Rıfat Ilgaz 110. doğum gününde Cide’de anılacak

• Ünlü edebiyatçımızın oğlu Aydın Ilgaz, tüm Kastamonuluları 8 Mayıs’ta Cide’de düzenlenecek anma programına davet etti.

Kastamonu’nun edebiyattaki büyük değeri şair ve yazar Rıfat Ilgaz, 110.doğum yıldönümünde doğduğu topraklarda anılacak. Ilgaz için doğum günü olan 8 Mayıs 2021 Cumartesi günü doğum yeri Cide’de gerçekleşecek bir program hazırlandı.

Yazar, gazeteci, belgesel yönetmeni  Nebil Özgentürk ve besteci, keman sanatçısı, balet Mazlum Çimen’in de yer alacağı ifade edilen programın çekimi için, Halk TV, BRT gibi televizyon kanalları da Cide’ye gelecek. Her hafta kültür, sanat, edebiyat alanlarında  program yapan Gazeteci yazar Serhan Asker de ekibiyle birlikte gelerek, Görkemli Hatıralar programında Rıfat Ilgaz anma gününü ekranlara yansıtacak.

8 Mayıs 1911 tarihinde, Kastamonu’nun Cide ilçesinde doğanRıfat Ilgaz, çocuk kitaplarından romanlara, şiirden mizah öykülerine, dergi yayıncılığına uzanan birçok farklı alanda eserler verdi.

Şiir yazmaya henüz ortaokul öğrencisi iken başlayan Ilgaz’ın ilk şiiri Nazikter gazetesinde yayınlandı. Yine Kastamonu basınında Açıkgöz, Güzel İnebolu ve Güzel Tosya gazetelerinde şiirleri ve yazıları yer aldı. Kastamonu Muallim Mektebi’ndeki öğreniminin ardından altı yıl süreyle Gerede, Akçakoca ve Gümüşova’da ilkokul öğretmenliği yaptı. Ankara Gazi Eğitim Enstitüsünden 1938 yılında mezun olarak, Türkçe Öğretmenliğine atandı ve çeşitli okullarda görev yaptı.

Yazı ve şiirleri ulusal yayın organlarında ve edebiyat dergilerindeyayınlanan Rıfat Ilgaz,eserlerindeki gerçeklik, anlatımındaki sadelik ve mizahındaki samimiyet ile geniş kitlelere hitap etti.

Rıfat Ilgaz’ın eserlerini,kurduğu Çınar Yayınevi ile okuyucularla buluşturan oğlu, yazar Aydın Ilgaz, Cide’deki anma programına tüm Kastamonuluları davet ederken şunları söyledi:

“Cide ilçemizin kardeş Belediyesi olan Sarıyer Belediyesi’nde Rıfat Ilgaz’ın 110. Doğum günü anma programını konuşurken, Cide’de yapılması önerisi geldi. Memnuniyetle karşıladım. 2019 yılında Rıfat Ilgaz Sarı Yazma Kültür ve Sanat Festivali için Cide’ye de gelmiş olan Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç de anma programı için geleceğini ifade etti. Mazlum Çimen ve Nebil Özgentürk’ün de gelmesini bekliyoruz. Cidelileri ve Kastamonuluları Rıfat Ilgaz’ın 110. doğum yıldönümünde birlikte olmaya davet ediyoruz.

Babamın 1991 yılında yazdığı şiir, yaşam boyu dünyaya, insanlara bakışını yansıtıyor. Şöyle diyor, son şiirinde, Rıfat Ilgaz:

‘Elim birine değsin
Isıtayım üşüdüyse
Boşa gitmesin son sıcaklığım.”

 

MİNE ÖZGÜR