Özel İdare çalışmaları için kaynak güvencesi

“Geçen yıl 30 milyon TL ek kaynak sağladık”

İGM’de Özel İdare’nin 2015 faaliyet raporuyla ilgili konuşan Vali Şehmus Günaydın, bu yıl gerçekleştirilecek çalışmalarda da önceliğin köy yollarında asfaltlama olacağını vurguladı; 75 milyon lira olarak belirlenen 2016 yılı bütçesinin bu rakamla sınırlı kalmayacağını, ek kaynaklar sağlayacaklarını açıkladı ve “2015 yılı bütçesine de yaklaşık 30 milyon lira ek kaynak sağlamıştık” dedi.

“Dayanaksız eleştiriyi kabul etmeyiz”

Geçen yıl çalışmalara geç başlanabilmesine rağmen 500 kilometre yol yaptıklarını hatırlatan Günaydın, “işler aksıyor” ve “bürokrasi çalışmıyor” gibi eleştirileri kabul etmelerinin mümkün olmadığını belirtti ve “Yapılan çalışmalarla ilgili elbette eleştiri olacak, elbette öneri olacaktır. Ama dayanağı olmayan, tutarlı olmayan ve söylenmiş olmak için söylenen bir eleştiriyi de Kastamonu adına kabul etmemiz mümkün değil” diye konuştu.

————–

İl Genel Meclisi’nin Mart ayı toplantısının ilk gündem maddesi Özel İdare’nin 2015 yılı faaliyet raporu oldu. Rapor Vali Şehmus Günaydın tarafından Meclis’in bilgisine sunuldu.

Yoğun bir çalışma temposu altında 2015 yılını geride bıraktıklarını söyleyen Vali Şehmus Günaydın, 2015 yılında önceliği asfalt yola verdiklerini, bu yıl da önceliğin asfalt yol olacağını söyledi.

2015 yılında 13 Temmuz’da çalışmalara başlayabilmelerine rağmen 500 kilometre yol yaptıklarını söyleyen Vali Günaydın, “işler aksıyor” ve “bürokrasi çalışmıyor” gibi eleştirileri ise kabul etmelerinin mümkün olmadığını söyledi.

Vali Şehmus Günaydın, tahmini olarak 75 milyon lira olarak belirlenen 2016 yılı bütçesinin bu rakamla sınırlı kalmayacağını, ek kaynaklar sağlayacaklarını açıkladı ve “2015 yılı bütçesine de yaklaşık 30 milyon lira ek kaynak sağlamıştık” dedi.

Geçen yıl yapılan 500 kilometre asfalt yolun Kastamonu’nun mevcut yol ağının yüzde 25’ine denk geldiğini söyleyen Vali Şehmus Günaydın, şöyle konuştu:

“Son 2-3 ayda daha önce yaptığımız çalışmaların neticesini alıyoruz. 2015 yılı bizim açımızdan oldukça yoğun geçti. Biz Özel İdaresi olarak 2015 yılında kendi yatırım programımızda olan çalışmaların büyük bir kısmını fazlasıyla yaptık. Hem KÖYDES, hem de Köylere Hizmet Götürme Birliği (KHGB) kapsamında yapılan çalışmalar, geçen yıllara göre mukayese edildiğinde fark ortaya çıkacaktır. 2015 yılında önceliği asfalt yola verdik. Asfalt yol oranında maalesef gerideyiz. Bu rakamı nasıl yukarı çıkartırız bunun uğraşı içinde olmamız gerektiğini konuşmuştuk. Geçen sene hem Özel İdare bütçesinden hem de KÖYDES bütçesinden 500 kilometreye yakın asfalt yol yaptık. Bu çok ciddi bir rakam. Mevcut yol ağımızın yüzde 25’ine denk geliyor. Yani mevcut yol ağımızın yüzde 25’ini 1 yılda yaptık. Bu yeterli mi? Tabi ki değil. Gönül istiyor ki, bin kilometre yapalım. Bunun için para ve malzeme buluyoruz, bu sefer de hava şartlarına takılıyoruz. 2015 yılında çalışmalara yağmur nedeniyle 13 Temmuz’da başlayabildik. Buna rağmen programda yer alan işleri fazlasıyla yaptık. Bildiğiniz gibi 2015 yılında parke taşı uygulamasına girdik. Yaklaşık 210 bin metrekare parke taşı çalışması yaptık. 2015 yılında ayrıca 250’ye yakın içme suyu deposunu fayans ve mermerlerle kapladık. Sıcak asfalt olayını ileri taşıdık. Gönül arzu ediyor ki, grup köy yollarının tamamını sıcak asfaltla kaplayalım ama bunun için önce gerekli altyapıyı oluşturmamız lazım. Sadece kaynak bulmanız da yeterli olmuyor. Sahip olduğumuz plentlerin kapasitesi de önümüze ciddi bir engel olarak çıkıyor. Biz Özel İdare olarak tüm zorlukların bilincindeyiz ve nasıl üstesinden geleceğimizi iyi biliyoruz. Yaptığımız planlamaların tamamı katılımcı anlayışla, Meclis üyelerimizin önerisini ve düşüncesini alarak hazırlandı. Bugün bir ilçede herhangi çalışma yapacağımız zaman tamamen ilçeden gelen teklifleri değerlendirerek yapıyoruz.”

“DAYANAKSIZ ELEŞTİRİYİ KABUL ETMEYİZ”

Yapıcı, olumlu ve iyi niyetli eleştiriyi kabul ettiklerini, ancak somut olmayan, dayanaksız eleştirileri ise kabul etmelerinin mümkün olmadığını belirten Vali Günaydın, “Yapılan çalışmalarla ilgili elbette eleştiri olacak, elbette öneri olacaktır. Biz bunlara da yapıcı, olumlu ve iyi niyetli olduğu müddetçe kabul ederiz. Ama dayanağı olmayan, tutarlı olmayan ve söylenmiş olmak için söylenen bir eleştiriyi de Kastamonu adına kabul etmemiz mümkün değil. Bir eleştiri somut olarak ortaya konulursa elbette biz ondan ders alırız. Bir yıl önce 300 bin metrekare olan parke çalışması bu sene 200 bin metrekareye düşmüşse bu sorulabilir ve eleştirilebilir. Ama Özel İdaresi’nde işler yürümüyor, ağır aksak gidiyor, bürokrasi çalışmıyor gibi somut dayanağı olmayan anlamsız ifadeleri de asla kabul etmeyiz” dedi.

 

“HERKES HAK ETTİĞİ MAAŞI ALACAK”

Personelin emeğinin karşılığını alması için yönetmelik çıkarttıklarını da hatırlatan Vali Günaydın, “Çok ciddi bir yol ağımız var. Bu yol ağında yapılacak çalışmalar için 2015 yılında makine teçhizatı aldık. Ayrıca bir yönetmelik hazırlayıp İl Genel Meclisi’nin takdirine sunduk. İstiyoruz ki her arkadaşımız hakkını alsın. Pozisyon itibariyle bir işçi kardeşimiz bir iş makinesini kullanmasına rağmen kadrosu düz işçiyse alın terinin karşılığı olarak o arkadaşımıza operatör maaşı verelim. Yıllardır bu büyük bir eksiklikti. İnşallah bu sıkıntıyı beraber gidereceğiz. Bir arkadaşımız operatör kadrosundayken yıllarca masa başında çalışıyorsa operatör maaşı almasın. Biz alın terine, emeğe saygı duyan bir idareyiz. Bu sıkıntıyı önümüzdeki ay gidererek arkadaşlarımızın alın terinin karşılığını almasını hep beraber sağlayacağız” diye konuştu.

“KHGB ENCÜMENLERİNE GÜVENDİK”

Köylere Hizmet Götürme Birlikleri Encümeni’ne çok değer verdiklerini de söyleyen Vali Günaydın, “Biz İl Genel Meclisi üyelerimizin üyesi oldukları Köylere Hizmet Götürme Birlikleri Encümeni’ne çok değer veriyoruz. 2015 yılında KÖYDES ödeneklerini tamamen onların inisiyatifine ve kullanımına bıraktık. 2013 yılında Özel İdaresi bütçesinden aktarılan kaynak 1 milyon 874 bin lirayken, 2014 yılında bu rakamı 2 milyon 517 bin liraya, 2015 yılında da 14 milyon liraya yükselttik. ‘Ey muhtarlarımız, ey İGM üyelerimiz ve ey Kaymakamlarımız; siz ihtiyaçlarınızı daha iyi biliyorsunuz, buyurun parayı harcayın’ dedik” ifadelerini kullandı.