Sağlıklı beslenmede Elifçe dönemi

İlimizde uzun bir süre diş hekimliği yapan Hakkı Tekkeşin’in kızı Diyetisyen Elifnur Tekkeşin, açmış olduğu Elifçe Beslenme ve Diyet Danışmanlığı Merkezi ile danışanlarına Kışla Caddesi Cevizli Park İş Merkezi’nde hizmet vermeye başladı.

İstanbul Medipol Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nde onur öğrencisi olarak mezun olan Elifnur Tekkeşin, “Lisans eğitimim boyunca besin kimyası, besin biyokimyası, besin mikrobiyolojisi ve gıda güvenliği, toplu beslenme sistemleri, hastalıklarda, çocuk ve bebeklerde tıbbi beslenme, bariatrik cerrahi öncesi ve sonrası beslenme, sporcularda beslenme, beslenme antropolojisi gibi alanımla ilgili derslerin yanı sıra anatomi, fizyoloji, mikrobiyoloji, tıbbi biyoloji gibi tıp dersleri aldım” dedi.

Çok sayıda bilimsel eğitimlere, sempozyumlara ve seminerlere katıldığını da söyleyen Tekkeşin, sporcu beslenmesi konusunda Fitness Nutrition Specialist unvanına sahip olduğunu, Siyami Ersek Göğüs, Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim Araştırma Hastanesi ve Sultan Abdulhamit Han E.A.H. (Eski ismiyle GATA) gibi köklü hastanelerde hem hastalıklarda beslenme, yoğun bakımda enteral parenteral beslenmede hem de yaklaşık 5 hastaneye yemek verilen bir toplu yemek mutfağında da tecrübe edindiğini ifade etti.

Elifçe Beslenme ve Diyet Danışmanlığı merkeziyle Kastamonu halkına hizmet vermeye başladığını söyleyen Elifnur Tekkeşin, “Kastamonu’da bir ilk olan Andulasyon terapisini uygulamaktayım. Ofisimde, gebelikten lohusalığa, bebeklikten çocukluğa, okul çağı beslenmesinden yetişkin ve hastalık halinde beslenmeye, sporcu beslenmesinden geriatrik beslenmeye kadar geniş bir kitleye hitap eden beslenme danışmanlığı sunmaktayım. İnsanları kişiye özel diyet programları ile aç kalmadan, keyifle ve değişik tariflerle, kişiye ve yöremize uygun bir beslenmeyle ideal ağırlıklarına ulaştırmayı hedefliyorum. Ayrıca toplu yemekhanelere menü planlama ve kurumsal beslenme alanlarında da hizmet vermekteyim” diye konuştu.

Pandemi döneminde kişilerin hareketlerinin azaldığını gözlemlediğini de söyleyen Tekkeşin, “Tam da bu dönemde Andulasyon terapi aynı zamanda yürüyüşe, spora vakit bulamayanlara güzel bir kurtarıcı olacaktır. Yo-yo etkisi de denilen sürekli kilo alıp vermeye karşı size en büyük destek diyet danışmanlığının yanı sıra sunmuş olduğum andulasyon terapi olacaktır. Aynı zamanda andulasyon terapisi sıkılaşma ve selülit görünümünde düzelmeye yardımcı olurken, uyku bozukluğu ve stres gibi beslenmeyi etkileyecek konularda da iyileşmeyi destekler. Lenf akışını desteklediği ve dolaşımın rahat olmasını sağladığı için ödem problemlerinden kurtulmayı sağlar. Kendinize değer verdiğinizi hissetmek için günde yalnızca 30 dakikanızı ayırarak bu terapiden faydalanabilirsiniz” dedi.