PROF.DR. SAİME İNAL SAVİ’NİNKÜLTÜR, BİLİM IŞIKLARI HİÇ KARARMAYACAK

29 Ağustos 2021 tarihinde yüz akımız bilim insanlarımızdan Prof.Dr. Saime İnavSavi’yi kaybettik. Cenazesi, 30 Ağustos 2021 Pazartesi günü Nasrullah Camisi’nde kılınan ikindi ve cenaze namazlarının ardından Okmeydanı Mezarlığı’ndaki aile kabristanında toprağa verildi. Biz pandemi dolayısıyla ne yazık ki Ankara’dan Kastamonu’ya gelemedik ama fatihalarımızı, dualarımızı yollamayı ihmal etmedik. Eksik olmasınlar, Kastamonu gazetemizin değerli yazarları Mustafa Afacan ve Mine Özgür’ün anma yazıları ve söyleşisini, vefat ve defin haberlerini gazetemizden okuduk. Teselli bulduk. Kızı, başarılı bilim insanı Karabük Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Fatma Zehra Tan’la ilgili yazımızı iyi ki 3 Temmuz 2021 Cumartesi günü Kastamonu gazetemizdeki köşemizde yayımlamışız.

Prof.Dr. Saime İnal Savi’nin özgeçmişini, başarılarla dolu akademik hayatını bundan yaklaşık bir yıl önce 30 Ağustos 2020 tarihinde kaybettiğimiz ağabeyim Özdemir Tan’la birlikte kaleme aldığımız on ciltten oluşan Gurur Kaynağımız Kastamonulular adlı biyografi ansiklopedimizin önce I. Cildinde (Ankara 2004, s.158-159) sonra da düzeltilmiş, genişletilmiş hâliyle II. Cildinde (Ankara 2004, s.168-169) yayımlamıştık. Bizden sonra Dr. Mustafa Eski’nin 2008 yılında yayımladığı 20. Yüzyılda Kastamonu Kadınları (Ankara 2008, s.121-123) kitabıyla Mine Özgür’ün 2011 yılında kendisiyle yaptığı söyleşide (Prof.Dr. Saime İnal Savi’nin Anısına, 30 Ağustos 2021 tarihli Kastamonu gazetesinde yeniden yayımlanmıştır) daha geniş bilgi bulunmaktadır.              Kendisiyle 2001 yılında Ankara’da düzenlenen “Kastamonulu İki Yazar Oğuz Atay ve M. Atâ Anbarcıoğlu” toplantısında tanışıp dostluğunu kazanmak için çırpındığım (Bu toplantının kitabı, tarafımdan baskıya hazırlanmış, Prof.Dr. Saime İnal Savi, Dr. Dilek Yalçın imzalarıyla Ankara’da yayımlanmıştır.) Saime Abla’nın ardından bir anma yazısı yazmak benim için bir vefa borcuydu. Bu borcu; hayatını, çalışmalarını anlatmak yerine örnek alınacak davranışlarını yazarak yerine getirmek istiyorum. Bu arada Gurur Kaynağımız Kastamonulular’da belirtilmeyen bazı hususları da eklemiş olmakla mutluyuz. Önce eklemeler:

 • C. Kimlik Belgesine göre doğum tarihi ve yeri 21 Kasım 1934 Kastamonu’dur. Oysa, kendi açıklamasına göre 26 Şubat 1930 tarihinde babası Ahmet Hilmi İnal Bey’in noterlik yaptığı İnebolu’da doğmuştur. Annesi ev kadını Hacer Hanım’dır. Ailenin on birinci çocuğu olup kardeşlerinden sadece ağabeyi Mazhar ve ablası Zehra yaşamıştır.
 • Babasının asıl mesleği müstantik (sorgu hâkimi) idi. 1934 yılında aile Kastamonu merkeze gelip Ballıkzade Ahmet Mahir Efendi’nin konağında (şimdi yok) kirada oturdular. İlkokula, şimdi Gazi Paşa İlkokulu adını alan Murat Bey İlkokulunda başladı.
 • 6 Aralık 1938 tarihinde Cumhurbaşkanı İsmet İnönü Kastamonu’ya ilk yurt gezisini yaptığında şehrin girişinde kendisini çiçekle karşılayan 8 yaşındaki kız Saime İnal’dı.
 • Aile ablaZehra’nın yüksek öğrenim görmesi için 1939 yılında Ankara’ya göçtü. Saime İnal, ilk, orta ve yüksek öğrenimini Ankara’dayaptı. Akademik hayatını Erzurum Atatürk Üniversitesinde Fars Dili ve Edebiyatı Profesörü olarak 1997’de tamamlayıp emekliye ayrıldı.
 • 1939 yılında ayrıldığı Kastamonu’ya yıllar sonra ilk defa 11-18 Aralık 1994 tarihleri arasında İlk Kadın Mitinginin 75. Yıl Dönümü dolayısıyla düzenlenen sempozyum ve “Türk Kadınının Bugünü ve Yarını” konulu panelde konuşma yapmak üzere geldi. Yaş sınırından 1997’de emekli olunca da merkeze tamamen yerleşti.
 • 2005 yılında 18 derslikli Prof.Dr. Saime İnal Savi Anadolu Lisesini (şimdi Sosyal Bilimler Lisesi) yaptırıp Kastamonu Millî Eğitim Müdürlüğüne armağan etti. Bu büyük inşaat dolayısıyla evini satıp kiraya çıkmak zorunda kaldı. Bu hizmeti, 2005 yılında TBMM Üstün Hizmet Ödülü ile değerlendirildi.

Prof.Dr. Saime İnal Savi ardında hiç kararmayacak sönmeyecek ışıklar bıraktı:

 • Önce kızı Prof.Dr. Fatma Zehra Tan’ı iyi bir öğrenim görüp akademisyen olması için destekledi. Kendi bilim ışığını kızına aktardı. Üniversitedeki öğrencileri, kızı ve kızının öğrencilerinin nesilden nesile aktardıkları, aktaracakları bilim ışığı sonsuza dek yanacak.
 • Yaptırıp Millî Eğitim Müdürlüğüne armağan ettiği 18 derslikli lisede (şimdiki adı Prof.Dr. Saime İnal Savi Sosyal Bilimler Lisesi) öğrenim gören her öğrenci bir ışıktır. Bu ışıklar T.C. ilelebet yaşadığı sürece yüce milletimizi, vatan topraklarımızı aydınlatacaktır.
 • Burs verip yetiştirdiği öğrenciler için de aynı duygu ve düşünceleri paylaşıyoruz.
 • Bir bilim insanı, akademisyen olarak Türk bilim dünyasına kazandırdığı kitap ve makaleleri de birer ışıktır. Bunlar içinde Kastamonu’yla ilgili olanları yakından biliyoruz: Kastamonulu İki Yazar: Oğuz Atay-M. Ata Anbarcıoğlu (Dilek Yalçın ile, Ankara 2001), Kastamonu’nun Yetiştirdiği Şairlerden Nedret Hanım (Ankara 2008).
 • Kitaplığını Kent Tarihi Müzesinin açıldığı yıl bu müzeye bağışlamıştı. Sonra geri alıp başka bir kuruluşa bağışladığını biliyorum. Kuruluşun adını bilmediğimden yazamıyorum. Nereye bağışladıysa, bu kitaplıktan yararlanacaklara, Saime Hanım bilim ışığından mutlaka bir parça aktarmış olacaktır.

Allah’ın rahmeti üzerinde olsun! Mezarı ışıkla dolsun! Mekânının cennet olacağından hiç şüphem yok.

 

 

 

NAİL TAN