“Sarıkonak, Kastamonulu kadınların üretim gücü”

  • Pandemi nedeniyle ertelenen genel kurulunu geçen hafta sonu yapan S.S. Kastamonu Sarıkonak Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi’nin başkanlığına yeniden seçilen Mihriban Tüfekçi, kooperatiflerini her kesimden kadının ortak olabileceği bir birliktelik olarak tanımladı ve “Kooperatifimiz, evinde üreten kadınların ürünlerini pazarlayıp onlara ekonomik güç ve özgürlük kazandırıyor. Tüketici toplumdan üretici topluma geçiş yapmak istiyoruz” dedi.

 

S.S. Kastamonu Sarıkonak Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi’nin2019-2020 yılları seçimli genel kurulu yapıldı.

Kooperatifin hizmet verdiği tarihi Sarıkonak’ta yapılan genel kuruldaki seçime tek aday olarak giren mevcut Başkan Mihriban Tüfekçi ve ekibi güven tazeledi.

Pandemi nedeniyle geçen yıl ertelenen ve bu keziki yılın birleşimiyle yapılan genel kurulda üç yıllığına göreve getirilen Tüfekçi başkanlığındaki yönetim kurulunda Dilek Özdemir ve Ayfer Çırakoğlu üye olarak yer aldı.Denetim kurulu ise Şerife Zerrin Nergiz ve Süheyla Eralp’ten oluştu.

Genel Kurula İl Ticaret Müdürü Sefa Özata ve kooperatifin üyesi olan Kastamonu Belediyesi’ni temsilen Başkan Yardımcısı Nuray Çolak da katıldı.

Kadınların güçlendirilmesi, saygınlıklarının artırılması ve toplumda kendilerine daha fazla yer edinmelerinin sağlanması adına kadın emeği ile beraber başarıya ulaşılamamasının imkansız olduğunu belirten Başkan Mihriban Tüfekçi,kooperatiflerini her kesimden kadının ortak olabileceği bir birliktelik olarak tanımladı, Sarıkonak Kooperatifi aracılığıyla Kastamonu coğrafyasındaki kültürel mirasa sahip çıkmak istediklerini vurguladı. “Kooperatifimiz, evinde üreten kadınların ürünlerini pazarlayıp onlara ekonomik güç ve özgürlük kazandırıyor. Tüketici toplumdan üretici topluma geçiş yapmak istiyoruz” diyen Tüfekçi, çıkış noktalarının kadınların el ele vererek daha güçlü olduğunu topluma göstermek ve dayanışma kurmanın güzelliğini anlatmak olduğunu kaydetti. Ekonomiyi canlandırmanın yanı sıra, yöresel yemekleri ön plana çıkararak gastronomi anlamında unutulmaya yüz tutmuş tatları hatırlatmak istediklerini de belirten Tüfekçi 2021 yılı ve daha sonraki yıllarda gerek iş sahasının ve gerekse üye sayısının artarak genişleyeceğini,kadınların yararına olan her türlü faaliyette bulunacaklarını ifade etti.