Sarımsağın ilacı altyapı

Yeni sezon dikimine başlanacak olan Taşköprü sarımsağının geleceği ile ilgili olarak Vali Günaydın, Belediye Başkanı Babaş ile Yıldırım ve Hamzaoğlu değerlendirmelerde bulundular.

Vali Günaydın sarımsak üretiminin devamı ve sürdürülebilir olması için “altyapı” ve “strateji” yatırımlarının bir an önce yapılması gerektiğini dile getirdi.

“İnsanların doğduğu yerde doyması” gerektiğinin altını çizen Belediye Başkanı Babaş, “Üreticimiz sarımsaktan kazandığı parayı üretim altyapısı için harcamalı” dedi.

Mehmet Yıldırım ve Hayati Hamzaoğlu ise sarımsak fiyatının ve kalitesinin korunması için “Sarımsak borsası” kurulması talebini dile getirdiler.

 

Hafta sonu yapılan Kastamonu Kalkınma Vakfı Olağan Genel Kurulu öncesi ve sonrasında ilimizin farklı yönleri üzerine görüş alışverişinde de bulunuldu. Gündemin ana konularından biri geçtiğimiz sezon fiyatıyla üreticisinin yüzünü güldüren Taşköprü sarımsağı oldu.

Vali Günaydın: “Sarımsağımızın gelecek planlamasını yapmak zorundayız”

 Vali Şehmus Günaydın yeni sezon dikim hazırlıkları yapılan Taşköprü sarımsağının geçtiğimiz yıl yüksek fiyatı ile bölgedeki üreticilerin yüzünü güldürdüğünü ve tanıtım açısından da ilimize büyük faydası olduğunu kaydettiği değerlendirmesinde, “Sarımsağımızın gelecek planlamasını yapmak zorundayız” uyarısında bulundu.

“Soğuk hava deposuna biz de destek verelim”

 Taşköprü sarımsağının kalitesinden dolayı haklı bir üne sahip olduğunu ve günümüzde üreticisi başta olmak üzere bölgeye önemli gelir sağladığını ifade eden Vali Günaydın, “Ancak bu seyir hep bu şekilde gitmeyebilir, sarımsak üretiminin devamlı ve sürdürülebilir olması için sarımsak üreticisinin yatırım yapması lazım” dedi.

Sarımsağın ömrünü uzatmak için soğuk hava deposunun gerekliliğine dikkat çeken Vali Günaydın, “Bölgede üreticilerimiz bir soğuk hava deposu kursunlar, gerekirse biz de destek olalım” çağrısında bulundu.

Taşköprü sarımsağının ilimiz adına “lokomotif” bir ürün olduğunu vurgulayan Vali Günaydın, “Sarımsağın sürdürülür ve devamlı olması için sürdürülebilir üretim politikamızın olması gerekli öncelikle. Sarımsağımızı ham haliyle satmak yerine AR-GE ve inovasyon ile katmadeğeri yüksek ürünlere de çevirmeliyiz. Tüm bunlar için profesyonel bir ekibin sarımsak üzerinde çalışma yapması lazım” dedi.

Babaş: “Üreticimiz sarımsak altyapısına yatırım yapmalı

Sarımsaktaki kalite ve fiyatın köylümüzün yüzünü güldürmesini memnuniyetle karşıladığını ifade eden Belediye Başkanı Tahsin Babaş, bu sayede bölgede hem köyden kente göçün önüne geçilebileceğini hem de tersine göçün de sağlanabileceğini ifade etti.

 “İnsanların doğduğu yerde doyması” gerektiğinin altını her platformda çizdiğini kaydeden Belediye Başkanı Babaş, bunun öncelikli yolunun üreticimizin tarım ve hayvancılığı günlük ticari kaygının ötesine taşıyarak yatırım yapmasından geçtiğini belirtti.

“Üreticimiz sarımsaktan kazandığı parayı üretim altyapısı için harcamalı” değerlendirmesinde bulunan Belediye Başkanı Babaş, bu sayede sarımsak gelirinin süreklilik kazanacağını vurguladı.

“Sarımsak borsası şart”

Milletvekili olduğu dönemde Taşköprü sarımsağı için TBMM’de verdiği mücadele ile tanınan Mehmet Yıldırım ile hem siyaset deneyimi hem de işi dolayısıyla kırsal kesimin sorunlarını yakından bilen Hayati Hamzaoğlu ise sarımsak fiyatının ve kalitesinin korunması için “Sarımsak borsası” talebinde bulundular.