet veren arkadaşlarımız da hastanenin gelmesine çok seviniyor, esnafımıza da büyük bir hareketlilik getirecek. Belediye Başkanımız Tahsin Babaş’dan Otogar ile Hastane arasına bir yürüyen merdiven yapılmasını istiyoruz. Buraya merdiven yapılması hem otogara gelecek olanlar ve halk içinde çok iyi olacağını düşünüyoruz.Yine üst geçidimiz yapıldı, ama asansörü şu an çalışmıyor,yaşlılar ve elinde eşya olanlar zorluk çekiyor, yapımı tamamlanan asansörün de çalıştırılmasını bekliyoruz. İlçeden gelenler yine buradan yörelerine geri dönecek ve gidecekler. Yeni hastanemiz ilimize ve ülkemize de hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum.
Kış aylarında otogarımız çok durgun geçiyor, ilçelerden ve köylerimizden gelenler çok az oluyor, kış dolayısıyla vatandaşlar ve ilçe minibüsleri de ilimize gelemiyor.
Bir de otogar dışında bulunan yazıhanelerin, ilçe minibüslerinin de otogara gelmesini bekliyor ve istiyoruz, artık hastanemizde bu bölgeye taşındı, minibüslerin büyük sirkilasyonu daburadanolacak,bu yüzden otogar dışındaki minibüs yazıhanelerinin de bir önemi kalmıyor, şu anda sadece 4 ilçe otogarda değil,onlarında artık otogara geleceğine inanıyoruz. Bu ilçeler Devrekani, Daday, İhsangazi ve Taşköprü. Otogarımızda yeni gerekli düzenlemeler ve çalışmalar da yapıldı. Şuanda bu konudada sıkıntımız yok, bizler ve görevliler herkese de yardımcı oluyorlar.”
Engin Yumukoğlu
Yazıhaneci Engin YumukoğluYazıhaneci Engin Yumukoğlu da”Devlet Hastanesinin gelmesi ile otogarımızın yüzü güldü, hareket ve canlılık geldi,bu hareketlilik ve canlılık ileriki günlerde daha da çok artacak. Şu anda otogarda herkes mutlu. Devlet Hastanesi’nin yapılmasında emeği ve katkısı geçenlere de teşekkür ediyoruz” diye konuştu..

 

 
Hakan Durmaz
Yazıhaneci Hakan DurmazYazıhaneci Hakan Durmaz ise, “Devlet Hastanesinin taşınması ile işlerimiz arttı, yoğunlaştı, şimdi hastanemize il dışından gelenler de olacak, bu dailimize ekonomik olarak katkı sağlayacak, hem bizim içinde iyi oldu, bir işimiz olduğu zaman hemen hastanede yaptırabileceğiz. İlimize hayırlı olsun” dedi. dedi.

 

 
Necati Yılmaz
Otogar esnafı Mecati YılmazOtogarda işyeri olan ve bir süre de dolmuşçuluk yapan Necati Yılmaz ise şunları söyledi:
“Bizler gerek otogarda ve gerekse de dolmuşçuluk yaptığımız zamanlara büyük sıkıntı yaşadık. O yıllarda bizlere verilen sözler ve yapılması gerekenler yapılmadı, esnaflar sıkıntı yaşadı. Otogar açıldığı günden bu tarafa bazı ilçe minibüsleri buradan kalkmadı, merkezde yazıhane tuttular, buişten hem bizler hem de dolmuşçılar zarar çekti. Bu süre zarfında otogarda zarar eden, işyerlerini kapatanlar oldu. Bizler, esnaflar olarak çok sıkıntı yaşadık, cefa çektik, hala da sıkıntılarımız var. Bunun için ilgili kişilerle de istişare edip toplantı yapmamız lazım. Burada esnaflar sıkıntı yaşıyor, vatandaşlar sıkıntı yaşıyor.”
Devlet Hastanesi’nin bu bölgeye taşınmasına seviniyoruz, ama otogara yaya yolu “yok, yürüyen merdiven yapılmasını istiyoruz diyen Yılmaz, “Bu yolun da bir anönce yapılmasını istiyoruz, vatandaşlar mağdur edilmemeli” diye konuştu ve Yeni Devlet Hastanesi’nin hayırlı ve uğurlu olmasını diledi.