“Potansiyeliniz çok, yeterli destek yok”

İYİ Parti’nin STK’lardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Burak Akburak, dün kentimizde yaptığı ziyaretlerde Kastamonu’nun çok büyük bir potansiyeli olduğunu ancakdevlet tarafından, hükümetler tarafından yeterli değeri görmediğini düşündüklerini söyledi.

Akburak, partilerinin Kalkınma Politikası Başkanlığı tarafından şehirler üzerinde çalışma yürütüldüğün, her şehrin ayrı ayrı ele alındığını belirtti ve ziyaretinin ana amacının Kastamonu ile ilgili dertleri ve sıkıntıları duymak, parti programını bunlar ışığında hazırlamak olduğunu ifade etti.

 

CENGİZ MUHZİROĞLU

İYİ PartiSTK’lardan Sorumlu Genel Başkan Yrd. Burak Akburak ve İYİ parti Genel Merkez heyeti ilimize gelerek ziyaretlerde bulundu.

İYİ Parti Genel Merkezinden İYİ PartiSTK’lardan Sorumlu Genel Başkan Yrd. Burak Akburak, İYİ Parti STK İlişkileri Koordinatörü Korhan Merki, İYİ Parti Kurucular Kurulu ve GİK Üyesi Teşkilat Başkan Yardımcısı Ayhan Bölükbaşı, İYİ Parti STK İlişkileri Başkan Yardımcısı Sinem Uludamar, İYİ Parti STK İlişkileri Başkan Yardımcısı Cem Karakeçili, İYİ Parti STK İlişkileri Başkan Yardımcısı Mecit Hazır ilimize gelerek Ticaret Borsasını, Ticaret ve Sanayi Odasını (KATSO), Kastamonu Şoförler ve Otomobilciler Odasını, Kastamonu Sanayici ve İşadamları Derneğini (KASİAD) ziyaret etti.

KATSO ziyaretinde konuşan KATSO Başkanı Oğuz Fındıkoğlu, “Biz sivil toplum kuruluşları olarak bu memleketin ileri gitmesi için birlik beraberlik tarafındayız. Hep beraber inşallah memleketimizi iyi yerlere getirmek için elimizi taşın altına koyacağız. Burası Türkiye’nin ilk kurulan Ticaret Odalarından. Köklü bir ticaret odasıyız, sizlerin de desteğiyle inşallah daha iyi yerlere getireceğiz, bayrağımızı daha iyi yerlerde sallayacağız”dedi.

Mehmet Çıvgın

İYİ Parti İl Başkanı Mehmet Çıvgında, “Genel Başkanımızın dediği gibi İYİ Parti olarak güveni esas alan bir politika izlemekle mükellefiz. Onun için esnafın ve sanayicinin en büyük kuruluşu olan Kastamonu Sanayi ve Ticaret Odası Başkanlığı’na bizlere vermiş olduğu randevu dolayısıyla huzurlarınızda teşekkür ediyoruz. Genel Başkanımız diyor ki esnafı, sanayiciyi, işçiyi, emekliyi, öğretmeni dinleyin sıkıntıları bize anlatın. Onun için buradayız. Bu toplantının hayırlara vesile olmasını, Kastamonu’nun sıkıntılarını gelecekte beraber çözme noktasında inşallah hareket edeceğimizi ifade ediyorum” diye konuştu.

Burak Akburak

İYİ Parti STK’lardan Sorumlu Genel Başkan Yrd. Burak Akburak da yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Bu toplantıyı organize ettiği için il başkanımıza çok teşekkür ederim. Bizi kabul ettiği için KATSO Başkanımıza teşekkür ederim. İYİ Parti’de bizim görev alanımız sivil toplum kuruluşları, biz de tam kadro geldik. Sizlere Sayın Genel Başkanımızın selamlarını getirdik. Kendisi tüm Türkiye’yi dolaşıyor. Bizden de kendisi illere gitmeden önce ön çalışma yapmamızı istiyor. Bizler de sivil toplum kuruluşlarımızı ziyarete geliyoruz. Ticaret Odaları her şehrin en önemli kuruluşlarıdır. Bir şehrin ekonomisine yön verir. Dolayısıyla ben öncelikle Kastamonu ekonomisine yapmış olduğunuz katkılardan dolayı teşekkür ederim.

Biz parti olarak Kastamonu’nun devlet tarafından, hükümetler tarafından yeterli değeri görmediğini düşünüyoruz. Kastamonu’nun çok büyük bir potansiyeli var. Kastamonu Osmanlı’nın ve Cumhuriyet’in önemli şehirlerinden. Köklü bir Ticaret Odası olduğundan bahsedildi, bu şehrin ne kadar kültürel mirasının olduğunu gösterir. Ben Kastamonu’nun bir doğa harikası olduğunu düşünüyorum. Türkiye’nin en önemli doğa güzellikleri burada. Çok az kişi bunu biliyor. Küre Milli Parkı, dünyanın 7 harikasından bir tanesi olabilecek kapasitede. Ben kanyonda 3 buçuk kilometrelik yolu ben tek başına yürüdüm. Avrupa’da böyle bir kanyon yok, dünyada çok az görülür. Orayı her ay 20-25-30 bin kişinin ziyaret etmesi lazım, bunun için de turizm desteği lazım. Bunun yapılmadığını görüyoruz. Turizm tanıtım ajansları işlevinin dışında kullanıldığı için şehirlere buradan bir kaynak gelmiyor. Özellikle turizm açısından en büyük sıkıntının bu olduğunu düşünüyoruz. Hem kış turizmi hem yaz turizmi olan dünyada çok az şehir vardır, Kastamonu da bu şehirlerden bir tanesi. Fakat bir tesis var mı, yok; yönlendirme yok, tanıtım yok. Kastamonu’nun potansiyelini değerlendirmediğini gördük.

Kalkınma politikası başkanlığımız şehirler üzerinde çalışmalar yapıyor. Her şehri ayrı ayrı ele alıyoruz. Bugünkü ziyaretimizin de en büyük sebebi Kastamonu ile ilgili politikalarımızı programa almamız için dertleri ve sıkıntıları duymak istiyoruz. Bugün burada belki yüzeysel konuşsak bile bizim genel merkezimizin, il başkanlığımızın nezdinde bize sunacağınız raporu değerlendirip çalışma yapmak istiyoruz.

Sadece turizm değil tarım alanında da Kastamonu’nun geriye gittiğini görüyoruz. Kastamonu tarım işiyle uğraşanların sayısının azaldığı ilk 15 il arasında. Tarım alanı olarak yüzde 44’ünü kullanabiliyor. Her geçen gün insanlar bu işi bırakıyorlar. Destek göremediği için bırakıyorlar. Biz tarım açısından da Kastamonu’nun gelişmesi gerektiğini düşünüyor, bunun için de çalışmalar yapıyoruz.

Biz İYİ Parti kalkınmacı bir parti olarak şehirler bazında her şehri ayrı ele alıp programlarımızı oluşturacağız. Bugün burada sorunlarınızı dinlemek istiyoruz” dedi.

 

Cengiz MUHZİROĞLU