Erbilgin’den üçlü eleştiri

CHP İl Başkanı Hikmet Erbilgin,  düzenlediği basın toplantısında MHP İl Başkanı Emin Çınarı, AK Parti İl Başkanı Doğan Ünlü’nün İnebolu ziyaretindeki sözlerini ve 2021 yılı yatırım programında Kastamonu için ayrılan ödenekleri eleştirdi.

Erbilgin, “Bir yandan askıda ekmek çağrıları yapıp diğer yandan ‘Bu memlekette kapanan dükkan yok, açlık yok, yokluk yok’ diyenlerin yanında dimdik duracağız’ diyen Emin Çınar bu çelişkiyi açıklamalıdır” dedi.

2021 Yatırım Programında Kastamonu’ya ayrılan ödenekleri“İktidarın Kastamonu’nun problemlerini görmezden gelmeye devam ettiğini ortaya koymaktadır” diye eleştiren Erbilgin, AK Parti İl Başkanı Ünlü’ye de “İneboluluların aklıyla dalga geçiyor” eleştirisini yöneltti. 

 

 

 

CHP İl Başkanı Hikmet Erbilgin,  düzenlediği basın toplantısında MHP İl Başkanı Emin Çınarı, AK Parti İl Başkanı Doğan Ünlü’nün İnebolu ziyaretindeki sözlerini ve 2021 yılı yatırım programında Kastamonu için ayrılan ödenekleri eleştirdi.

Hikmet Erbilgin’in basın toplantısındaki açıklamaları şöyle:

“İçinde bulunduğumuz yoğun gündemi değerlendirmek ve tükenmiş bir iktidarın; partimiz, milletvekilimiz ve bana, Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanına yönelik haksız sataşmalara ve Kastamonu’muzun yarınlarına katkı sunmak üzere çözüm önerilerimizi paylaşmak için bir aradayız.

Geçtiğimiz günlerde hem MHP İl Başkanı Emin Çınar bir basın açıklaması gerçekleştirdi.Öncelikle basın açıklamasında kurmaya çalıştığı özenli ve dikkatli dili önemsediğimi belirtmek istiyorum. Ancak Sayın Çınar basın açıklamasında tarafımızca yapılan eleştirilere cevap verirkenKastamonu’nun menfaatlerinden öte Cumhur İttifakı’na zarar verme üzerine siyaset yaptığımı söylemiştir.

“GÖRMEYE DAVET EDİYORUM”

Sayın Çınar’ı vicdani bir muhasebeye, bakmaktan öte görmeye davet ediyorum.

Bir kez daha hatırlatmakta yarar görüyorum:

Kastamonu’nun teşvik bölgesi 4’ten 5’e alınsın önerimiz, Kastamonuluların ‘Bizim Hasan’ dediği Milletvekilimiz Hasan Baltacı’nın bu yöndeki çaba ve gayretleri Kastamonuluların menfaatine değil midir?

Kastamonu Şeker Fabrikası’nın özelleştirme kapsamından çıkarılması için verdiğimiz emek, halkın vekili Hasan Baltacı’nın bu yönde TBMM’ye sunduğu kanun teklifi Kastamonu’nun menfaatine değil midir?

BAKAP’ın (Batı Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı) kurulması talebimiz, Kastamonu’nun menfaatine değil midir?Kapı üretiminde KDV’nin yüzde 8 düşürülmesi teklifi Tosya’nın Kastamonu’nun menfaatine değil midir?

Kastamonu’da Kenevir Araştırma Enstitüsü kurulmasını istememiz, Kastamonu’nun menfaatine değil midir?

Eğer Emin Çınar ve partisi bu öneri ve çalışmaları Kastamonu’nun menfaatine görmüyorsa söyleyecek sözüm yoktur. Ancak bir ittifak hassasiyeti belirtiyorsa, ‘Milletimden önce ittifak, Kastamonu’dan önce ittifak’ diyorsa, MHP aracılığıyla TBMM’ye gelecek önerileri destekleyeceğimizi buradan ifade ediyorum. Kastamonu’nun hayrına olan, bu ülkenin hayrınadır.

“ÇELİŞKİYİ AÇIKLASIN”

Cumhur İttifakı’na zarardan bahsediyorsa dönüp içeriye doğru bakmalıdır. İttifakın hassasiyetine uymadığını söylediği Akif Güzel’e baksın. Taşköprü’de AKP ve MHP arasındaki tartışmaların kamuoyuna yansıyanları ortada. Bozkurt’ta, İnebolu’da Cumhur İttifakı’nın ne durumda olduğu bellidir.Sayın Çınar’a ittifaka hassasiyet çağrısı yaptıran şartlar nedir, nereden kaynaklanmaktadır?MHP Merkez İlçe Başkanının basına yansıdığı kadarıyla açıklamaları, Cumhur İttifakı’nın halktan ve tabandan koptuğunun itirafıdır. Bizim her gün ‘Bu halkın ekmeği büyüsün’ dememiz,halkla omuz omuza durmamız, onların içinden biri olarak onların dertleriyle dertlenmemiz, ‘Kastamonu’da üç beş rantiyecinin değil, Kastamonuluların sözü geçsin’ dememiz, ‘Bu şehirde saygı, sevgi, dayanışma hakim olsun’ dememiz, Cumhur İttifakı’na zarar veriyorsa, varsın bu ittifak zarar görsün.Olsa olsa bu MHP ve AKP’nin halkın karşında konumlandığının emareleridir. Bu yoksul vatandaşın çığlığına, adalet arayan vatandaşın çığlığına, iş arayan, aş arayan gençlerin çığlığına AKP ve MHP’nin kulaklarını tıkadığı, gözlerini kapadığı anlamına gelmektedir. Bir yandan askıda ekmek çağrıları yapıpdiğer yandan,‘Bu memlekette kapanan dükkan yok, açlık yok, yokluk yok’ diyenlerin yanında dimdik duracağız’ diyen Emin Çınar bu çelişkiyi açıklamalıdır.

“TEŞKİLATA HÂKİM DEĞİL”

Ayrıca Sayın Emin Çınar’ın teşkilatına hâkim olmadığını görüyorum.Çınar’ın, Hikmet Erbilgin’e ‘Yanlış bilgi almışsın’dediği bilgi, MHP Kadın Kolları Başkanlığı’nın resmi sosyal medya sayfalarında paylaşılmıştır ve mevcuttur. Bizim dikkat çektiğimiz, eleştirdiğimiz konu Belediye’nin bir siyasi partinin kadın kollarıyla dar bir etkinlik yapması yerine tüm kadınlara kapılarını açmasıdır.

“ÖDENEKLER YETERSİZ”

Bilindiği gibi 2021 Yılı Yatırım Programı 15 Ocak tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.2021 Yılı Yatırım Programı’nda Kastamonu’muza ayrılan ödenek miktarı ne yazık ki daha önceki yıllarda olduğu gibi yetersiz, yok denecek kadar azdır. Tüm dünya ile birlikte ülkemizi de etkileyen Kovid-19 salgınıyla mücadele ettiğimiz, halk sağlığının ve eğitimin ne kadar önemli olduğunun bir kez daha görüldüğü bu dönemde özellikle sağlık, eğitim ve tarım yatırımları için Kastamonu’ya ayrılan ödenek Saray ve AKP iktidarının Kastamonu’nun problemlerini görmezden gelmeye devam ettiğini ortaya koymaktadır. Yıllardır iz ödenekler ayrıldığı için yapımına başlanamayan, Cumhuriyet Halk Partisi olarak birçok kez gündeme getirdiğimiz, Milletvekilimiz Hasan Baltacı’nın da TBMM’de gündem yaptığı Kastamonu Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi’nin yapımı için ancak 17 milyon 500 bin lira kaynak aktarılmıştır. Bu ödenek proje maliyetinin sadece yüzde 10’u kadardır.

2021 yılının Kastamonu için ulaşım yatırımlarında da kayıp bir yıl olacağının resmi belgesidir. Maliyeti 2 milyar 324 milyon 339 bin lira olarak güncellenen Kastamonu – İnebolu Yolu için 2021 yılı yatırım programında sadece bin lira ödenek ayrılmıştır. Bir ailenin iki aylık doğalgaz gideridir. Yine yapımı yılan hikâyesine dönen Kastamonu-Karabük Yolu için de reva görülen ödenek miktarı bin lira gibi sembolik bir kaynakla geçiştirilmiştir. Kastamonu’nun içme suyu ve tarımı için büyük önem taşıyan Kırık Barajı’nın tamamlanabilmesi için yapılması elzem olan 1 milyar 665 milyon 866 bin lira maliyetli Kırık Barajı Relakasyon Yolu’na ayrılan 8 milyon liralık ödeneğin yetersiz olduğu aşikârdır. Kastamonu yatırım beklerken, ödenek yetersizliği nedeniyle problemler çözülemezken, saraylarında gününü gün edenler, yazlık-kışlık sarayları için bir kalemde 488 milyon lirayı gözlerini kırpmadan kendileri için ayırabilmektedir. Hal böyleyken sarayın Kastamonu’daki temsilcilerinin payına her yıl olduğu gibi yine ‘Yıl içinde ek ödenek alacağız’ açıklamaları düşmekte, başarısızlıklarını bu söylem üzerinden örtmeye çalışmak kalmaktadır.

“İNEBOLULULAR’IN AKLIYLA DALGA GEÇİYOR”

AKP İl Başkanı Doğan Ünlü, geçtiğimiz günlerde İnebolu’ya düzenlediği ziyarette İnebolu’nun önünün açık olduğunu söylemiş, İneboluların aklıyla dalga geçmeye çalışmıştır. AKP’nin iktidar olduğu 2002 yılında 27 binlerde olan İnebolu nüfusu 21 binlere düşmüştür. 19 yılda İnebolu’nun köylerinden 6 bin kişi ekmek derdiyle başka illere göç etmiştir. 120 çalışanı, 530 mahkûmu barındıran İnebolu’nun elindeki cezaevi gitmiştir. Her yıl belediyeye 1 milyon gelir getiren limanı gitmiştir. İnebolu’nun İstiklal Madalyası almasını sağlayan balıkçıları halen barınaksızdır.2002 yılında 5 bin 500 olan öğrenci sayısı 3 bine gerilemiştir. İlçenin en güzel caddelerinden Zafer Yolu Caddesi taş yığını haline dönüştürülmüştür.Bölgenin en güzel plajı olan Patriyozaltı kumsalı hafriyat alanı haline dönüştürülmüştür.İnebolu seçimlerde AKP’li siyasetçiler tarafından ‘doğalgaz getireceğiz’ diye kandırılmıştır.İnebolu, ‘Fen Lisesi yapacağız’ diye kandırılmıştır.İnebolu,Boyranaltınaplaj yapacağız diye kandırılmıştır.İnebolu, sanayi sitesi yapacağız diye kandırılmıştır.‘İnebolu, cezaevini kapatmayacağız’ diye kandırılmıştır.Yalan söyleyen bellidir.

‘Her yıl onlarca vatandaşımızın hayatını kaybettiği Daday Yolu yapılmalı’ dediğimizde, ‘Daday yolunda çalışma var, zaten yapılıyor, yalan konuşuyorlar’ diyenler bugün 12 Şubat’ta yolun ihale edileceğini müjdelemektedir. Doğan Ünlüde bundan 3 ay önce tasarruf tedbirleri kapsamında yolun ihale olurunun iptal edildiğini bal gibi biliyordu.Hem Kastamonuluların Kastamonu kamuoyunda, hem de Milletvekilimiz Hasan Baltacı’nın TBMM’de sorunu defalarca gündem yapması sonucu Ulaştırma Bakanı bu yolda inceleme yapmak zorunda kalmış, genel müdürlük ise ihale olurunun iptalinden vazgeçmek durumunda kalmıştır.Milletvekilimiz Hasan Baltacı’nın bu konudaki açıklamalarının, yolun yapılması için ihaleye çıkılması gerektiği yönündeki ısrarının ne kadar doğru, haklı olduğu bir kez daha görülmüştür. Bu memlekete sunacak, verecek hizmetleri kalmayanlar ne üzücüdür ki AB tarafından fonlanan IFAD Projeleri kapsamında Tarım İlçe Müdürlükleri için kiralanan araçlar için tören düzenleyecek kadar düşmüşlerdir.

“HALKIN PAYINA AÇLIK DÜŞMEKTEDİR”

BİSAM’ın araştırmasına göre Kastamonu, Sinop, Çankırı bölgesinde 4 kişilik bir ailenin sadece dengeli beslenebilmesi için aylık 2 bin 430 TL bütçeye ihtiyacı vardır. Gıda enflasyonu yaşanan krizin görünen yüzüdür. Artık her 100 çalışan 50 işsizin bakımını üstlenmek zorundadır. Yüksek işsizlik ve borçlulukla beraber gelen gıda zamları yoksullukla açlığı harmanlamaktadır. Sorumlu olan iktidar ise sorumluluğu marketlere atmaktadır. Bu ülkede 19 yıl önce ‘nikâh yüzüğümden başka hiçbir şeyim yok ’diyenler bugün saraylarda yaşamaya devam etsinler diye halkın payına açlık düşmektedir.

‘Bu ülkede 70’lerde yağ ve tüp kuyrukları vardı, benzin kuyruğu vardı’ diyorlar. Doğru ama bu millet hiçbir zaman ekmek kuyruğuna girmemişti. Bu millet 1 TL’ye ekmek alabilmek için kuyruğa giriyor. Bugün yurttaşlarımızı ekmek kuyruğuna muhtaç edenler yüzleri kızarmıyor PTT aracılığıyla yağ satacaklarını müjdeliyor. Bu ülkedeki 5’li çeteyi ihya etmek için milyonları gözden çıkaran bir iktidar anlayışı vardır. Halk desteğini kaybedenler iktidarlarını sürdürmek için Suriyelilerden medet ummaya başlamıştır. İstanbul Maltepe AKP İlçe Başkanlığı’nın yeni yönetim kurulunda Suriyeli MuazBarudi’de yer almıştır.”