Özge’nin büyük mutluluğu

2018’de kök hücre bağışçısı olan Özge Köse, verdiği örneklerin yüzde 90 oranında eşleşme gösterdiği hastanın hayata tutunması için gerekli ilik naklinin yapılmasını sağladı.

 

 

Finansevim personeli Özge Köse, bir lösemi hastasına hayat vermiş olmanın mutluluğunu ve iç huzurunu yaşıyor.

2018 yılında kök hücre bağışçısı olan Özge’nin o tarihte verdiği kan örnekleri, İstanbul’da yaşam savaşı veren 40 yaşlarındaki bir erkek hastanın DNA’sıyla yüzde 90 oranında eşleşti.

Bunun üzerine kendisine geçtiğimiz Eylül ayında yapılan çağrı üzerine ilik naklini kabul eden Özge Köse, hastaya yapılacak nakil operasyonu pandemi nedeniyle ertelendiği için geçtiğimiz günlere kadar bekledi.

Yapılan yeni çağrı üzerine gittiği Ankara’da kendisinden hasta için gerekli kök hücre alınan Özge Köse, “Bir insanın yaşamına dokunmanın mutluluğunu ve gururunu yaşıyorum. Sağlıklı herkese bağışçı olmalarını dilerim” diye konuştu.

İsmi saklı tutulan hastayla DNA eşleşmesinin yüksek oranda çıkması ve kendisinin de nakil işlemine onay vermesi üzerine ikinci kez örnek alınıp doğrulama yapıldığını, ayrıca ayrıntılı bir check-up işleminden geçirildiğini belirten Özge Köse, “bu konudaki tüm masraflar sağlık Bakanlığımız tarafından karşılanıyor. Son aşamadaki kök hücre alımı sırasında da herhangi bir sıkıntı yaşadığımı söyleyemem. Uzman doktorların kontrolünde yapılan bir işlem. Bağışçı olmak gönüllülük esasına bağlı. Bu sayının artması, yaşam savaşı veren ve uygun eşleşme bekleyen insanların hastalıktan kurtulma ihtimallerini yükseltecek. Bu konuda  Kastamonu’da Kızılay Kan Alım Merkezi’ne başvurmak yeterli” diye konuştu.

Özge Köse’nin babası, gazeteci arkadaşımız Murat Köse, olayı sosyal medya hesabından dostlarıyla paylaşırken, “Yüce Yaradanım hayrını kabul eylesin. Nakil olacak hasta kardeşimize de Allahım acil şifalar versin. Bir yaşama dokunma onurunu yaşayan kızımı yürekten kutluyorum” ifadesini kullandı.