Pompeiopolis için ÖNEMLİ GELİŞME; Bakanlıkça 12 aylık kazı programına alındı

Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu Üyesi olan Milletvekili Hasan Baltacı, Bakan Ersoy’un komisyon üyelerini ağırladığı toplantıda da Taşköprü Pompeiopolis Antik Kenti’nin 12 ay sürecek kazılar programına alınması talebini kendisine bizzat iletmişti.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Kastamonu açısından büyük önem taşıyan gelişmeyi, konuyu bütçe görüşmeleri sırasında dile getiren ve öneride bulunan CHP Milletvekili Hasan Baltacı’ya gönderdiği cevabi yazıyla açıklarken, “Kastamonu ili, Taşköprü ilçesi Pompeiopolis Antik Kenti kazı çalışmaları 2021 yılından itibaren 12 aylık kazılar programına alınmıştır” ifadesini kullandı.

 Milletvekili Baltacı, bu gelişmeyle ilgili yaptığı açıklamada, “Buradaki kazılar yaklaşık 12 yıldır sürüyordu. Kazıların kesintisiz 12 ay sürecek olması bu antik kentin turizme daha hızlı kazandırılması noktasında önem taşıyor. Bu noktada Kastamonu’muzun ve Taşköprü’müzün haklı bu talebine kayıtsız kalmayan Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Mehmet Nuri Ersoy’a tüm hemşerilerim adına teşekkür ediyorum” dedi.

Sadece yaz ayları ile kısıtlı çalışma yapılabildiği için arzulanan ilerlemenin sağlanamadığı Taşköprü Pompeiopolis Antik Kenti’ndeki arkeolojik kazı çalışmaları bundan böyle tüm yıl boyunca yapılacak.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Kastamonu açısından büyük önem taşıyan gelişmeyi, konuyu bütçe görüşmeleri sırasında dile getiren ve kazı çalışmalarının 12 aya yayılması önerisinde bulunan CHP Milletvekili Hasan Baltacı’ya gönderdiği cevabi yazıyla açıkladı. Bakan Ersoy cevabi yazısında “Kastamonu ili, Taşköprü ilçesi Pompeiopolis Antik Kenti kazı çalışmaları 2021 yılından itibaren 12 aylık kazılar programına alınmıştır” ifadesini kullandı.

Baltacı, sağlanan gelişmeyle ilgili olarak yaptığı açıklamada, Batı Karadeniz Bölgesi’nin en iyi korunmuş antik kenti olan ve 12 yıldan bu yana kazılan Taşköprü Pompeiopolis Antik Kenti’nin 12 ay süreyle kazı yapılacak antik kentler arasına alınmasının Kastamonu ve Taşköprü turizmi açısından önemli olduğunu belirtti ve şöyle dedi:

“Kastamonu; hem Karadeniz hem de İç Anadolu’yla olan bağlantısından dolayı birçok kültürün izlerini barındırıyor. Taşköprü Pompeiopolis Antik Kenti de sahip olduğumuz bu önemli değerlerden biri. Bu değerin gün yüzüne çıkarılması, Kastamonu ve Taşköprü turizmine kazandırılarak ilimizin gelişmesine katkı sunması çok kıymetli. Buradaki kazılar yaklaşık 12 yıldır sürüyordu. Kazıların kesintisiz 12 ay sürecek olması bu antik kentin turizme daha hızlı kazandırılması noktasında önem taşıyor. Bu noktada Kastamonu’muzun ve Taşköprü’müzün haklı bu talebine kayıtsız kalmayan Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Mehmet Nuri Ersoy’a tüm hemşerilerim adına teşekkür ediyorum.”

Baltacı, açıklamasında ayrıca, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın bütçe görüşmelerinde yatırım programında olmasına rağmen ödeneksizlik nedeniyle yapımına başlanamayan Kastamonu İl Halk Kütüphanesi’ni de konu ettiğini, 2018, 2019 ve 2020 yıllarında toplam 13 bin Türk Lirası ödenek alan İl Halk Kütüphanesi’ne 2021 yılı için 1 milyon Türk Lirası ödenek ayrıldığını; yine 2019 ve 2020 yıllarında toplam 4 bin lira ödenek konulan Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi’nin durumunu TBMM’de bir çok kez gündeme getirdiğini ve burası için de 2021 Yılı Yatırım Programı’na 17.5 milyon lira ödenek konulduğunu ifade etti.