Özel sektördeyseniz özel değilsiniz

Yeni kısıtlamalar geç de olsa geldi.Olan yine restoranlara cafelere oldu. Daha ne olduğunu anlayamadan bir aylık bir açılıştan sonra yeniden kapandılar, aslında bir bakıma bu tür işletmeler günah keçisi ilan edildiler.

Yeniden kapanmamak için kurallara harfi harfine uyanlarda vardı, uyarıları dikkate almayanlarda vardı; bu yüzden yeni tedbirler açıklandı.

Alınan tedbirler tedbirsizlikten iyidir en önemlisi ise alınan tedbirlere uyulmasıdır. Bu tedbirlerden önce hafta sonu sokağa çıkma yasağı olmasına rağmen birçok bahaneyle dışarıda olanlar o kadar çoktu ki, son kısıtlamalar ile bu oranın ne derecede azalacağı konusunda henüz bir fikrim yok.Bakacağız, göreceğiz.

Artık denetleyende denetlenende sıkılmış durumda; psikolojik olarak çöküntü içindeler. Hastane çalışanlarını düşünen yok, hastanede yatan hastaların halini bilen yok.Bir kesimin umurunda bile değil bu pandemi yüzünden kaybedilen insanlar; zira ateş düştüğü yeri yakıyor.

İçişleri Bakanlığı Kovid-19 tedbirleri kapsamında tüm illere “Kısmi Kapanma” konulu bir genelge gönderdi. Şehirlerarası seyahatten, kamu kurum ve kuruluşlarının çalışma saatlerine kadar pandemi ile mücadele için birçok kural yeniden devreye sokuldu.

Kurallar koyulur uyulması için, cezalar vardır uymayanlar için, uymayanlara uygulanan cezaları da birçok kendini bilmez umursamıyor zaten. Pozitif olduğunu bilerek seyahat edenler, alışverişe çıkanlar azımsanmayacak kadar çok.İşin en kötüsü pozitif olup bunu belirtisiz olarak geçiren ve ortalıkta dolaşanlar. Bir de HES kodu sahtekârlığı başlamış ki, bu pandemiyi ne kadar ciddiye aldığımızın adeta bir kanıtı.

Restoranlar ve kafeler kapalı AVM’ler açık; virüs oralara uğramıyor, insanlar orada dolaşmıyor!

Kısıtlamalarda kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan kadınlarımızın 10 yaşından küçük çocukları varsa idari izinli sayılacaklar, hamileler idari izinli sayılacaklar, 60 yaş üzeri personel ve kronik rahatsızlığı olanlara kolaylıklar gösterilecek deniliyor bunların hepsi iyi güzel de özel işyerlerinde çalışanların bu haklardan faydalanması için ne gibi tedbirler var?Şimdilik yok…Onların suçu özel işyerlerinde çalışmak zorunda olmaları.

Özel işyerinde çalışıyorsanız 10 yaş altı çocuğunuz olmamalı, hamile kalmamalısınız.

Yani özel bir işyerinde çalışıyorsanız özel değilsiniz. Kamuda çalışanlar gibi vatandaş statüsüne konulamıyorsunuz, esnek mesaiden bile faydalanamıyorsunuz.

Doğrusunu isterseniz herkes eşit olarak bu kısıtlamalardan yararlanacaksa, bu bir haksa, iki hafta sonra getirilecek olan tam kapanmayı beklemiyor da değilim.

Yolun sonundaki ışık görüldü deniliyor.Bu sakın bir tünelde bize doğru gelen bir trenin ışığı olmasın. Zira artık aşılar konusunda da yapılan yorumlardan zihnimiz karışmış ve beynimiz kısa devre yapmak üzere.

Getirilen kısıtlamalar ile uygulanan kısıtlamalar arasında, uygulanan kısıtlamalar ile yapılan denetimlerin ne kadar başarılı olacağını yaşayarak göreceğiz.

Umarım ve dilerim ki bundan daha kötüsünü asla görmeyiz

 

Bülend Çadırcıoğlu