Pınarbaşı’nda ortak açıklama siyasi kriz yarattı

Pınarbaşı’nda CHP, İYİ Parti ve MHP ortak bir açıklamaya imza atarak yerel sorunları dile getirdiler. Pınarbaşı’nın altyapı yetersizliği, yatırım daveti ve turizm yatırımlarından faydalanma noktasındaki talepleri içeren ortak açıklamadan birkaç saat sonra, MHP İlçe Başkanı, partisinin İl Başkanlığı ile yaptıkları istişarenin ardından imzalarını çektiklerini, İYİ Parti ve CHP ile siyasi görüşte bulunmayacaklarını açıkladı.

ORTAK BİLDİRİDE NE DENİLMİŞTİ?

“Pandeminin de etkisiyle esnafımız zor günler geçirmektedir. Yaşanılan bu zorluklar içerisinde ayakta durmaya çalışan esnafımız ve ilçede yaşayan insanlarımız yetkililerden acil çözüm beklemektedir. Böyle günlerde devletimizin el vermesini bekliyoruz.

Pınarbaşı halkı olarak bizler ekonomik zorluklarla mücadele ederken maalesef esnafımız ve insanlarımız arasında ayrımcılık yapılmaktadır. Pandemi ile birlikte had safhaya çıkan ekonomik sıkıntılar esnaf ve ekmeğinin peşinde koşan insanlarımızın kanunlara aykırı bir şekilde daha önce alınmış inşaat ve yapı ruhsatları iptal edilmekte, hayvan ahırları ve ruhsat verilmiş binalar yıkılmaktadır. Pınarbaşılı memur arkadaşlar sağa sola sürgün edilmektedir. Küçük bir ilçede ekonomik sıkıntılar bir yara huzur ve sükûn bozulmuştur.

Köylerimizin büyük bir kısmında yol sorunu had safhadadır. Turizm konusunda iddialı olduğumuz söylenmekte, teşvik bölgesine alınmakta, yatırım için çağrılar yapılmakta fakat yıllardır Pınarbaşı’nın tanıtımında logo haline gelmiş Valla Kanyonu’nun yolu yapılamamıştır. 2021 ödeneklerinde de yer almamıştır. İlçe merkezine dahil edilen köylere bu süreçte verilen sözler tutulmamıştır. Köylüler pişmanlık içindedir. Bu köylerde imar sorunları çözülmediği için gurbetteki vatandaşlar köylerine ev yaptıramamaktadır.

Mevcut sanayi sitesi ihtiyacı karşılayamamaktadır. Bundan dolayı esnafımız dışarı gitmektedir. Özellikle orman ürünleri üzerine bir sanayi sitesinin yapımına ihtiyaç vardır. Komşumuz Azdavay’da 150 TIR olduğu ve 600 kişiye ekmek kapısı oluşturmaktadır. Bu TIR’ların büyük bölümü Pınarbaşı ilçemizde çalışmaktadır. Dolayısı ile ilçemizde bir nakliyecilik kooperatifi kurularak insanımıza ekmek kapısı açılmalıdır. Yatırım konusunda dışarıdan gelecek yatırımcılara sağlanan kolaylık gurbette ve Pınarbaşı’nda bulunan Pınarbaşılı yatırımcılara sağlanmıyor. Pınarbaşı teşvik bölgesine alınıyor, bizlere hiçbir bilgi verilmiyor. Pınarbaşılı yatırımcılara imkan sağlanmalıdır. Son yıllarda turizm alanında öne çıkan HormaKanyonu turistik tesisleri ihalesine Pınarbaşı’nda yaşayan hiçbir esnafımız girememektedir. İhale şartnamesi ilçe esnafımıza uygun hale getirilmesini talep ediyoruz. Turizmden şimdi değil de ne zaman faydalanacağız. Pınarbaşılı gençlerimiz için ekmek kapısı olabilirken, Pınarbaşılı esnaf ihaleye giremiyor.”

MHP İLÇE BAŞKANI’NIN AÇIKLAMASI

MHP Pınarbaşı İlçe Başkanı Mesut Pınar, partinin sosyal medya hesabından önce şu açıklamada bulundu:

“Bu bildiri toplum nezdinde bir takım kesim tarafından olumlu karşılanıp, bir takım tarafından ise olumsuz tepkilere maruz kalmıştır… Öncelikle tüm Pınarbaşılılar ve dava arkadaşlarımızın bilmesi gereken şudur: MHP Pınarbaşı İlçe Teşkilatı, CHP ve İYİ Parti ile asla siyasi görüş olarak aynı masaya oturmamıştır. Genel Merkezimizin talimatı da bu yöndedir. Ortak bir siyasi görüşte de bulunulmamıştır. Genel siyasetten bahsetmediğimiz bu paylaşım yerel siyasette Pınarbaşı’ndaki sıkıntılardan bahsetmektedir. Sadece memleketteki sorunların çözümüne yönelik bir paylaşımdır. Yayınlanan metinde diğer siyasi partilerce ilçemizdeki sorunlar gün yüzüne çıkarılmış ve siyasi partilerce çözüm arayışına girilmiştir. Bizler bu konuda ilçemizdeki sorunların son bulması ve çözüme kavuşması konusunda Cumhur İttifakımız olan AKP Pınarbaşı İlçe Teşkilatı ile birlikte gerekli istişareleri yaparak diğer siyasi partileri ortak bir çözüm masası üzerinde bir araya gelmeye ve karşılıklı konuşarak çözüme ulaşmaya davet etmekteyiz.”

İKİNCİ AÇIKLAMA

Pınar, bu açıklamadan birkaç saat sonra sosyal medya hesabından bu kez şu paylaşımda bulundu:

“Gün içerisinde gerçekleşen ortak bildiri konusu Kastamonu MHP İl Başkanlığımızla istişare edilmiş, gerçekleşen bildiri de ilçe başkanlığımızla istişare edilmeden tamamen yanlış anlaşılma olarak imzalanmış olup, gerçekleşen bildiride parti politikamıza aykırı hareket edilmiştir. Bundan sonraki süreçte, daha önce olduğu gibi bundan sonra da, İYİ Parti ve CHP ile siyasi görüşte bulunulmayacağı kamuoyuna saygıyla duyurulur.”